یکی از شهرهای مشهور هلند روتردام است که شهرت اصلی آن بابت بندرگاهش می باشد. این بندر که از آن به عنوان دروازه نفتی اروپا یاد می شود یکی از مقاصد گردشگران نیز می باشد. دریاتور در زیر قصد دارد این بندر را بهطور کامل به شما معرفی کند.

با ما همراه باشید تا درباره این بندر بیشتر بدانید؛

 

روتردام بزرگترین بندر اروپا

روتردام یا رتردام (Rotterdam) بزرگ‌ترین بندر اروپا و دومین بندر بزرگ جهان پس از بندر شانگهای است. شهر و بندر روتردام در استان هلند جنوبی در کشور هلند واقع شده‌است. نکته قابل توجه درباره این شهر این است که بیش از نیمی از جمعیت این شهر خارجی تبار هستند. روتردام پس از آمستردام دومین شهر بزرگ کشور هلند است.

یکی دیگر از دلایل شهرت شهر معماری مدرن شهر است که همین باعث شده که روتردام را خواستگاه معماری مدرن بدانند. رُتِردام را پایتخت معماری و شهرسازی هلند می‌دانند که شهرسازی آن آمیزه‌ای از هنر آوان گارد و شهرسازی مدرن و سنتی هلندی است.

جغرافیای روتردام 

جایگاه راهبردی آن در دلتای «راین-ماس-اسخلد» بر کناره دریای شمال و در قلب سامانه‌ای انبوه از راه آهن‌ها، جاده‌ها و راه‌های هوایی و آبی باعث شده تا به این شهر لقب «دروازه اروپا» داده شود. روتردام در غرب کشور هلند و در جنوب منطقه کلان‌شهری «راندستاد» واقع شده‌است. منطقه کلان‌شهری «روتردام-رَینموند» که سکونتگاهی پیوسته را تشکیل می‌دهد مجموعاً ۱٫۳ میلیون جمعیت دارد.
شهر روتردام در کرانه رودخانه نیووه ماس قرار داد. رودخانه راین در این محل به دریای شمال می‌ریزد. نام این شهر به معنی سد (dam) بر روی رودخانه «رُته» است. رته رودخانه کوچکی است که در مرکز شهر رتردام به نیووه ماس می‌پیوندد.

آب و هوای روتردام

این شهر دارای آب و هوا معتدل است. این شهر در زمستان دارای آب و هوایی سرد می باشد و در تابستان به دلیل ساحلی بود درجه گرما زیاد بالا نمی رود. دما در فصل زمستان کمتر پیش می آید که از 5- بگذرد و در تابستان به ندرت بالا 30 درجه سانتی گراد می رود.

دروازه نفتی اروپا

روتردام را به این دلیل دروازه نفتی اروپا می گویند که سالانه حدود 100 میلیون تن نفت خام به این بندر وارد می‌شود و پنج شرکت بی.پی، شل، اکسون موبیل، کویت نفت و کخ در رتردام پالایشگاه دارند. همچنین 45 شرکت شیمیایی (پتروشیمی و صنایع وابسته ) در رتردام فعالیت می‌کنند. در این بندر 1500 کیلومتر خط لوله کار انتقال نفت از کشتی به مراکز پالایشی و برعکس را انجام می‌دهد. روتردام برای ذخیره حدود 30 میلیون بشکه نفت ظرفیت دار

تاریخ شهر

پیشینه سکونتگاه اولیه در این مکان که در پست‌ترین نقطه کنار رود «روته» (Rotte) قرار داشت دست کم به سال ۹۰۰ میلادی می‌رسد. نهر روته از زمین‌های باتلاقی می‌گذشت و نام آن یعنی روته که در قدیم روتا (Rotta) تلفظ می‌شد نیز به معنی «آب گل‌آلود» است. واژه روتا از دو بخش روت (گل‌آلود) و «آ» (آب) تشکیل شده‌است.
در حدود سال ۱۱۵۰ سیل‌های بزرگ باعث پایان توسعه این سکونتگاه شد ولی مردم محل در این مکان سدها و خاکریزهای حفاظتی مختلفی ساختند که از آن جمله می‌توان «خاکریز اسخیلاند بر دریای مرتفع» را نام برد که در امتداد ساحل شمالی «نیووه ماس» امروزی ساخته شد.

در تاریخ ۷ ژوئن ۱۳۴۰، کنت ویلم چهارم هلند به رتردام حق شهر بودن بخشید و جمعیت این شهر در آن تاریخ حدود دو هزار نفر اعلام شد. در حدود سال ۱۳۵۰ یک کانال کشتیرانی به نام «رتردامسه اسخی» گشایش یافت که از این راه دسترسی رتردام به شهرهای بزرگتر واقع در شمال حاصل شد و این شهر را تبدیل به مرکز بارگیری و باراندازهای هلند، انگلستان و آلمان کرد.
در خلال سال‌ها رفته‌رفته به اهمیت بندر رتردام افزوده شد به گونه‌ای که به عنوان کرسی یکی از شش «اتاق» کمپانی هند شرقی هلند برگزیده شد.

فرهنگ روتردام

نزدیک به ۳۰۰ فرهنگ ملی و قومی گوناگون در رتردام زندگی می‌کنند.
این شهر از لحاظ موسیقی در سطح بسیار بالایی قرار دارد، ارکستر فیلادارمونیک روتردام یکی از مشهور ترین ارکستر های حال حاظر دنیا می باشد.
یکی از دلایلی که گردشگران را به این بندرگاه می آورد زندگی شبانه ی این شهر است. بسیاری از کافه ها و … در شب باز می باشند و به مردم خدمات می دهند. 

روتردام از دیرباز رقابتی شدید بر سر پایتختی فرهنگی با شهر آمستردام داشته است. 
یکی دیگر از جاذبه های فرهنگی شهر موزه های آن می باشد ( Museum Boijmans Van Beuningen / Netherlands Architecture Institute و …). یکی از مشهور ترین موزه های این شهر موزه دریانوردی روتردام می باشد.

گردشگری روتردام

از آنجایی که عده ای روتردام را بزرگترین گذرگاه دنیا می دانند هر ساله افراد زیادی به این شهر سفر می کنند و میزبان گردشگران بسیاری نیز می باشد. زندگی شبانه، بندرگاه، معماری مدرن و … همه دلایلی هستند که توریست ها پا به این شهر می گذارند.

در زیر چند نمونه از جاذبه های روتردام را برای شما نام می بریم؛

کلیسای سنت لارنز کرک (Grote of Sint-Laurenskerk)

موزه بویمانز فان بونینگن (Museum Boymans van Beuningen)

آسیاب‌های بادی کیندردایک (Kinderdijk’s Windmills)

برج یوروماست (The Euromast)

خانه های مکعبی (The Cube Houses)

باغ وحش سلطنتی (Diergaarde Blijdorp)

 تالار هنر روتردام (Kunsthal)

 کلیسای بانوی ما (The Church of Our Lady)

موزه های دریایی و مرکز شهر (Sea-Themed Museums and the City Center)