یکی از شهرهای کشور سوئیس که میزبان گردشگران بسیاری (به خصوص در فصل زمستان) می باشد، شهر زوریخ است. این شهر در سال 2018 بعد سنگاپور و پاریس در رده سوم گران ترین شهرهای جهان قرار گرفته است. دریاتور در زیر قصد دارد این شهر زیبا را به شما معرفی کند.

با ما همراه باشید تا با زوریخ بیشتر آشنا شوید؛

 

زوریخ سومین شهر گران جهان

زوریخ (Zürich) بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر در کشور سوییس و مرکز کانتون زوریخ می‌باشد. زوریخ، مهمترین قطب اقتصادی سوییس به‌شمار رفته و گاه از آن به عنوان پایتخت فرهنگی این کشور یاد می‌شود؛ حال‌آن‌که پایتخت سیاسی سوییس، شهر برن است. زوریخ شهری با بهترین کیفیت زندگی در جهان شناخته می‌شود. این شهردر تاریخ ۲۸ شهریور سال ۱۳۹۴ به عنوان گرانقیمت‌ترین شهر جهان شناخته شد.

زوریخ یک مرکز برای راه آهن، جاده ها و ترافیک هوایی است. این شهر با اینکه جمعیت بسیار زیادی ندارد ولی بزرگترین مرکز مالی دنیا است. بیشتر مراکز تحقیق و توسعه در کشور سوئیس در شهر زوریخ قرار دارد. 
در سال 2012 این شهر برای نخستین بار در بین 25 شهر ها برتر دنیا قرار گرفت، البته در مواردی نظیر سطح زندگی، وضعیت درآمد همواره در ردیف شهرهای برتر دنیا قرار داشته است.

جغرافیای زوریخ

این شهر در شمال مرکزی سوییس، در دامنهٔ کوه‌های آلپ جای گرفته‌ و 408 متر از سطح دریا بالاتر است. شهر زوریخ از ۱۲ منطقه تشکیل شده‌است. این منطقه‌ها به ترتیب از یک تا دوازده نامگذاری شده‌اند. منطقه یک بخش قدیمی شهر زوریخ می‌باشد.

دریاچه زوریخ

دریاچه زوریخ در جنوب شرقی شهر زوریخ قرار دارد، وسعت آن در حدود ۸۸ کیلومتر مربع و عمیق‌ترین قسمت آن ۱۴۳ متر می‌باشد. آب دریاچه روشن و تمیز است و درجه حرارت آن در تابستان به بالای 20 درجه سانتیگراد می رسد و چرخه آب آن 440 روز است. در مناطق مختلف ساحل آن باغ‌های متعدد و کرانه‌هایی برای شنا تهیه شده‌است. علاوه بر شهر زوریخ در ساحل غربی و شرقی شهرها و محله‌های مختلف مانند راپرزویل- تل ویل – ریکته ویل – اورژان – ستفا – زولیکون و دیگر قرار دارند که توسط فرابر‌های شرکت کشتیرانی دریاچه با یکدیگر ارتباط دارند.

فرهنگ زوریخ

سوئیس دارای تعداد زیادی موزه و سالن تئاتر می باشد، می توان گفت مهمترین موزه این شهر موزه ملی سوئیس می باشد و مهمترین سالن تئاتر شهر نیز Kunsthaus Zürich است. 
یکی فستیوال های مشهوری که در زوریخ برگزار می شود، جشنواره فیلم زوریخ می باشد که یک فستیوال بین المللی است. 

یکی از بزرگترین و محبوب ترین رویدادهای سالانه زوریخ جشنواره و مسابقه رقصد است که در کنار دریاچه زوریخ برگزار می گردد. این جشنواره در 1992 تنها 1000 شرکت کننده داشت ولی به مرور این جمعیت روبه افزایش رفت که در سال 2001 به 1 میلیون شرکت کننده رسید. 
یکی دیگر شهرت های شهر بابت زندگی شبانه آن می باشد. معروف ترین خیابان برای شبزنده داری خیابان Niederdorf در بخش قدیمی زوریخ که پر است از کافه/بارها، رستوران های متنوع و مغازه های لوکس برای خرید.

دانشگاه‌های زوریخ

دانشگاه زوریخ، با بیش از ۲۵٬۰۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی، بزرگ‌ترین دانشگاه در کشور سوئیس محسوب می‌شود. در حال حاضر این دانشگاه دارای دانشکده‌های هنر، اقتصاد، حقوق، علوم پزشکی، دام‌پزشکی، علوم کاربردی، الهیات و فلسفه است.
دانشگاه پلی تکنیک زوریخ، یکی از دانشگاه‌های مهم کشور سوئیس است که مرکز آن در شهر زوریخ قرار گرفته‌است.

دانشگاه پلی تکنیک زوریخ در سال ۱۸۵۴ تأسیس شد و در سال ۱۸۵۵ پذیرش دانشجو را آغاز کرد. در ابتدا دارای دانشکده‌های معماری، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، شیمی، جنگل داری بود. این دانشگاه همچنین در فهرست «برترین دانشگاه‌های جهان» که توسط مؤسسهٔ اروپایی تحقیقات دانشگاهی انجام شد، در ردهٔ ۲۴ جهان قرار دارد. جایگاه این دانشگاه در بین برترین‌های جهان، در رشته‌های مهندسی، ردهٔ ۱۳ جهان و در رشته‌های علوم و ریاضیات، ردهٔ ۱۵ جهان می‌باشد. این دانشگاه ۲۱ برندهٔ جایزهٔ نوبل را در لوح افتخارات خود دارد که یکی از آن‌ها آلبرت اینشتین بوده‌است.
در حال حاضر، بیش از ۱۷۱۸۷ در مقطع کارشناسی، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دکترا ثبت نام کرده‌است. پرسنل دانشگاه ۱۰۰۴۰ نفر می‌باشند.

گردشگری زوریخ

زوریخ را می توان یکی از بهترین شهرهای سوئیس برا گردشگران دانست. این شهر هر ساله در میزبان مسافران زیادی از سراسر دنیا برای ورزش های زمستانی می باشد. یکی دیگر از مواردی که گردشگران بسیای را به خود جذب می کند موزه ها و مراکز فرهنگی شهر است.

ما در زیر چند نمونه از این مراکز دیدنی در زوریخ را برای شما نام می بریم؛

کلیسای بزرگ زوریخ (Grossmunster)

کلیسای فرامنستر (Fraumunster)

موزه ی هنر (Kunsthaus Zurich)

موزه ی ملی سوئیس (SWISS NATIONAL MUSEUM)

خیابان بانو فشتراوس (Bahnhofstrasse)

باغ چینی زوریخ (Chinese Garden, Zürich)

کوه پیلاتوس (MOUNT PILATUS)

شهر قدیمی (OLD TOWN)

اپرای زوریخ (ZÜRICH OPERA HOUSE)

منبع: en.wikipedia.org