اتاوا یکی دیگر از شهر های کانادا می باشد که در سالیان اخیر میزبان ایرانیان بسیاری برای زندگی می باشد. دریاتور در زیر قصد دارد این شهر زیبا را که یکی از مکان های بسیار مناسب برای زندگی می باشد را به شما معرفی کند.

با ما همراه باشید تا درباره اتاوا بیشتر بدانید؛

 

اتاوا پایتخت کشور کانادا

اُتاوا یا آدوا یا آتوا (Ottawa) پایتخت کشور کانادا و چهارمین شهر بزرگ این کشور است. این شهر در آمریکای شمالی و در کنار رودخانهٔ اتاوا (شعبهٔ رودخانه سن‌لوران) واقع شده‌است. بر اساس آمارهای گرفته شده اتاوا دارای بیشترین میزان تحصیل کرده در کشور کانادا می باشد.
اتاوا دارای بالاترین سطح زندگی در کشور کانادا می باشد که دلیل آن پایین بودن میزان افراد بیکار در این شهر می باشد. اتاوا در شاخص کیفیت زندگی رتبه دوم را در کشور کانادا و رتبه 24 را در سطح جهان دارا می باشد. 

تاریخ اتاوا

نخستین سکونتگاه‌های اروپایی در منطقه به خاطر صنعت چوب بوجود آمدند. پس از جنگ سال ۱۸۱۲، مهاجرت به اتاوا از سوی دولت تشویق شد و جمعیت آن به سرعت رشد کرد. سرهنگ جان بای در سال ۱۸۳۲ ابتکار ساخت کانال ریدو (Rideau) را به‌دست گرفت، تا مسیری جایگزین با فاصله‌ای دورتر از مرز آمریکا به سوی مونترال باشد. شهری که به این ترتیب به وجود آمد که بای تاون (Bytown) نامیده شد و ساخت کانال ریدو به اهمیت تجاری منطقه افزود. در سال ۱۸۵۵، بای تاون به اتاوا تغییر نام داد.

اتاوا در ۳۱ دسامبر سال ۱۸۵۷ به عنوان پایتخت کانادا انتخاب شد. انتخاب این شهر به عنوان پایتخت نوعی سازش میان دو فرهنگ منطقه بود، چرا که نامزدهای دیگر از جمله مونترال و تورنتو هریک بیش از اندازه در مناطق فرهنگی فرانسوی یا انگلیسی قرار داشتند. علاوه بر این، این شهر تا اندازه‌ای از مرزهای این کشور با ایالات متحده دور بود، و این به عنوان یک مزیت نظامی تلقی می‌شد.

جغرافیای اتاوا

این شهر در مرز انتاریو و کبک و در شمال شرقی تورنتو و غرب مونتریال قرار گرفته و مرکز مجلس شورا و دولت فدرال است. اتاوا به عنوان پایتخت فدرال کانادا میزبان بسیاری از ساختمان‌های دولتی است که معروف‌ترین آن‌ها ساختمان مجلس است. علاوه بر این، دادگاه عالی کانادا و سکونتگاه‌های رسمی نخست وزیر کانادا و فرماندار کل کانادا (در ریدو هال) در این شهر واقع شده‌است.

اتاوا در تلاقی سه رودخانه عمده رود: رودخانه اتاوا (the Ottawa River)، رودخانه گاتینو (the Gatineau River) و رود رودئو (Rideau River) است. رودخانه های اتاوا و گاتینو بیشتر در صنعت چوب شهرت دارند ابته در زمینه تفریحی نیز از شهرت بالایی برخوردار هستند.

فرهنگ اتاوا

به طور کلی بازار ByWard و مثلث طلایی شهر میزبان گردهمایی های بسیاری بوده و صحنه های فرهنگی را پوشش داده اند. این شهر پر است از گالری های هنر و موزه ها و همواره فشافران زیادی را از سراسر دنیا به خود جلب کرده است.
اتاوا میزبان انواع فعالیت ها و فستیوال های فصلی در کانادا می باشد. این شهر جشنواره هایی نظیرCanada Day،  Bluesfest  Canadian Tulip Festival, Ottawa Dragon Boat Festival ,Ottawa International Jazz Festival ,Fringe Festival و … را برگزار می کند.

تحصیل در اتاوا

در این شهر چند دانشگاه و کالج وجود دارد. دو دانشگاه اصلی در این شهر عبارتند از دانشگاه کارلتون و دانشگاه اتاوا. طبق آمار رسمی شهرداری اتاوا حدود ۱۵۰۰۰۰ دانشجو در دانشگاه‌ها و کالج‌های شهر اتاوا مشغول به تحصیل هستند. از مشاهیر معاصر ایران که از دانشگاه‌های این شهر فارغ‌التحصیل شده‌اند می‌توان به کیهان کلهر اشاره کرد که تحصیلات خود را در رشته موسیقی دانشگاه کارلتون به پایان رسانده‌است.

گردشگری اتاوا

اتاوا را می توان در ردیف شهرهای تازه تاسیس در نظر گرفت ولی این شهر جاذبه های دیدنی بسیاری نیز دارد که ما در زیر چند نمونه از آن ها را نام می بریم؛

کانال ریدو (Rideau Canal)

گالری ملی کانادا (National Gallery of Canada)

پارلیامنت هیل (Parliament Hill)

برج صلح  (Peace Tower)

گالری ملی کانادا (National Gallery of Canada)

ساختمان شاو سنتر (Shaw Centre)

آبشار چادیر (Chaudière Falls)

موزه واتسون میل (Watson’s Mill)

بازار بای‌وارد (ByWard)

پارک گاتینو (Gatineau)