شهر اسلو پایتخت کشور نروژ می باشد که یکی از مناطق بسیار عالی برای مهاجرت است، هر ساله ایرانیان زیادی برای گرفتن اقامت به این شهر در نروژ می روند. دریاتور در زیر این پایتخت زیبا در نروژ را به شما خوانندگان محترم معرفی می کند.

با ما همراه باشید؛

 

اسلو پایتخت نروژ

شهر اُسلو (Oslo) بزرگترین شهر و پایتخت کشور نروژ است. اسلو همچنین تنها شهر نروژ است که خود یک استان و یک شهرستان نیز به‌شمار می‌آید. این شهر با تهران دو ساعت و سی دقیقه اختلاف زمان دارد. اسلو مرکز اقتصادی و دولتی نروژ است. این شهر همچنین مرکز تجارت، بانکداری، صنعت و حمل و نقل نروژ نیز می باشد.

اسلو یکی از مهمترین مراکز صنعت و تجارت دریایی در اروپا می باشد. اسلو در سال 2008 به عنوان یک شهر جهانی (به شهری گفته می‌شود که نقش مهمی در نظام اقتصادی جهانی دارد) ثبت شد. در سال 2011 این شهر به عنوان دومین شهر گران دنیا معرفی شد. در سرشماری سال 2016 جمعیت این شهر 672،061 نفر بوده و منطقه شهری جمعیتی در حدود 1،71 میلیون نفر داشته است. جمعیت مهاجر در این شهر به شدت در حال افزایش است که در آخرین سرشماری 25 درصد این شهر را مهاجران تشکیل داده اند.

تاریخ شهر اسلو

شهر اسلو بین سال‌های ۱۶۲۴ و ۱۹۲۵ میلادی کریستیانا نامیده می‌شد. اسلو در سال ۱۴۰۸ به دست هارالد سوم (پادشاه نروژ) بنیان گذاشته شد. اسلو در ۱۶۲۴ در آتش‌سوزی گسترده‌ای به شدّت آسیب دید و سپس به دست پادشاه دانمارک، کریستیان چهارم، به‌طور گسترده بازسازی شد. پس از این بازسازی، او نام شهر را به کریستیانا تغییر داد.

نام این شهر در ۱۹۲۵ بار دیگر به اُسلو برگردانده شد. پیرامون معنی نام اسلو اختلاف نظر وجود دارد ولی این‌که این نام از زبان نروژی باستان گرفته شده قطعی است. اسلو در آغاز نام یک مزرعه بزرگ در محل سکونتگاه قدیمی بیورویکا بود. زبان‌شناسان دو نظر اصلی در مورد معنی نام اسلو دارند. برپایه نظر اول، این نام به معنی «چمنزار در پای تپه» است و برپایه نظر دوم، این نام «چمنزاری که وقف ایزدان شده» معنی می‌دهد. پژوهشگران هر دو نظر را به یک اندازه محتمل می‌دانند.

جغرافیای اسلو

اسلو بر روی رودخانه‌ی آکر، در بالاترین قسمت فیورد اسلو و جنوب شرقی نروژ قرار دارد. بیشتر مناطق اسلو به وسیله کوه ها و تپه های سرسبز احاطه شده است. تعداد زیادی جزیره در کنار این شهر واقع شده است که جزیره مالمویا مشهورترین آن ها است. بلندترین نقطه‌ی این شهر، کیرکبرگت (Kjerkeberget) با ارتفاع 629 متر می‌باشد.

اقتصاد شهر

اسلو مرکز فرهنگی، علمی، اقتصادی و اداری نروژ است و کانون اصلی بازرگانی، بانکداری، صنایع و کشتیرانی نروژ در این شهر قرار دارد. این شهر یکی از کانون‌های مهم بازرگانی دریایی و صنایع دریایی اروپا نیز به‌شمار می‌رود و شمار زیادی شرکت مربوط به بخش دریانوری و بیمه دریایی در آن قرار گرفته که برخی از آن‌ها از شرکت‌های بزرگ دنیا در این بخش هستند.

گردشگری اسلو

شهر اسول با داشتن بندگاه و زندگی شبانه خود یکی از مکان های گردشگری اروپا می باشد. بسیاری سال 2018 را سال گردشگری اسلو دانسته اند. بیشتر شهرت این شهر مانند سایر مناطق نروژ به طبیعت افسونگرش می باشد.

در زیر ما نام چند نمونه از دیدنی های اسلو را برای شما قرار داده ایم؛

قلعه آکِرشوس (Akersnes)

کلیسای جامع اسلو (Oslo Cathedral)

ساختمان شهرداری اسلو (Oslo City Hall)

آکر بریگه (Aker Brygge)

کاخ سلطنتی (Royal Palace, Oslo)

پارک مجسمه ویگلاند (Vigeland)

موزه مونْش (Munch Museum)

منبع: en.wikipedia.org