هنگ کنگ یکی از جزیره های کشور چین می باشد که از گذشته دور بر سر استقلال خود با کشور چین درگیر می باشد. هنگ کنگ یکی از مهمترین قطب های مالی و بازرگانی آسیا محسوب می گردد. دریاتور در زیر این جزیره را به طور کامل به شما معرفی می کند.

با ما همراه باشید تا درباره هنگ کنگ بیشتر بدانید؛

 

جزیره خودمختار هنگ کنگ

هُنگ کُنگ (Hong Kong) شهری است جزیره‌ای در جنوب چین. منطقه هنگ کنگ یکی از دو منطقه تقسیماتی ویژه در جمهوری خلق چین است. منطقه دیگر ماکائو است. زبان‌های رسمی در هنگ کنگ چینی و انگلیسی است. زبان رایج در هنگ کنگ اما عملاً زبان کانتونی است که یکی از گونه‌های چینی می‌باشد. ۹۳٫۶ درصد از مردم هنگ کنگ چینی‌تبار هستند. واحد رسمی پول هنگ کنگ، دلار هنگ کنگ است.

هنگ‌کنگ شهری با ۳۹ ساختمان بلند که ارتفاع هر یک بیش از ۲۰۰ متر است به شهر آسمان‌خراش‌ها معروف شده و تعداد ۴ برج بلند از مجموع ۱۵برج مرتفع دنیا را در خود جای داده‌است. منطقه هنگ‌کنگ چهارمین منطقه در جهان از نظر تراکم جمعیت به‌شمار می‌آید. مید-لِولز، نام اعیان‌نشین‌ترین منطقه هنگ‌کنگ است.

هنگ کنگ با جمعیتی نزدیک به 7.4 میلیون نفر در ردیف پرجمعیت ترین شهرهای جهان می باشد. هنگ‌کنگ به خاطر بندرگاه طبیعی عمیق خود که پذیرای کشتی‌های بزرگ باربری بین‌المللی است، شهرت دارد. این شهر با وجود درآمد اقتصادی بالا و بازار مالی قوی ولی از نابرابری شدید طبقاتی رنج می برد.
نکته جالب درباره این شهر استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی می باشد، نزدیک به 90 درصد مردم این شهر از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنند. 

مختصری از تاریخچه هنگ کنگ

هنگ کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ جزو مستعمرات امپراتوری بریتانیا بود. در سال ۱۹۹۷ و پس از پایان یافتن پیمان پیشین به جمهوری خلق چین پیوست.
نام هنگ کنگ به معنی «بندرگاه عطرآگین» است. این منطقه از حدود پنج هزار سال پیش مسکونی بوده و آثاری از دوره نوسنگی در آن یافت شده‌است. چینی‌های هان (قوم اصلی چین) در زمان دودمان سونگ بین سال‌های ۹۷۰ تا ۱۲۷۹ از شمال چین به هنگ کنگ آمدند. امروزه هنگ کنگ شهری جزیره‌ای در چین است که از دهه ۱۸۴۰ میلادی تحت حاکمیت بریتانیا بود اما در سال ۱۸۹۸، دولت‌های بریتانیا و چین معاهده‌ای را امضا کردند که براساس آن، هنگ کنگ به صورت اجاره ۹۹ ساله در اختیار بریتانیا قرار گرفت. بریتانیا در سال ۱۹۹۷، هنگ کنگ را با فرمول «یک کشور – دو نظام» به چین برگرداند. بر پایه توافق بین بریتانیا و چین، قرار است هنگ کنگ تا سال ۲۰۴۷ از درجه بالایی از خودمختاری برخوردار باشد. شهر هنگ کنگ که در سدهٔ نوزدهم همچون یک بندر بازرگانی عمل می‌کرد امروزه به صورت یک مرکز اصلی امور مالی در جهان درآمده است.

جغرافیای هنگ کنگ

هنگ کنگ در ۶۰ کیلومتری شرق ماکائو در شرق دلتای رودخانه مروارید قرار گرفته و از سوی شمال با استان گوآنگ‌دونگ و از سوی جنوب با دریای چین جنوبی هم‌مرز است.
هنگ کنگ ۲٬۷۵۵ کیلومتر مربع مساحت دارد و از آنجا که بیشتر سطح آن شامل کوه و تپه است، ساخت‌وساز تنها در ۲۵ درصد از سطح هنگ کنگ انجام شده و حدود ۴۰ درصد سطح منطقه نیز شامل پارک و ذخیره‌گاه‌های طبیعی است.
هنگ کنگ شامل سه محدوده جغرافیایی اصلی یعنی جزیره هنگ کنگ، شبه‌جزیره کولون، و منطقه‌های جدید است. غیر از این، هنگ کنگ هم‌چنین بیش از ۲۰۰ جزیره دارد که بزرگ‌ترین آن‌ها جزیره لانتاو است.

آب و هوای هنگ کنگ

با توجه به آب و هوای جزیره هنگ کنگ، بهترین زمان برای سفر به این شهر بین ماه‌های اکتبر تا ماه مارس (فصل زمستان) است. آب و هوای هنگ کنگ نیمه گرمسیری بوده و تحت تاثیر بادهای موسمی قرار دارد. میانگین دمای شهر هنگ کنگ می‌تواند تا 22.8 درجه سانتی‌گراد نیز بالا برود، 
می توان آب و هوای این شهر را اینگونه توصیف کرد : پاییزهای سرد، زمستان گرم، تابستان های داغ و بهار معتدل و مرطوب.

سیاست شهر

قانون اساسی هنگ‌کنگ در سال ۱۹۹۰ به تصویب رسیده‌است. رئیس‌جمهور چین رئیس دولت در هنگ‌کنگ می‌باشد. قوه مقننه هنگ‌کنگ متشکل از ۶۰ نفر که به مدت ۴ سال برخی انتخاب و برخی منتصب می‌شوند. سال ۲۰۱۴ میلادی هزاران معترض به دولت محلی هنگ کنگ، با تحصن در مقابل دفتر لئونگ چون یینگ، رئیس این دولت، خواهان استعفای او شدند. رئیس دولت محلی هنگ کنگ منصوب دولت چین است، و معترضان از لئونگ چون یینگ به عنوان سیاست‌مداری یاد می‌کنند که «بیش از حد» به دولت چین نزدیک است.

مراکز خرید هنگ کنگ

مرکز خرید لندمارک / سنترال (The Landmark)

مرکز خرید هاربر سیتی (Harbour City)

مرکز خرید پسیفیک پلیس (Pacific Place)

مرکز خرید آی. اف. سی مال (IFC Mall)

مرکز خرید تایم اسکور (Time Square)

مرکز خرید المنتس (Elements)

مرکز خرید فسنیوال واک (Festival Walk)

فرهنگ هنگ کنگ

اکثریت مردم هنگ کنگ دین به‌خصوصی ندارند و ناخداباور یا ندانم‌باور هستند. حدود ۴۳ درصد از مردم هنگ کنگ اعتقاداتی مربوط به سه دین بودایی، تائویسم و آیین کنفوسیوس دارند. در هنگ کنگ آزادی مذهب به درجه بالایی وجود دارد.
هنگ کنگ را می توان مکان پیوند فرهنگ شرق و غرب می دانند، اگر چه اکثر مردم این جزیره چینی هستند ولی با توجه به این مدت ها زیر استعمار بوده اند دارای فرهنگی تقریباً متفاوت با چین در نظر می گیرند.

در این جزیره فنگ شویی بسیار مورد توجه قرار می گیرد و دربیشتر ساختمان های شهر ردپایی از فنگ شویی می بینید.
دولت هنگ کنگ بسیار از موسسات فرهنگی مانند موزه میراث هنگ کنگ، موزه هنری هنگ کنگ، آکادمی هنرهای نمایشی هنگ کنگ و ارکستر فیلارمونیک هنگ کنگ حمایت می کند. در این شهر فعالیت های هنری به طور کامل از طرف دولت حمایت می شود و یارانه هایی نیز در اختیار این افراد قرار می گیرد.

گردشگری هنگ کنگ

شهر هنگ کنگ بیشتر بابت تجارت و ساختمان های سر به فلک کشیده مشهور می باشد. تفریحات این شهر بیشتر مربوط به افرادی است که به دنبال هیجان هستند. در این شهر کازینو ها و تفریحات شبانه از محبوبیت بالایی برخوردار است.

در زیر ما نام تعدادی از دیدنی های شهر هنگ کنگ را قرار داده ایم؛

بندرگاه ویکتوریا (Victoria Harbour)

قله ویکتوریا (Victoria Peak)

معبد وونگ تای سین (Wong Tai Sin Temple)

خیابان ستارگان (star street hong kong)

پارک اقیانوس (Ocean Park Hong Kong)

خلیج ریپالس (Repulse Bay)

مجسمه بودای بزرگ / بودای تیان تان (Tian Tan Buddha)

دهکده ماهی‌گیری تای او (Tai O)

بازار شب خیابان معبد (Temple Street Night Market)

منبع: en.wikipedia.org