شاید بسیار مشکل باشد که تمام اطلاعات کشور یونان را در یک مطلب جای داد. این کشور پر است از اساطیر، افسانه ها و… . دریاتور در زیر قصد دارد اطلاعاتی را درباره این کشور اساطیری به شما خوانندگان محترم ارائه دهد تا در زمان سفر به یونان دچار سردرگمی نشوید.

با ما همراه باشید تا درباره یونان بیشتر بدانید؛

 

درباره یونان کشور اساطیر چه اطلاعاتی دارید؟

یونان (Greece) کشوری در جنوب شرقی اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان است. این کشور از شمال با آلبانی، مقدونیه و بلغارستان و از شرق با ترکیه دارای مرز مشترک زمینی است. سرزمین اصلی یونان در جنوب و شرق به وسیله دریای اژه احاطه شده و از غرب به دریای یونان نزدیک است. «یونان» نام فارسی این کشور است و این نام از ایونیا منطقه یونانی‌نشین آسیای صغیر گرفته شده‌است. یونان در محل پیوند سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا واقع شده‌است و میراث‌دار یونان باستان، امپراتوری بیزانس و نزدیک چهار سده سلطهٔ ترکان عثمانی است.

آتن پایتخت و سالونیک، پاتراس و هراکلیون از شهرهای بزرگ آن به‌شمار می‌روند. این کشور به عنوان مهد تمدن مغرب زمین و زادبوم دموکراسی، فلسفه غرب، بازی‌های المپیک، علوم سیاسی ، نمایشنامه‌نویسی (شامل هر دو نوع کمدی و تراژدی) قابل توجه است. یونان دارای تاریخی ویژه و پرحادثه و دارنده میراث فرهنگی است که به‌طور قابل توجهی دارای نفوذ در آفریقای شمالی و منطقه خاورمیانه است و ساختاری بنیادی برای فرهنگ اروپا و آنچه امروز به عنوان غرب خوانده می‌شود، به حساب می‌آید.

یونان یک کشور دموکراتیک و توسعه یافته با اقتصاد پیشرفته با درآمد بالا، کیفیت بالای زندگی و یک سطح بسیار بالایی از زندگی است (البته در سالیان اخیر دچار مشکلاتی نیز شده). یکی از اعضایی که سازمان ملل را بنیانگذاری کرده است کشور یونان می باشد. میراث فرهنگی منحصر به فرد یونان، صنعت گردشگری پویا سبب شده این کشور یکی از مهمترین مراکز اقتصادی منطقه بالکان باشد. آتن پایتخت یونان با تهران یک ساعت و نیم اختلاف زمان دارد.

جغرافیای یونان

یونان طولانی ترین خط ساخلی با دریای مدیترانه را دارا می باشد. به طور تقریبی 80 درصد این سرزمین را کوهستان و سرزمین های مرتفع تشکیل داده است. کوه المپوس بلندترین کوه یونان با ارتفاع 2918 متر می باشد. این کشور تقریبا بین عرض جغرافیایی 34 درجه و 42 درجه شمالی و طول های 19 درجه و 30 درجه فارنهایت قرار دارد. بخش غربی یونان حاوی تعدادی از دریاچه ها و تالاب ها است و تحت تأثیر کوه های Pindus قرار دارد.

آب و هوای یونان

آب و هوای یونان عمدتاً متاثر از دریای مدیترانه می باشد و دارای زمستان های خفیف، مرطوب و تابستان های گرم و خشک است. محدوده کوه Pindus به شدت بر آب و هوای یونان تاثیر دارد.

جزیره های یونان

یونان تعداد جزیره‌های فراوانی دارد که شمار آنها حتی تا ۶۰۰۰ جزیره نیز می‌رسد. بسیاری از این جزیره‌های خالی از سکنه هستند یا تنها جنبه تفریحی دارند. بزرگترین جزیره در این کشور جزیره کرت است گه خود به تنهایی یکی از استان‌های این کشور را تشکیل می‌دهد. مرکز این استان شهرستان ایراکلیون است. بسیاری از جزیره‌های این کشور که خالی از سکنه هستند توسط افراد مشهور و ثروتمند خریداری می‌شوند.
جزیره تاسوس، جزیره میلوس، جزیره رودس، جزیره اسکیاتوس، جزیره هیدرا، جزیره کفالونیا از مشهورترین جزیره های یونان می باشند.

تاریخ یونان

یونان دارای تاریخی بسیار غنی و کهن دارد و به همین دلیل امکان باز کردن این مبحث در مقاله ما وجود ندارد و ما نیز مطلبی کوتاه از تاریخ باستان این کشور برای شما قرار می دهیم.
سواحل دریای اژه یونان به‌طور غیرمنتظره‌ای شاهد بروز نخستین تمدن پیشرفته در اروپا بود که امروزه (تأثیرش) بخشی جدانشدنی از ساختار و فرهنگ و توسعهٔ سیاسی در غرب است.
در سال ۵۰۰ پیش از میلاد، امپراتوری هخامنشیان، استان‌های یونان را در آسیای میانه و مقدونیه تصرف و تحت کنترل خود درآورد. تلاش‌های برخی از شهرهای یونان در آسیای میانه برای سرنگونی ایرانیان شکست خورد و ایران در ۴۹۲ سال قبل از میلاد به کشورهای سرزمین اصلی یونان حمله کرد اما پس از شکستی که در یکی از جنگ‌ها متحمل شد، در سال ۴۹۰ پیش از میلاد مجبور به عقب‌نشینی شد. شورش ایونیه نیز از سال ۴۹۹ تا ۴۹۳ پیش از میلاد رخ داد. با تحریک یونانیان اروپا، آتش جنگ استقلال طلبانه ایونیه بر ضد دولت هخامنشی آغاز شد. در همین زمان گروهی از یونانیان به شهر سارد هخامنشی حمله کردند که به آتش‌سوزی بزرگی انجامید. جنگ ایونیه، شش سال به درازا کشید و فرجام آن پیروزی کامل و قطعی داریوش بزرگ بود. حمله دوم توسط ایرانی‌ها در سال ۴۸۰ قبل از میلاد رخ داد. پس از پیروزی یونانیان در سال‌های ۴۸۰ و ۴۷۹ قبل از میلاد در سالامین و چند شهر دیگر، ایرانی‌ها مجبور شدند برای دومین بار سرزمین‌های اروپایی خود را ترک کنند، که نشان از خروج نهایی آنها از سرزمین‌های اروپایی تصرف شده توسط آنها بود. پیروزی‌های یونان در جنگ‌های یونان-پارس، به‌عنوان یک لحظه محوری و بسیار مهم در تاریخ جهان یاد می‌شود.

اساطیر یونانی

اساطیر یونانی مجموعه اساطیر و آموزه‌هایی است که به یونان باستان مرتبط می‌باشد، دربارهٔ خدایان و قهرمانان آنان، طبیعت جهان و ریشه‌های آن و اهمیت مکتب و آیین آن‌ها سخن می‌گوید. این اسطوره‌شناسی بخشی از مذهب یونان باستان می‌باشد. محققان به منظور مشخص کردن تأثیرات دینی و سیاسی آن بر یونان باستان و تمدن آن و درک خود اسطوره‌سازی، اسطوره‌ها را بررسی می‌کنند.


برخی محققان معتقدند در پشت اسطوره‌شناسی پیچیده هرکول، احتمالاً مردی واقعی وجود داشت، که شاید پهلوانی از امپراطوری آرگوس بود. برخی محققان بر این اعتقادند که داستان هرکول تمثیلی از خورشید است که سالانه از ۱۲ برج آسمان عبور می‌کند. تنها شعر حماسی هلنیستی باقی‌مانده، آرگونوتیکا، اثر آپولونیوس از رودس (شاعر حماسی، محقق و مدیر کتابخانه اسکندریه مصر) اسطوره سفر دریایی یاسون و آرگونات‌ها را برای بازیابی پشم زرین از سرزمین اسطوره‌ای کولخیس بیان می‌کند.
اساطیر یونانی خود به تنهایی یک مطلب را به صورت جداگانه می خواهد که از حوصله این مطلب خارج است.

فرهنگ یونانی

فرهنگ یونان در طی هزاران سال تکامل یافته‌است. در یونان باستان پسرها مهم‌تر از دخترها در نظر گرفته می‌شده‌اند. خاستگاه بسیاری از هنرها همچون تئاتر در یونان و به ویژه در دولت شهر آتن بوده‌است.
یکی از ویژگی های هنری یونان معماری این کشور می باشد. از حدود 600 سال قبل از میلاد واژگان رسمی معماری یونان باستان، به ویژه تقسیم سبک معماری به سه دستور تعریف شده: نظم داری، نظم یونیک و نظم کورینتیان، تأثیر عمیقی بر معماری غربی از دوره های بعد داشت. 
یکی دیگر از شاخه های فرهنگی در یونان ریشه دموکراسی می باشد که در زمان های باستان این کشور دارای دادگاه، هیئت منصفه و دیگر سیستم های حقوقی بوده است. شاید به جرات می توان گفت ریشه دموکراسی در اروپا را یونان باستان کاشته است.

گردشگری یونان

بیشترین شهرت یونان در قرن اخیر به دلیل صنعت گردشگری این کشور است، شاید بتوان گفت یکی از شاخص های مهم اقتصاد یونان گردشگری می باشد. این کشور یا دارا بودن معماری زیبا با بناهای تارخی، سواحل شگفت انگیز، جزیره های تفریحی، غذاهای لذیذ و … تمامی ارکانی که یک منطقه برای گردشگر نیاز دارد را دارا می باشد. این کشور در سال 2016 میزبان 28 میلیون گردشگر از سراسر دنیا بوده. 

در زیر چند نمونه از مکان های گردشگری این کشور را نام می بریم؛

آکروپولیس، آتن (Acropolis of Athens)

موزه آکروپولیس، آتن (Acropolis Museum)

سانتورینی (Santorini)

میکونوس (Mykonos)

دلفی (Delphi)

صومعه متورا (Meteora)

شهر رودس (Rhodes)

جزیره کورفو (Corfu Island)

ساماریا جورج (Samaria Gorge National Park)

نافپلیو (Nafplio)

پارتنون (Parthenon)

معبد زئوسِ المپیا (Temple of Olympian Zeus, Athens)

منبع: en.wikipedia.org