شاید به توان گفت اطلاعات ایرانیان درباره شهر پراگ محدود می باشد. پراگ یکی از محبوب ترین مکان های گردشگری در قاره سبز است. دریاتور در زیر قصد دارد این شهر افسانه ای را به طور کامل به شما معرفی کند.

با ما همراه باشید تا با این شهر آشنا شوید؛

 

پراگ شهری افسانه ای

پراگ (Prague) پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کشور جمهوری چک ، این شهر چهاردهمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا به‌ شمار می‌آید. این شهر زمانی پایتخت بوهم بوده، به‌خاطر موقعیت راهبردی‌اش، بسیار مهم تلقی می‌شده و در جریان جنگ جهانی هم بسیار نقش‌آفرین بوده‌است. خصوصیت‌های جغرافیایی و ویژگی‌های تاریخی منطقهٔ پراگ قدیم موجب شده که همواره جزو ده شهر گردشگرپذیر اتحادیهٔ اروپا محسوب شده، سالیانه حدود ۶ میلیون نفر گردشگر را از سراسر دنیا پذیرا باشد.

شهر پراگ را می توان پایتخت اقتصادی، فرهنگی و سیاسی اروپای مرکزی دانست، این شهر دارای تاریخی غنی می باشد و آثار معماری زیبایی بر گرفته از معماری رنسانس و باروک می باشد. این شهر از خشونت و نابودی قرن گذشته جان سالم به در برد و تبدیل به یکی از قطب های اروپا شد. 

فرهنگ شهر پراگ

این شهر دارای بیش از ده موزه، سالن های تئاتر و اوپرا و نمایشگاه های هنری گوناگون است. 
این شهر از گذشته یکی از پایتخت های فرهنگی اروپا بوده و نمایشگاه های گوناگونی در آن برگزار می شود. National Theatre و  Estates Theatre از بهترین مراکز تئاتر در سطح اروپا و جهان می باشد. 
the National Museum یکی از مهمترین موزه های کشور چک می باشد که در شهر پراگ قرار دارد. 

صدها سالن کنسرت، گالری، سینما و باشگاه های موسیقی در شهر وجود دارد. پراگ میزبان جشنواره های موسیقی گوناگونی از جمله: جشنواره بین المللی موسیقی بهاره پراگ، جشنواره بین المللی موسیقی پاییز پراگ، جشنواره بین المللی ارکستر پراگ و جشنواره بین المللی جاز پراگ در این شهر برگزار می گردد.

بسیاری از فیلم های مشهور هالیوودی در این شهر فیلم برداری شده است.
(Mission Impossible, xXx, Blade II, Alien vs. Predator, Doom, Chronicles of Narnia, Hellboy, Red Tails,
Children of Dune, Van Helsing)

جغرافیای پراگ

شهر پراگ در کنار رودخانه ولتاوا و در مرکز حوضه آبریز بوهمی واقع شده‌است. پراگ حدوداً در همان عرض جغرافیایی واقع شده که فرانکفورت، پاریس، و ونکوور.
این شهر در شمال غربی کشور چک بر روی رودخانه ولتاوا بنا شده‌است و جمعیتی نزدیک به ۱٫۳ میلیون نفر دارد که منطقه بزرگ شهری آن جمعیتی نزدیک به 2.6 میلیون نفر را شامل می‌شود.
پراگ دارای آب و هوای معتدل اقیانوسی بوده و از این رو دارای تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد است.

مختصری از تاریخ

نخستین ساکنان دره ولتاوا قبایل سلتی بودند که در حدود ۵۰۰ پیش از میلاد در این محل سکنی گزیدند. قوم ژرمنی مارکومان کمی پیش از میلاد مسیح این دره را از آن خود کرد و سپس در سدهٔ ششم میلادی این دره به دست تیره‌های اسلاوی افتاد. پراگ در قرن ۹ میلادی به وسیله شاهزاده بورژیوی یکم که نزدیک رودخانه ولتاوا قلعه خود را ساخت، تأسیس شد. در سال ۹۹۳ شاهزاده بولیسلاف دوم در نزدیکی پراگ نخستین صومعه را تأسیس کرد و امروز این صومعه قدیمی‌ترین صومعه در کشور چک است. پل کارل (پل چارلز) مشهورترین پل پراگ است که در سال ۱۳۵۷ ساخته شد. این پل در قرن ۱۹ به وسیله مجسمه‌های سنگی تزیین شد.

از نظر تاریخی آخرین امپراتوری که تأثیر زیادی بر شهر پراگ گذاشت، رودولف دوم (۱۶۱۲–۱۵۵۲) بود. امپراتور رودولف دوم از خاندان هابزبورگ بود که پراگ را خیلی دوست داشت و پراگ را مرکز سلطنت هابزبورگ‌ها کرد. رودولف دوم به دانش، هنر و علوم طبیعی علاقه داشت و به این دلیل ستاره‌شناسان و شیمیدان‌ها را به پراگ دعوت کرد. رودولف دوم به جمع‌آوری نقاشی‌ها و مجسمه‌های هنرمندهای مشهور نیز علاقه داشت. در آن زمان مجموعه رودولف دوم بزرگ‌ترین مجموعه در اروپا بود. در سال ۱۶۸۹ شهر پراگ در یک آتش‌سوزی نابود شد و مردم دوباره آن را به سبک باروک که نماد کلیسای کاتولیک روم بود، بازسازی کردند. در آن زمان این منطقه چهار قسمت داشت که امروز به نام‌های شهر قدیم، شهر جدید، سَمت کوچک و منطقهٔ قلعه شناخته می‌شوند. این چهار بخش در سال ۱۷۸۴ یکی شدند و شهر پراگ را به وجود آوردند.

اقتصاد پراگ

اقتصاد امروزی پراگ عمدتاً صادرات‌محور و مربوط به بخش خدمات است. در بررسی‌های سال ۲۰۱۰ پراگ به عنوان بهترین شهر در مرکز و شرق اروپا برای کسب و کار اعلام شد. تقریباً یک‌پنجم از تمام نیروی کار جمهوری چک در پراگ به فعالیت مشغولند. میانگین دستمزد در این شهر در حدود ۲۵ درصد بالاتر از بقیه کشور است. حدود ۲۵ درصد از تولید ناخالص داخلی جمهوری چک از پراگ است.

تقریباً نیمی از درآمدی که جمهوری چک از محل گردشگری دارد از شهر پراگ به دست می‌آید. در این شهر در حدود ۷۳ هزار تخت‌خواب برای اقامت گردشگران وجود دارد که بیشتر آن‌ها پس از سال ۱۹۹۰ تهیه شده‌اند. ۵۱ هزار از این تعداد محل خواب در هتل‌ها و متل‌ها قرار دارند. از اواخر دهه ۱۹۹۰ تا اواخر دهه ۲۰۰۰ پراگ محل محبوبی برای تولید فیلم‌های هالیوودی و بالیوودی بود. ترکیبی از معماری شهر هزینه‌های کم و وجود زیرساخت‌های لازم برای تهیه فیلم، فیلمسازان را به این شهر جذب کرده‌است.

علوم و پژوهش در پراگ

منطقه پراگ از مراکز مهم پژوهشی است به‌طوری‌که ۳۹ نهاد علمی از ۵۴ نهاد زیرمجموعه فرهنگستان علوم چک در این شهر قرار دارند. از بین بزرگ‌ترین این نهادها می‌توان به مؤسسه فیزیک، مؤسسه میکروبیولوژی، و مؤسسه شیمی آلی و زیست‌شیمی اشاره کرد. در پراگ همچنین ۱۰ پژوهشگاه عمومی، ۴ مرکز رشد کسب و کار و چندین بیمارستان بزرگ تحقیقاتی فعال هستند. از میان آن‌ها می‌توان به بیمارستان دانشگاهی موتول اشاره کرد.

در سال ۲۰۰۸ از میان ۳۰ هزار پژوهشگر علمی اهل چک ۱۳ هزار نفر از آن‌ها در پراگ بودند. در آن سال، محققان ساکن این شهر ۳ درصد از جمعیت فعال اقتصادی پراگ را تشکیل می‌دادند. چند شرکت بزرگ چندملیتی معروف نیز در پراگ تأسیسات توسعه و تحقیقات برپا نموده‌اند نظیر زیمنس، هانی‌ول و سان مایکروسیستمز.

گردشگری پراگ

پراگ را می توان از همه نظر برای گردشگران بسیار شهری رویایی می باشد. زندگی شبانه این شهر یکی از بهترین خاطرات را برای شما به جای می گذارد. مرکز این شهر ساختمان‌هایی با نماهایی هنری با شیروانی‌های آجری‌رنگ و کوچه پسکوچه‌های سنگفرش با تعداد کثیری مغازهٔ سوغاتی‌فروشی و کافه دارد.

در زیر ما نام چند نمونه از دیدنی های پراگ را قرار داده ایم؛

قلعه‌ی پراگ (Prazsky hrad)

پل چارلز (Charles Bridge)

کلیسای جامع سنت ویتوس (St. Vitus Cathedral)

میدان قدیمی شهر (Old Town Square)

محله یهودی ها (Josefov)

برج دیده بانی پترین (Petrin Lookout Tower)

دیوار لنون (The Lennon Wall)

میدان ونسلاس (Wenceslas Square)

گورستان اولسانی (Olsany Cemetery)

کلیسای بانوی ما قبل از تین (Church of Our Lady before Týn)

گالری ملی پراگ (Prague National Gallery)

موزه ملی پراگ (National Museum, Prague)

منبع: en.wikipedia.org