لیسبون یکی از رویایی ترین شهرهای دنیا برا گردشگران می باشد. این شهر همواره در لیست مورد علاقه توریست ها بوده. لیسبون یکی از شهرهای دنیا می باشد که بر اساس اصول کامل شهرسازی بنا شده است. دریاتور در زیر قصد دارد این شهر زیبا و کم نظیر را به شما خوانندگان محترم خود معرفی کند.

با ما همراه باشید تا درباره لیسبون بیشتر بدانید؛

 

لیسبون را بهتر بشناسید

لیسبون (Lisbon) پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کشور پرتغال می باشد و مرکز ناحیهٔ لیسبون. جمعیت این شهر 552،700 نفر و منطقه شهری لیسبون در حدود 2.7 میلیون نفر جمعیت دارد. این شهر یک شهر مدرن است که با اصول کامل معماری شهرسازی ساخته شده است. امروزه لیسبون از لحاظ مختلف اهمیت فراوانی یافته و به‌عنوان دومین قطب اقتصادی در شبه‌جزیرهٔ ایبری پس از مادرید مطرح می‌شود. این شهر بیش‌ترین ثروت کشور پرتغال را در خود ذخیره کرده و از شهرهای مهم اتحادیهٔ اروپا محسوب می‌شود؛ به‌طوری که ۴۵ درصد از کل تولیدات کشور به این ناحیه اختصاص دارد. شهر لیسبون قطب سیاسی پرتغال بوده و دولت این کشور در این شهر مستقر شده‌است.

لیسبون هم، مانند بسیاری از شهرهای کهن‌ سال اروپایی، بخش‌های کهنه و نو دارد. قسمت کهنه شهر، بر تپه‌های نزدیک رود تژو است و خیابان‌های باریک و پیچاپیچ آن در دامنه سراشیب تپه‌ها پله می‌خورد و بالا می‌رود. خانه‌های سنگی و کهنسال این بخش با رنگ‌های روشن در و دیوار و جعبه‌های گُلی در کنار پنجره‌ها قرار داده‌اند، تزیین شده‌اند. بخش نو شهر، خیابان‌های وسیع و ساختمان‌های امروزی دارند.

لیسبون به دلیل اهمیت بالایی که در امور مالی، بازرگانی، رسانه، سرگرمی، هنر، تجارت بین المللی، آموزش و گردشگری دارد به عنوان یک شهری جهانی در سطح اول جهان شناخته شده است. این شهر دارای یکی از بزرگترین بنادر اقیانوس اطلس می باشد.
از نمایندگی‌های اتحادیهٔ اروپا در لیسبون می‌توان به مرکز دیدبانی اروپا برای دارو و داروی اعتیاد (EMCDDA) و نمایندگی امنیت ساحلی اروپا (EMSA) اشاره کرد. همچنین انجمن کشورهای پرتغالی زبان (CPLP) نیز در این شهر قرار گرفته‌است. روز تعطیل شهرداری لیسبون ۱۳ ژوئن می‌باشد.

تاریخ شهر لیسبون

لیسبون از ۲۰۵ سال پیش از میلاد تحت حاکمیت امپراتوری روم بود. ژولیوس سزار این شهر را «شهر فراخوانده» نام نهاد و در تقویم جولیا نام آن را «اولیس سیپو» نوشتند. از سدهٔ پنجم تا هشتم پس از میلاد، قبیله‌ای آلمانی‌ تبار لیسبون و نواحی پیرامونی آن را تحت سلطهٔ خود درآورد تا این‌که در سال ۱۱۴۷ کشورهای شرکت‌کننده در جنگ‌های صلیبی تحت فرماندهی آفونسو هنری قویس، این شهر را به‌عنوان شهری مسیحی فتح نمودند. پس از فتح لیسبون به‌دست مسیحیان، این شهر ثروت بسیاری را صاحب شد و به‌ عنوان قطب اقتصادی و فرهنگی پرتغال شناخته شد.

البته اکثر کشورها مدت‌ها لیسبون را به‌ طور رسمی به پایتختی پرتغال نپذیرفتند و در هیچ کتابی نام این شهر را تحت عنوان پایتخت ذکر نکردند. لیسبون پس از این‌که پایتختی کشور را برعهده گرفت، مطابق قوانینی که به تصویب مجلس رسید، با شیوه‌ای نوین و اصولی ساخته شد. در طی جنگ جهانی دوم شهر لیسبون دروازه بی‌طرف راه‌های دریایی و هوایی به قاره اروپا بود.

جغرافیای لیسبون

شهر لیسبون در ۴۲ درجه و ۳۸ دقیقهٔ شمالی و ۵ درجه و ۹ دقیقهٔ غربی واقع شده و غربی‌ترین پایتخت در قارهٔ اروپا محسوب می‌گردد. این شهر در غرب کشور پرتغال و در ساحل شرقی اقیانوس اطلس قرار گرفته و رودخانهٔ تاقوس از داخل آن می‌گذرد. لیسبون برخلاف اکثر شهرهای بزرگ اروپا که با گسترش شهرها در پیرامون شهرهای قدیمی شکل گرفته‌اند، سال‌های بسیاری است که بدون گسترش چشم‌گیری، به‌صورت قدیمی خود باقی‌مانده‌ است.

البته این وضعیت به ضرر شهرهای پیرامون آن نظیر آلمادا، آمادورا، اوایراس، اودیولاس، بارریرو، ساکاوم، سیکسال، قولوس، کاکم و لورس تمام شده که به‌عنوان حومهٔ شهر لیسبون شناخته می‌شوند و جزء اصلی آن به‌شمار نمی‌روند. مساحت پارک‌ها و فضای سبز شهر لیسبون حدود ۱۰ کیلومتر مربع می‌باشد که در کل قارهٔ اروپا کم‌نظیر است. پارک جنگلی مونسانتو در غرب شهر که محیطی خشک دارد قرار گرفته و باعث زیبایی این منطقه از لیسبون شده‌است.

فرهنگ لیسبون

شهر لیسبون از نظر معماری بسیار غنی می باشد. شما می توانید در این شهر سبک های معماری گوتیک، باروک، مدرن، پست مدرن و … را در جای جای شهر تماشا کنید، بلوار های شهر از زیبایی بی نظیری برخوردار می باشد که هر فردی که علشق هنر می باشد را به خود جذب می کند.
از دیگر جاذبه های فرهنگی شهر می توان به سالن های اپرا و تئاتر در این شهر اشاره کرد که هر ساله میزبان جشنواره های گوناگونی می باشند.

شهر لیسبون دارای موزه های گوناگونی نیز می باشد، در زیر ما نام برخی از این موزه ها را برای شما قرار داده ایم؛

موزه ملی باستان‌شناسی لیسبون (Museu Nacional de Arqueologia)
موزه هنر مدرن (the Berardo Collection Museum)
موزه شهر لیسبون (Lisbon City Museum)
موزه کالوست گلبنکیان (Museu Calouste Gulbenkia)
موزه ملی کاشی (Museu Nacional do Azulejo)

آموزش و تحصیل در لیسبون

شهر لیسبون چندین مدرسه دولتی و خصوصی را در خود جای داده‌است. مدارس ابتدایی و کودکستان‌ها که تحت نظر دولت اداره می‌شوند، از وضع بسیار خوب و متعادلی بهره‌مندند. مدارس راهنمایی و متوسطه نیز که به‌صورت بین‌المللی اداره می‌شوند، نسبت به مدارس دولتی از وضع مناسب‌تری برخوردارند و جزء مدارس خصوصی به‌شمار می‌روند.

هم‌اکنون در شهر لیسبون ۴ دانشگاه بزرگ فعالیت می‌کند:

دانشگاه لیسبون (Universidade de Lisboa)
دانشگاه آی‌اس‌سی‌تی‌ای (ISCTE – University Institute of Lisbon)
دانشگاه جدید لیسبون (New University of Lisbon)
دانشگاه فنی لیسبون (Technical University of Lisbon)

مهم‌ترین دانشگاه‌های مدرن لیسبون عبارت‌اند از:

دانشگاه د آوتونوما (Universidade Autónoma de)
دانشگاه سوپریور پاسیکولوگیا آپلیکادا (Instituto Superior de Psicologia Aplicada)
دانشگاه لوسوفونا (Universidade Lusófona)
دانشگاه لوسیادا (Lusíada University)

گردشگری لیسبون

همان گونه بیشتر به آن اشاره شد این شهر یکی از بهترین شهر های دنیا برای گردشگران می باشد و یکی از قطب های اقتصادی شهر محسوب می گردد. لیسبون با 3.3 میلیون گردشگر در سال 2017 یکی از تورستی ترین شهرهای دنیا محسوب می گردد.

در زیر ما نام بهترین دیدنی های شهر را برای شما قرار داده ایم؛

قلعه سنت جورج (Saint George Castle)

صومعه جیرونیموس (Mosteiro dos Jeronimos)

برج تاریخی بلم (Torre de Belem)

کلیسا جامع لیسبون (Lisbon Cathedral)

بنای یادبود عصر کاوش (Monument to the Discoveries)

میدان بزرگ لیسبون، پراسا دو کومرسو (میدان تجارت Praça do Comércio)

کلیسا کارمو (Carmo church)

خانه‌ی مارکوس دفرانترا (Marques de Fronteira)

منبع: en.wikipedia.org