کیِف یا کی یف یکی از بهترین شهر ها برای مسافران می باشد. این شهر پایتخت زیبای کشور اوکران است. طبق افسانه‌ها نام این شهر از نام خاندان سه برادر که این شهر را بنا کردند گرفته شده است. دریاتور در زیر به معرفی کامل این شهر زیبا پرداخته است.

با ما همراه باشید تا درباره کیِف بیشتر بدانید؛

 

کیِف پایتخت کشور اوکراین

کی‌یف (Kiev) پایتخت کشور اوکراین و بزرگترین شهر این کشور است. رودخانه دنیپر از بین این شهر عبور می‌کند و شهر به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌کند. از نظر تقسیمات کشوری این شهر دارای ادارات جدا و مستقل از استان کیف بوده و در واقع می‌توان گفت بصورت مستقل و جداگانه اداره می‌شود. کیف مرکز فرهنگی، هنری، سیاسی، اقتصادی و علمی اوکراین بوده و بزرگان و دانشمندانی زیادی در این شهر زاده و زندگی نموده‌اند.

کیف در کنار اهمیت سیاسی و اقتصادی جزو مراکز مذهبی اروپای شرقی و مسیحیت ارتدوکس می‌باشد و از اماکن مذهبی واقع در این شهر می‌توان به کلیسای جامع کیف و کلیسای سنت اندرو و کلیسا جامع رستاخیز مسیح نام برد. مراکز سیاسی و دفاتر سفارتخانه‌های خارجی این شهر در منطقه گوامی اینوگیت و مراکز اداری شهر در منطقه استویاتوشنسکی قرار دارد. این شهر در شمال این کشور واقع شده و هفتمین شهر پرجمعیت اروپا پس از شهرهای استانبول، مسکو، لندن، سن پترزبورگ، برلین و مادرید است.

مختصری از تاریخ شهر

کیِف یکی از قدیمی ترین شهرهای اروپای شرقی می باشد که نقش بسیار مهمی توسعه تمدن شرق داشته است. برخی مورخان اواخر قرن نهم میلادی را دوره تاسیس این شهر می دانند ولی برخی از مورخان تاریخ تاسیس شهر را قرن چهارم می دانند. در اوائل دهه ۱۳۲۰، یک ارتش لیتوانی شهر کیف را فتح کرد.

در جریان انقلاب صنعتی روسیه در اواخر قرن نوزدهم، کیف تبدیل به مرکز مهم تجاری و حمل و نقل امپراتوری روسیه شد. سال ۱۹۰۰، شهر نیز به یک مرکز صنعتی تبدیل شد و جمعیت آن ۲۵۰،۰۰۰ نفر بود. در دوره آشفته پس از انقلاب روسیه (۱۹۱۷)، کیف در وسط چندین منازعه گرفتار شد: جنگ جهانی اول، که در طی آن سربازان آلمانی از ۲ مارس ۱۹۱۸ تا نوامبر ۱۹۱۸ اشغال کرد، جنگ ۱۹۱۷ تا ۱۹۲۲ و جنگ لهستان و شوروی ۱۹۲۱-۱۹۱۹. در طی سه ماه آخر سال ۱۹۱۹، کیف به طور متناوب توسط ارتش سفید تحت کنترل بود.

فرهنگ شهر کیِف

کیف مرکز فرهنگی تمدن شرق می باشد. این شهر یکی از مهم ترین مکان های مسیحیان ارتدوکس بوده.
یکی دیگر از جنبه های فرهنگی این شهر سالن های تئاتر شهر می باشد. اپرای کیف (Kiev Opera House)، ایوان فرانکو تئاتر (Ivan Franko) ، تئاتر ملی روسیه، کیف تئاتر، قصر اکتبر و فیلارمونیک ملی اوکراین از اینگونه مکان ها می باشد.

گردشگری کیِف 

از سال ۲۰۰۵ کشور اوکران گرفتن روادید را برای افرادی که از اتحادیه اروپا قصد سفر به این کشور را دارند برداشت و همین دلیل سبب شد که شهر کیف میزبان گردشگران بسیاری شود. در سال ۲۰۰۹ حدود ۱.۶ میلیون گردشگر به شهر کیف سفر کردند. 

در زیر با نام برخی از جاذبه های این شهر توریستی را برا شما قرار داده ایم؛

خیابان خرشچاتیک کیف (Khreshchatyk Street)

مجسمه مادر کیف (mother motherland)

کلیسای جامع پانتلیمون مقدس کیف (St. Panteleimon’s Cathedral)

کلیسای جامع سنت سوفیا کیف (St. Sophia’s Cathedral)

صومعه پچرسک لاروا کیف (Kiev-Pechersk Lavra – Caves Monastery)

دروازه طلایی کیف (Golden Gate)

میدان استقلال کیف( Maidan Nezalezhnosti)

عمارت یانوکوویچ کیف (Yanukovych’s Private Mansion)

موزه ملی چرنوبیل کیف (Chernobyl National Museum)

موزه مینیاتور کیف (Mykola Syadristy Microminiatures Museum)

باغ گیاه شناسی ملی کی یف (Hryshko National Botanical Garden)

پارک طنابی سیکلار کی یف (Seiklar Rope Park)

پارک آبی ژوراسیک کی یف (Jurassic Dream Island Aquapark)

پارک مجسمه ها کی یف (Landscape Alley)

کاخ وورونتسوف (vorontsov)

منبع: en.wikipedia.org