پرتغال یکی دیگر از کشورهایی می باشد که مقصد بسیاری از مسافران و مهاجران است. این کشور به دلیل داشتن سواحل بی نظیر خود همواره میزبان گردشگران بسیار بوده است. یکی دیگر از دلایلی که مورد توجه گردشگران در هنگام بازدید از این کشور قرار می گیرد، قلعه های این کشور می باشد. دریاتور در زیر قصد دارد این کشور زیبا را به طور کامل به شما معرفی کند.

با ما همراه باشید تا با این کشور ساحلی بیشتر آشنا شوید؛

 

پرتغال کشوری با سواحل رویایی

پُرتغال (Portugal) کشوری در جنوب غربی اروپا به پایتختی لیسبون، زبان رسمی آن پرتغالی است که از شاخهٔ زبان‌های رومی‌تبار می باشد. این کشور از اعضای اتحادیه اروپا و ناتو است و شیوه حکومتی آن جمهوری پارلمانی است. پرتغال جزء کشورهای توسعه‌ یافته به‌ شمار می‌آید. شهر لیسبون پایتخت پرتغال با تهران دو ساعت و نیم می باشد. 
پرتغال غربی‌ترین کشور سرزمین اصلی اروپاست و خاک پرتغال به همراه تنها همسایه خود اسپانیا شبه‌ جزیره ایبری را تشکیل می‌دهد. پرتغال از سوی غرب به اقیانوس اطلس محدود شده‌ است و دو مجمع‌الجزایر آزور و مادیرا واقع در این اقیانوس نیز جزء خاک پرتغال هستند.

کشور پرتغال دو منطقه کلان‌شهری عمده دارد که یکی کلان‌ شهر لسیبون در جنوب و دیگری کلان‌ شهر پورتو در شمال است. نام کامل پورتو، پورتو-کاله بوده‌است که به معنی بندر کال‌ها است و نام پرتغال نیز تلفظی از نام پورتوکاله‌ است. مناطق پورتو و لیسبون از قدیم با یکدیگر در رقابت بوده‌اند.
قرن 15 و 16 را می توان اوج قدرت اقتصادی، سیاسی و نظامی این کشور دانست.

روزگاری حکومت استعماری پرتغال شامل برزیل، گینه بیسائو، موزامبیک در آفریقا، تیمور شرقی و بخش‌هایی از قلمرو هند بود. در دهه ۱۹۶۰ میلادی، به دنبال استقلال بسیاری از کشورهای آفریقایی که پیش از آن مستعمره سایر قدرت‌های استعماری بودند، پرتغال با نگرانی، بخش‌های استعماری را بخش‌های جدایی‌ناپذیر خود دانست به این ترتیب، بسیاری از این مناطق در حدود پانزده سال برای کسب آزادی و استقلال مبارزه کردند و سرانجام، در سال ۱۹۷۴ این امر به سقوط نظام دیکتاتوری و فاشیستی پرتغال منجر شد. یک سال بعد، کشورهای تحت سلطه و استعمار پرتغال، البته به جز ماکائو، صاحب استقلال شدند.

از دید بسیاری پرتغال یکی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی می باشد، شاخص رفاه در کشور پرتغال در سطح بسیار خوبی می باشد و در ردیف 20 کشور برتر دنیا است، سطح درآمد در کشور پرتغال بالا می باشد و بیشتر مردم از رفاه نسبی برخوردار هستند. پرتغال در رده سوم کشور های صلح طلب دنیا قرار دارد، در انتها این نکته را نیز ذکر کنیم که این کشور از نظر آزادی بیان، آزادی عقیده، آزادی مطبوعت و دیگر آزادی هایی که باعث به وجود آمد یک کشور بسیار عالی می شود را دارا می باشد.

مختصری از تاریخ پرتغال

نام نخست پرتغال، پروتوکال بود و آن نام شهر کوچکی بود واقع در کنار رودخانه دورو که در زمان‌های قدیم شکوه و رونقی خاص داشت و ناحیه اطراف این شهر سرزمین پرتغالی (Terra portucalense) نامیده می‌شد. رومیان در این سرزمین آیین مسیحیت را جایگزین پرستش خدایان قدیم ساختند. این دین حتی در دوره خلفای اسلامی بر پرتغال نیز همواره باقی و برجا بود.

بیش از چهارصد سال قبل، دریانوردان پرتغالی راه‌های دریایی گوناگونی را کشف و بر روی نقشه ثبت کردند. همین راه‌ها بود که سنگ اول بنای امپراتوری مستعمراتی عظیم پرتغال را بنیان نهاد. در دوره‌ای که در تاریخ پرتغال به‌عصر زرین شهرت دارد، اکتشافات جغرافیایی مهمی به‌ عمل آمد. بارتولومئو دیاز تا دماغه امید نیک، یعنی جنوبی‌ترین نقطه قاره آفریقا پیش راند (۱۴۸۷م). پس از وی واسکو دو گاما بزرگترین کاوشگر پرتغالی، راه‌های دریایی هند و شرق را پیدا کرد. شبکه عظیم راه‌های دریایی پرتغال موجب آن شد که این دولت پایگاه‌هایی در ایران، سیلان، چین، ژاپن، و سایر قسمت های جهان به‌دست‌آورد. جنگ شاه عباس با پرتغالی‌ها جنگی بود که دست آنها را از تنگه هرمز کوتاه کرد. این عصر زرین تا زمانی که یکی از پادشاهان اسپانیا پرتغال را تسخیر کرد، ادامه یافت.

در آغاز سده نوزدهم آتش جنگ سراسر اروپا را فراگرفت. در ۱۸۰۷ م نیروهای فرانسه از مرزهای پرتغال عبور کرده مقاومت مردم این سرزمین را در هم شکستند و به لیسبون هجوم آوردند. در مدت اشغال پرتغال به دست فرانسوی‌ها پایتخت به برزیل انتقال یافت. پس از شکست ناپلئون، خاندان سلطنتی و دولت به لیسبون بازگشت. برزیل هم استقلال یافت.
در ۱۹۷۴ کودتای نظامی چپگرای روی داد که رهبران آن به مستعمرات آفریقایی استقلال دادند (۱۹۷۴ تا ۱۹۷۵) و در آغاز کوشیدند تا نظامی مارکسیستی بر کشور تحمیل کنند؛ ولی انتخابات در ۱۹۷۶ چپ افراطی را قاطعانه کنار زد. پرتغال انتقال از دیکتاتوری به دموکراسی را به اجرا گذاشت و دولت غیرنظامی بار دیگر استقرار یافت و این کشور در عین حال با از دست رفتن مستعمرات و عضویت در جامعه اروپا (از ۱۹۸۶) اتحاد نزدیکتری با دیگر ملل اروپا یافت.

سیاست این کشور

این کشور تا ۵ اکتبر ۱۹۱۰ رژیم پادشاهی داشت ولی با گریز پادشاه به برزیل این کشور دارای جمهوری شد. در ژوئن ۲۰۱۱ سوسیال دموکرات‌ها توانستند در انتخابات، سوسیالیست‌های تحت رهبری ژوزه سوکراتس نخست‌وزیر وقت پرتغال را که از سال ۲۰۰۵ زمام قدرت را در این کشور در دست داشتند شکست دهند. نخست‌وزیر پرتغال پس از شکست حزب حاکم سوسیالیست در انتخابات با پذیرش مسئولیت این شکست از رهبری حزب استعفا داد.

شیوه حکومتی پرتغال، دموکراسی پارلمانی است و این کشور جمهوری نیز هست که رئیس‌جمهور آن برای دوره‌ های پنج‌ ساله از سوی مردم انتخاب می‌شود. رئیس‌جمهوری کنونی پرتغال مارسلو ربلو ده سوزا است که او را در سال ۲۰۱۶ برگزیدند.
مجازات اعدام در پرتغال در سال ۱۸۶۷ لغو شده‌است. حکم اعدام تا سال ۱۹۷۶ و تنها در زمان جنگ و در موارد معدود در پرتغال صادر می‌شد. مجازات اعدام در دوران آنتونیو ده الیویرا سالازار (۱۹۲۶ ۱۹۷۴) یک بار هم اجرا نشده‌ است. قانون اساسی، که در دوره حکومت نظامیان چپ‌ گرا در پرتغال تدوین شد، مجازات حبس ابد را هم منع کرده‌است. طولانی‌ترین مجازات زندان در این کشور ۲۵ سال است.

پرتغال همین‌طور به‌خاطر جرم‌ زدایی از مواد مخدر در سال ۲۰۰۱ نیز شناخته می‌شود و اولین کشوری است که دست به چنین اقدامی زده‌است. در پرتغال، از در اختیار داشتن تمام ماده‌ های مخدری که مصرف آن ها در دیگر کشورهای توسعه‌ یافته ممنوع است مانند حشیش، کوکائین، هروئین و ال‌اس‌دی، جرم‌ زدایی شده‌ است. در حالی که داشتن مواد جرم نیست، قاچاق (حمل و نقل) آن و در اختیار داشتن بیش از مقدار مورد نیاز برای «مصرف شخصی در ۱۰ روز» جرم بوده و می‌تواند با مجازات‌هایی همچون زندان و جریمه مواجه شود. مصرف این نوع از مواد (به جز ماری‌جوآنا) برای رده سنی ۱۶ تا ۱۸ سال ممنوع است. پس از جرم‌زدایی در پرتغال، آمار ابتلای به اچ‌آی‌وی در سال ۲۰۰۹ تا ۵۰ درصد، کاهش یافته‌ است.

جغرافیای پرتغال

پرتغال کشوری است کوچک که در حاشیه غربی شبه جزیرهٔ ایبری یعنی پایین‌ترین بخش جنوب غربی اروپا قرار دارد. این سرزمین را می‌توان دنباله فلات مرتفع مرکزی اسپانیا دانست که هرچه به طرف دریا پیش می‌رود، ارتفاعش کم و کمتر می‌شود. سواحل غربی و جنوبی آن را اقیانوس اطلس فرا گرفته و در شرق آن کشور اسپانیا قرار دارد. در پس جلگه‌ ای ساحلی در شمال رود تاگوس ناحیه مرتفعی قرار دارد که در مرکز آن رشته‌ کوه اصلی کشور یعنی سرا دا استرالا قرار دارد و فلاتی عریض در شمال شرق ادامه گسل مسستای اسپانیا است. در جنوب رود تاگوس زمین پست پرفرازونشیبی وجود دارد.

پرتغال از مشرق و شمال به اسپانیا محدود است. هیچ‌گونه مرز طبیعی عمده‌ای بین دو کشور وجود ندارد. مساحت پرتغال ۹۱۷۲۰ کیلومتر مربع است. طول این کشور، از شمال به جنوب، ۶۳۰ کیلومتر و حداکثر عرضش ۲۱۷ کیلومتر است. طول خطوط ساحلی آن، در مغرب از رود مرزی مینیو در شمال تا تخته‌سنگ‌های ساحلی و پرتگاه‌های مرتفع دماغه سنن وینسنت ۶۴۰ کیلومتر است، و در جبهه جنوبی، از این دماغه تا دهانه رود گوادیانا ۱۶۰ کیلومتراست. کلیه بندرگاه‌های عمده در مغرب کشور قرار دارند.

در نواحی مرکزی تپه‌هایی وجود دارد پوشیده از جنگل‌های کاج، که در سده‌های گذشته برای متوقف ساختن توده‌های ریگ روان کاشته شده‌است. از این جنگل‌ها استفاده‌های دیگری هم می‌شود، و آن تهیه الوار برای ساختن کشتی‌هایی است که در کارخانجات کشتی‌سازی اوپورتو و لیسبون ساخته می‌شود. عمده‌ترین رودهای پرتغال رود تاگوس و رود دوئرو می‌باشند که هر دو از خاک اسپانیا سرچشمه می‌گیرند. تاگوس در دشت حاصلخیزی جاری است که محل پرورش دام است. لیسبون بزرگترین شهر پرتغال و پایتخت آن، نزدیک دهانه این رود قرار دارد.

آب و هوای پرتغال

پرتغال یکی از معدود کشورهای اروپا می باشد که تنوع آب و هوایی بالایی دارد. این کشور یکی از گرمترین کشور های اروپا می باشد (به همین دلیل سواحل این کشور مورد توجه بسیاری از اروپاییان قرار می گیرد). آب و هوای غالب در پرتغال مدیترانه ای و معتدل است که به ندرت دمای هوای تابستان بالای 20 درجه می رسد و زمستان ها کمتر از 14 درجه. 

اقتصاد این کشور

صنایع عمده پرتغال عبارت است از ماهیگیری، شراب‌سازی و مصنوعات چوب‌ پنبه‌ای و آمادن غذا و ساردین. کشتی های ماهیگیری آنان برای صید ماهی تا سواحل نیوفاوندلند و ایسلند پیش می‌روند و حداکثر بهره‌ برداری را از دریا به عمل می‌آورند. شراب را در سرداب‌های کارخانجات شراب‌ سازی در اوپورتو نگهداری می‌کنند تا کهنه شود. امروز قسمت عمده چوب‌پنبه‌ای که در جهان مصرف می‌شود از درختان چوب‌پنبه‌ای که در جنوب رود تاگوس می‌روید، به دست می‌آید.

در سال ۲۰۱۱ دولت پرتغال مقاومت زیادی در برابر وام خارجی کرد، اما سرانجام اذعان کرد که نتوانسته به اهداف سال ۲۰۱۰ برای کاهش کسری بودجه دست یابد. ماه مارس ۲۰۱۱ دولت اقلیت سوسیالیست بدنبال شکست طرح ریاضتی اقتصادی‌اش در پارلمان استعفا داد. در حالی که اعتصاب‌های عمومی در اعتراض به طرح ریاضت اقتصادی دولت پرتغال رایج‌اند اما پرتغال برای دریافت کمک‌های بین‌المللی برای پرداخت بدهی‌های خود ناچار است کسری بودجه خود را شدیداً کاهش دهد. در سال ۲۰۱۴، پرتغال رسماً اعلام کرد که از بحران اقتصادی خارج شده‌است.

فرهنگ کشور پرتغال

پرتغال از نظر قومی کشوری یک‌ دست است و نزدیک به ۹۷ درصد از مردم آن را پرتغالیان تشکیل می‌دهند. در تمامی کشور زبان پرتغالی رایج است. امید به زندگی در پرتغال برای مردان۷۴/۶سال و برای زنان ۸۱/۳۶سال است. نکته جالب درباره این کشور نبود دین رسمی می باشد.
فرهنگ تحت تاثیر از تمدن های گوناگون می باشد، دلیل این امر را می توان کشتیران این کشور دانست که زمانی بیشتر دنیا را زیر سیطره خود قرار داده بود. 

پرتغال یکی از بیست کشور دنیا می باشد که دارای بیشترین سایت میراث فرهنگی می باشد. موزه ها، سالن های کنسرت و تئاتر در این کشور از طرفداران بسیاری برخوردار است. یکی دیگر از جنبه های فرهنگی این کشور وجود کتابخانه های بسیاری می باشد که در این کشور (به خصوص لیسبون) وجود دارد.
از مهمترین جشنواره هایی که در این کشور برگزار می گردد می توان به جشنواره چتر پرتغال، جشنواره مجسمه های شنی پرتغال و فستیوال هنری Ágitagueda اشاره کرد. 

گردشگری پرتغال

همانگونه که در بالا به آن اشاره شد با توجه به وجود سایت های میراث فرهنگی و سواحل جذاب، پرتغال مورد توجه بسیاری از توریست ها قرار می گیرد. 

در زیر ما نام مشهورترین ساحل های پرتغال را برای شما قرار داده ایم؛

ساحل بنگیل (Praia de Benagil)

ساحل مارینها (Praia da Marinha)

ساحل پرایا دا روچا (Praia da Rocha)

ساحل نازار (Praia da Nazaré)

ساحل (Zambujeira do Mar)

شبه جزیره تروا (Troia Peninsula)

ساحل پورتینیو د آرابیدا (Portinho da Arrabida)

در زیر ما نام جاذبه های دیدنی پرتغال را نیز برای شما قرار داده ایم؛

صومعه آلکوباکا (Alcobaca)

دانشگاه کوئیمبرا (Coimbra)

کلیسای استخوان‌ها (Capela dos Ossos)

صخره دریایی بلند (Cabo Girao)

قلعه سائو خورخه (Sao Jorge)

محله ریبریا (Cais da Ribeira)

ساحل سرمه‌ای (Praia da Marinha)

برج بلم (Belem Tower)

کاخ ملی پنا (Pena)

منابع: en.wikipedia.org / www.touropia.com