یونان کشوریست با بیش از 600 هزار جزیره که بیشتر آن ها قابل سکونت نیستند، تعدادی از این جزیره ها مکان هایی لوکس برای گردشگران هستند. دریاتور در مطلب زیر قصد دارد تعدادی از این جزیره ها را به شما معرفی کند.

با ما همراه باشید تا این جزیره ها را بیشتر بشناسید؛

 

جزیره های دیدنی یونان

جزیره رودس / رودز (Rhodes)

رودس از جزیره‌های کشور یونان است. این جزیره در شمال خاوری کرت، جنوب خاوری آتن و جنوب باختری ساحل ترکیه واقع شده‌است. رودس در دریای اژه واقع شده و هم از نظر مساحت و هم از نظر جمعیت بزرگ‌ترین جزیره در دسته‌جزایر دودکانیسا است. جمعیت رودس ۱۱۷٬۰۰۷ نفر است. این جزیره در ردیف آثار میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

کرت (Crete)

بزرگ‌ترین جزیره یونان است که ۳۲۲۰ مایل مربع پهناوری دارد و پنجمین جزیره بزرگ دریای مدیترانه نیز هست. این جزیره شهرت بالایی به دلیل شن و ماسه های سفید خود دارد. کرت مرکز کهن ترین تمدن در اروپا (تمدن مینوسی) بوده‌است. گاه این جزیره را گهواره تمدن اروپا نیز می‌خوانند. با این همه دانسته‌های ما از خاستگاه این تمدن به دلیل کم بودن آگاهی‌ها و ناخوانا ماندن دبیره آنان ناچیز است. برخی از دانسته‌های ما در هاله‌ای از افسانه از تاریخنگاران و شاعران یونانی‌ای چون هومر به ما رسیده‌است.

وابیه (Euboea)

دومین جزیره بزرگ بعد از کرت در یونان می باشد. این جزیره شکلی باریک دارد (180 کیلومتر طول و 50 کیلومتر عرض). جهت گیری جغرافیایی آن از شمال غربی به جنوب شرقی است و طول آن از طریق یک رشته کوه محصور می گردد.

لسبوس / موتیلنه (Lesbos)

سومین جزیره‌ی یونان از لحاظ وسعت است که در شمال دریای اژه واقع شده است. موتیلنه، بر اساس تاریخ نگاران اخیر یونانی، در سده یازده قبل از میلاد مسیح و توسط خانواده پنتیلدائه، که خود اهل تسالی بودند، تاسیس شد. اما بر اساس ایلیاد هومر، لسبوس بخشی از پادشاهی پریاموس (واقع در ترکیه امروزی) بود. این جزیره زادگاه شاعر یونانی باستانی سافو است.

خیوس (Chios)

پنجمین جزیره بزرگ در دریای اژه (بخش یونانی). این جزیره تنها 7 کیلومتر از ساحل آناتولی فاصله دارد. این جزیره توسط تنگه خیوس از ترکیه جدا شده است. در این جزیره گردشگران می توانند به دیدن آثار میراث جهانی یونسکو بروند (کلیساها قرون وسطی، صومعه ها و …)

آندروس (Andros)

این جزیره پر است از دره هایی که آبزیان متنوعی در آن ها قرار دارند. جزیره دارای 40 کیلومتر طول و 16 کیلومتر عرض می باشد. این جزیره به عنوان مرکزیت چندین جزیره کوچک دیگر را نیز مدیریت می کند.

ناکسوس (Naxos)

یک جزیره یونانی که دارای گذشته ای طولانی است. مرکزیت این جزیره 6333 نفر جمعیت دارد. غار Zas در این جزیره دارای نشانه هایی از دوره نوسنگی می باشد. در افسانه ها آمده است زئوس در غارهایی این جزیره بزرگ شده است.

ساموس (Samos)

جزیره ای یونانی در شرق دریای اژه که در زمان های گذشته از قدرت ویژه ای برخوردار بوده است. این جزیره محل تولد فیلسوف و ریاضیدان بزرگ تاریخ، فیثاغورث می باشد. 

سفالونیا / کفالونیا (Cephalonia) 

سفالونیایک جزیره در یونان است که در استان جزایر ایونی واقع شده‌است. سفالونیا پیشتر با نام‌های کفالونیا, کفالینیا و کفالنیا نیز خوانده می‌شد. این جزیره بزرگترین جزیره از مجموعه جزایر ایونی در غرب یونان است. پایتخت سفالونیا، آرگوستولی نام دارد. خط ساحلی این جزیره از صخره های سنگ آهک تشکیل شده.بسیاری از سواحل تنها با پای پیاده و یا از طریق جاده های پیچیده ای قابل دسترسی هستند.

منبع: en.wikipedia.org