شهر آتن در یونان یکی از تاریخی ترین شهر های دنیا محسوب می شود. شهری که دارای تمدنی کهن می باشد و همواره مورد توجه گردشگران از سراسر دنیا بوده. دریاتور در زیر این شهر که در افسانه ها محل ظهور الهه های گوناگونی نیز بوده به شما معرفی می کند.

با ما همراه باشید تا با شهر الهه های باشتان آشنا شوید؛

 

 

 شهر آتن شهر الهه های باستان

آتِن (Athens) پایتخت کشور یونان، نام این شهر تاریخی از آتنا ایزدبانوی خرد و جنگ و الهه نگهبان این شهر گرفته شده‌است. تاریخ این شهر به 3400 سال پیش از میلاد می رسد. این شهر مرکز هنر، فلسفه و تئاتر بوده، خانه افلاطون و ارسطو. از این شهر به عنوان گهواره تمدن غرب یاد می شود و آغازگر دموکراسی در جهان غرب. 

بندر Piraeus بزرگترین بندر آتن هر ساله میزبان گردشگران بسیاری می باشد و بزرگترین بندر مسافرتی اروپا و دومین بندر مسافرتی در جهان. میراث اثر کلاسیک در درون شهر آتن کاملاً نمایان است، شما هنگامی که در این شهر در حال راه رفتن می باشید خود را در گذشته این شهر می بینید. 

شهر از نظر امکانات گردشگری روز‌به‌روز در حال پیشرف است. گالری های هنر، مراکز خرید مدرن و بناهای جدید با معماری دیدنی از دیگر جاذبه‌های آتن برای علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر یونان است. رستوران‌های فضای باز، کافه‌های دنج و خیابان‌های پر پیچ و خم شهر، فرصت‌هایی عالی برای آشنایی بیشتر با فرهنگ اهالی آتن خواهد بود.

مختصری از تاریخ آتن

حدود ۳۰۰۰ پ. م این مکان مسکونی شد و آتن پیش از ۷۰۰ پ. م پایتخت آتیک متحد بود. ایرانیان در ۴۸۰ پ. م آن را فتح کردند و آتن به نخستین شهر یونان از لحاظ قدرت و فرهنگ در زمان پریکلس تبدیل شد. پس از مرگ اسکندر مقدونی، شهر تضعیف شد، اما تا ۵۲۹م که پوستی نیانوس مکاتب فلسفی را تعطیل کرد، به منزله یک مرکز روشنفکری شکوفا شد. در ۱۴۵۸م ترکان عثمانی آن را تصرف و غارت کردند و تا ۱۸۳۳ آن را در اختیار داشتند؛ آتن در ۱۸۳۴ پایتخت یونان شد. در جنگ جهانی دوم، از آوریل ۱۹۴۱ تا اکتبر ۱۹۴۴، در اشغال آلمان‌ها بود و تا ژانویه ۱۹۴۵ صحنه نبردهای شدید خیابانی بین سلطنت طلبان و پارتیزان‌های کمونیست شد. نگرانی فزاینده عمومی نسبت به پیامدهای سطوح بالای آلودگی بر آثار تاریخی و سلامت مردم سبب شد که از آوریل ۱۹۹۵ به مدت سه ماه رفت‌وآمد خوردوها در شهر ممنوع شود. در سپتامبر ۱۹۹۹ زلزله ای به بزرگی ۹/۵ در مقیاس ریشتر، یونان را لرزاند و دست کم ۱۲۷ کشته و ۷۰ هزار بی خانمان بر جای گذاشت. مرکز آن، که قوی‌ترین زلزله از ۱۹۸۱ بود، ۱۲ مایلی شمال آتن گزارش شد.

در سال ۴۸۰ پیش از میلاد (دوره خشایارشا) ارتش هخامنشی به یونان یورش برد و در شهر آتن رژه رفت اما ناوگان دریای هخامنشی در نبرد سالامیس شکست خورد و نهایتاً تاخت و تازهای ایران در این سال پایان پذیرفت.

آب و هوای آتن

آب و هوای آتن، ملایم و معمولا گرم و متعادل است. زمستان‌ها بارندگی بیشتر از تابستان‌ها است. میانگین دمای هوای سالانه در آتن ۱۸/۱ درجه‌ی سانتیگراد است. بارش در آتن نسبت به دیگر مناطق یونان کمتر می باشد. 

جغرافیای آتن

مساحت شهر آتن حدود ۳۹ کیلومتر مربع و مساحت آتن و حومه آن حدود ۴۱۲ کیلومتر مربع می‌باشد. آتن و حومه اش کلاً حدود ۳٫۸۹ میلیون نفر جمعیت دارد که رده هشتم از لحاظ جمعیت را بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارا می‌باشد. (در سال ۲۰۰۱) شهر مزبور در جنوب جلگه مرکزی آتیک واقع شده و نهرهای کوهستانی کفیسوس و ایلیسوس در ن جریان دارند. آتن کمتر از هر پایتخت اروپایی دیگر فضای سبز دارد (چهار درصد) و آلودگی صوتی و آلودگی هوا در آن بسیار شدید است.

گردشگری آتن

از دیرباز آتن یک مقصد بسیار مناسب برای گردشگران بوده. در سالیان اخیر امکانات بسیار مناسبی نیز برای راحتی بیشتر گردشگران در این شهر فراهم آمده است. 
در زیر چند نمونه از دیدنی های آتن را برای شما نام می بریم؛

آکروپولیس (Acropolis of Athens)

موزه ملی باستان شناسی آتن (National Archaeological Museum)

باغ ملی آتن (The Athens National Garden)

معبد زئوس المپیا (Temple of Zeus)

موزه آکروپولیس (Acropolis Museum)

پارتنون (Parthenon)

آگورای باستانی (The Ancient Agora)

استادیوم پاناتنائیک (Panathenaic Stadium)

تپه فیلوپاسوس (Philopappos Hill)

منطقه پلاکا (Plaka)

دریاچه وولیاگمنی (Vouliagmeni Lake)

تئاتر دیونیسوس (Theater of Dionysus)

کتابخانه هادریان (Library of Hadrian)

منبع: en.wikipedia.org