یکی از مشکلات افرادی که برای مدتی به خارج از کشور می روند مشکل رانندگی می باشد. اگر فردی قصد دارد در خارج از کشور به رانندگی بپردازد باید گواهینامه رانندگی بین المللی دریافت کند. دریاتور در زیر قصد دارد این گواهینامه را به شما معرفی کند و راه های اخذ این گواهی را برای شما توضیح دهد تا در صورت نیاز دچار مشکل نشوید.

با ما همراه باشید تا درباره گواهینامه بین الملل بیشتر بدانید؛

 

گواهینامه بین‌المللی رانندگی و نحوه اخذ آن

گواهینامه بین‌المللی رانندگی (IDP / International Driving Permit) سندی است به شکل کارت یا دفترچه یا هر دوی آن‌ها که از طریق مراجع ذی‌صلاح جهت اعطای حق رانندگی در خارج از کشوری که راننده گواهینامه خود را از آنجا دریافت کرده‌است صادر می‌شود. این سند همراه با اصل گواهینامه صادره از کشور مرجع، معتبر است و به تنهایی، کارکرد یک گواهینامه رانندگی را ندارد.

پیمان‌نامه ۱۹۶۸ وین

سازمان جهانی اتومبیل‌رانی، مرکز جهانی صدور گواهینامه بین‌المللی برای کشورهایی است که عضو این سازمان هستند. تعداد اعضای این سازمان ۱۹۶ کشور و آخرین مصوبه‌های آن مربوط به سال ۱۹۶۸ میلادی در نشست برگزارشده در کشور اتریش است که طبق توافق این نشست، بیشتر کشورهای عضو سازمان، گواهینامه صادره از سازمان جهانی اتومبیل‌رانی را برای استفاده اتباع خارجی معتبر اعلام کرده‌اند. بیشتر کشورهای عضو، این قرارداد را پذیرفته‌اند.

نحوه صدور در ایران

کانون جهانگردی‌ و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران وظیفه صدور گواهینامه بین‌المللی در ایران را بر عهده دارد. این کانون در سال ۱۳۱۴ در ایران تأسیس شد و از همان زمان به عضویت سازمان‌های بین‌المللی FIA (فدراسیون بین‌المللی اتومبیل‌رانی) و AIT (اتحادیه بین‌المللی جهانگردی) وابسته به سازمان ملل متحد UN درآمد و فعالیت رسمی خود را در سطح جهان آغاز کرد.

با توجه به اینکه مراجعه مستقیم به این مکان کمی دشوار است، تعدادی از آژانس های مسافرتی هستند که این کار را برای مسافران انجام می دهند.

مدارک و نحوه اخذ گواهی

1- مدارک لازم

* گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران

* یک قطعه عکس تمام رخ (۳*۴ ) با حجاب اسلامی برای بانوان

* گواهینامه رانندگی بین‌المللی قبلی (در صورت معتبر بودن و یا داشتن)

* اصل یا تصویر صفحه اول گذرنامه

* تکمیل فرم درخواست به زبان فارسی و انگلیسی و درج تاریخ تولد به میلادی در بخش انگلیسی

2- هزینه ها

به منظور صدور گواهینامه بین المللی فرد باید هزینه ای پرداخت کند که با توجه به زمان سفر و مدت اعتبار این گواهینامه هزینه آن متفاوت است. 

نکته:

گواهینامه‌های رانندگی بین‌المللی قابل تمدید نمی باشند و پس از منقضی شدن آن ها باید مجددا نسبت به درخواست گواهینامه جدید اقدام کنید.

کشورهای ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، کشورهای اروپایی و امارات متحده عربی سخت گیرانه تر عمل کرده و برای راندگی در این کشورها همراه داشتن اصل گواهینامه رانندگی ملی همراه با گواهینامه رانندگی بین‌المللی الزامی می‌باشد.

قوانین رانندگی همواره در سراسر دنیا همواره در حال تغییر هستند، در نتیجه زمانی که قصد سفر به مکانی خاص را دارید از قوانین آن کشور اطلاع کسب کنید.