یکی دیگر از شهرهای مهم سوئیس شهر ژنو است که به پایتخت صلح جهان مشهور می باشد. این شهر دارای بیشترین سازمان های بین المللی می باشد. دریاتور در زیر قصد دارد این شهر را به طور کامل به شما معرفی کند.

با ما همراه باشید تا درباره ژنو بیشتر بدانید؛

 

ژنو شهری بین المللی

ژنو (Geneva) دومین شهر پرجمعیت کشور سوئیس (پس از زوریخ) و پرجمعیت‌ترین شهر روماندی (بخش فرانسوی زبان سوئیس) و مرکز استان ژنو است. این شهر در ساحل دریاچه ژنو قرار دارد. در این شهر سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و اروپایی زیادی قرار دارد از این رو یک شهر بین‌المللی محسوب می‌شود و میزبان بیشترین تعداد نهادهای بین‌المللی در جهان می‌باشد. از مهمترین سازمان های بین‌المللی در این شهر می توان به مقر اروپایی سازمان ملل متحد و مقر صلیب سرخ جهانی اشاره کرد.

حمل و نقل ژنو از سیستم پیشرفته‌ای برخوردار است. سیستم ریلی این شهر توسط خود کشور سوئیس و فرانسه پشتیبانی می‌شود بنابراین از قطار پیشرفته TGV نیز بهره می‌برد و به شهرهای پاریس و مارسله و… نیز ارتباط دارد.

ژنو دومین قطب اقتصادی کشور سوئیس و نهمین مرکز اقتصاد رقابتی جهان و سومین در اروپا بعد از لندن و زوریخ است. این شهر در سال های اخیر، یکی از بهترین شهرهای جهان بر پایه کیفیت زندگی به شمار می رود.

تاریخ ژنو

این شهر ۱۲۱ سال قبل از میلاد مسیح به امپراتوری رم پیوست و درسال ۱۷۹۸ انقلابیون فرانسه آن را تحت سلطه خود درآوردند و پس از پایان جنگ‌های ناپلئونی در سال ۱۸۱۵ به کنفدراسیون سوئیس پیوست.

جغرافیا و آب و هوای ژنو

ژنو در موقعیت جغرافیایی’۱۲°۴۶ شمالی و’۰۹°۶ شرقی و در جنوب غربی انتهای دریاچه ژنو قرار دارد و دارای مساحت ۱۵٫۹۳کیلومتر مربع است. این شهر توسط دو رشته کوه آلپ و ژورا محاصره شده است. دریاچه ژنو دارای مساحت 38 کیلومتر مربع می باشد.
آب و هوای ژنو به دلیل همجواری با دریاچه معتدل و قاره‌ای مرطوب است همچنین تحت تأثیر آب و هوای اقیانوسی نیز قرار دارد.

اقتصاد ژنو

ژنو دومین قطب اقتصادی سوئیس می‌باشد و اقتصاد آن یک اقتصاد خدماتی است و بانکداری خصوصی از ارکان آن محسوب می‌شود. در سال ۲۰۰۹ به عنوان چهارمین شهر گران جهان شناخته شد اما اخیراً به عنوان هشتمین شهر گران جهان شناخته می‌شود. شرکت‌های بزرگ بسیاری نظیر کاترپیلار-اچ پی-ویتول و… در این شهر دفتر دارند و نمایشگاه اتومبیل ژنو از مهمترین نمایشگاه‌ها در جهان است. در سال ۲۰۱۱ رقم بیکاری در این شهر حدود ۶/۳٪ بوده است. بیش از ۲۲۰۰۰نفر (مارچ۲۰۱۲) در مقر نهادهای بین‌المللی کار می‌کنند.

فرهنگ ژنو

روزنامه Tribune de Genève مهمترین روزنامه این شهر است که در سال 1879 توسط جیمز تیت بیتس تاسیس شد و زیر نظر کلیسای کاتولیک بوده ولی در سال 1996 به طور کامل مستقل شد. 
ژنو مرکز اصلی رسانه ها در سوئیس است. شرکت های گوناگون رادیوئی و رسانه های دیگر فرانسوی زبان در این شهر مستقر هستند. 

سراسر شهر ژنو پر است از موزه ها و گالری های هنر که میزبان مسافران بسیاری از سراسر دنیا هستند. 
شهر ژنو هر ساله فستیوال های گوناگونی برگزار می کند و مردم از سراسر دنیا به این فشتیوال می آیند. Fêtes de Genève یکی از مهمترین فستیوال های این شهر است.

دانشگاه ژنو

دانشگاه ژنو دانشگاهی تحقیقاتی در ژنو سوئیس است. این دانشگاه توسط ژان کالون در سال ۱۵۵۹ و به عنوان یک مدرسه علوم دینی افتتاح شد. امروزه این دانشگاه دارای ۸ دانشکده است که عبارتند از دانشکده علوم طبیعی، دانشکده پزشکی، علوم انسانی، علوم اجتماعی، اقتصاد، ترجمه، روان‌شناسی و پروتستانتیسم.

گردشگری ژنو 

شهر ژنو بیشتر بابت سازمان های بین المللی خود شهرت دارد. ژنو همواره با وجود گالری ها و موزه های خود میزبان گردشگران بسیاری است. این شهر یک مقصد لوکس سفر محسوب می گردد.
یکی دیگر از شهرت های این شهر مراکز خرید آن می باشد. شما می توانید لوکس ترین اجناس و تمامی مارک ها را در این شهر پیدا کنید.

در زیر چند نمونه از مکان های گردشگری ژنو را به شما معرفی می کنیم؛

خیابان رو د ریو (Rue de Rive) 

خیابان رو دو رون (Rue du Rhone)

موزه بین المللی صلیب سرخ (International Red Cross and Red Crescent Museum)

پارک باستیون (Bastion Park)

جت دی او (Jet d’Eau)

دریاچه ژنو (Lake Geneva)

منبع: en.wikipedia.org