ریکیاویک پایتخت کشور ایسلند می باشد که شهرت بالایی برای برف و سرما خود دارد، البته آتشفشان های این منطقه نیز زبان زد است، البته این شهر را نیز پایتخت واکینگ ها نیز می نامند. دریاتور در زیر این شهر را به طور کامل برای عاشقان این سرزمین معرفی می کند.

با ما همراه باشید؛

 

ریکیاویک پایتخت یخ و آتشفشان

ریکیاویک (Reykjavík) پایتخت کشور ایسلند و بزرگ‌ترین شهر این کشور، ریک‌یاویک در جنوب غربی ایسلند، در ساحل جنوبی خلیج فاکسا واقع شده‌است. این شهر مرکز فعالیت‌های فرهنگی، اقتصادی و دولتی ایسلند و یک مقصد گردشگری محبوب است. جمعیت این شهر 123،300 می باشد.

باور بر این است که ریکیاویک نخستین محل سکونت دائمی است که در ایسلند برپا شد. این سکونتگاه در ۸۷۴ میلادی بنا شد اما تا سده نوزدهم هیچ توسعه شهری در محل آن انجام نشد. ریکیاویک به عنوان یک شهر تجاری در سال ۱۷۸۶ تأسیس شد و طی دهه‌های آینده به‌طور پیوسته رشد کرد و به مرکز ملی بازرگانی، جمعیتی و فعالیت‌های دولتی تبدیل شد. ریکیاویک یکی از پاک‌ترین، سبزترین و امن‌ترین شهرهای جهان است.

جغرافیای ریکیاویک

شهر ریکیاویک شمالی‌ترین پایتخت جهان است و در مدار’۰۸°۶۴ شمالی قرار گرفته که با مدار قطبی فاصله چندانی ندارد. این شهر در زمستان تنها چهار ساعت در روز نور خورشید دارد و شب‌های تابستانی آن به روشنی روز هستند. مردم محلی برای این شهر لقب Stærsta smáborg í heimi را بکار می‌برند که معنی آن می‌شود «بزرگ‌ترین شهر کوچک دنیا».

فرهنگ ریکیاویک

خانه فرهنگ این شهر در سال 1909 افتتاح شد، این مکان محلی شد برای کتابخانه و آرشیو هنرهای ایسلند. 
این شهر مکانی بسیار عالی برای افرادی می باشد که عاشق شب زنده داری هستند، بار ها و کافه های شهر تا صبح باز می باشند. در تعطیلات آخر هفته بارها تا صبح باز می باشند ولی در روز های عادی تا 2 صبح به مشتریان خود خدمات می دهند. 

جشنواره موسیقی ایسلند سالانه در ماه نوامبر برگزار می شود. تکاپوی این جشنواره تمام شهر را فرا می گیرد. 
از دیگر جشنواره های شهر می توان به جشنواره نورهای زمستان (Winter Lights Festival)، جشنواره هنر (Reykjavik Art Festival)، روز ملی ایسلند (Iceland National Day)، جشنواره بین المللی فیلم (Reykjavik International Film Festival) و … اشاره کرد.

گردشگری ریکیاویک

همانگونه که در مطالب قبل به آن اشاره شد یکی از زمینه های اقتصادی کشور ایسلند گردشگری آن می باشد، می توان گفت بیشترین گردشگر نیز در این کشور از ریکیاویک دیدار می کنند. 
در زیر تعدادی از مکان های توریستی شهر ریکیاویک برای شما نام برده ایم؛

کلیسای هالگریمسکرکیا (Hallgrímskirkja)

بنای پرلان (Perlan)

خانه موزه تاریخی (Árbæjarsafn)

دریاچه الیاواتن (Elliðavatn)

رودخانه الیار (Elliðaár)

ساحل ناتولسویک (Nautholsvik Geothermal Beach)

موزه دریایی وایکینگ ها (Vikin Maritime Museum)

خانه آتشفشان (Volcano House)

ساختمان آلپینگیشاسیو (Alþingishúsið)

منبع: en.wikipedia.org