برخی از مکان های می باشند که با ورود به هر شهری نظر گردشگران و مسافران را به خود جلب می کنند. پل ها در میان این گونه آثار هستند. پلی که بر روی یک رودخانه زده می شود همواره مورد توجه بسیار بوده است. تعدادی از این پل ها قدمتی تاریخی دارند و برخی دیگر نماد یک شهر می باشند. دریاتور در دو مطلب جداگانه به بررسی برجسته ترین پل های دنیا پرداخته است.

با ما همراه باشید؛

 

برجسته ترین پل های جهان (بخش دوم)

11- پل رویال جورج، ایالات متحده (Royal Gorge Bridge, US)

پلی معلق می باشد که یکی از جاذبه‌ای توریستی است که در نزدیکی شهر کنین، کلرادو در ایالت کلرادو و درون یک شهربازی واقع شده است. ساخت این پل در نوامبر ۱۹۲۹ به اتمام رسید. عرشه پل در ارتفاع ۲۹۱ متری بالای رودخانه آرکانزاس معلق است و رکورد بلندترین پل جهان را از سال ۱۹۲۹ تا سال ۲۰۰۳ در اختیار داشت. طول کلی پل ۳۸۴ متر و طول دهانه اصلی آن ۲۸۶ متر و عرض آن ۵،۵ متر است. این پل توسط دو برج که هر کدام ۴۶ متر ارتفاع دارد معلق نگه داشته شده است.

12- پل خلیج جیاوزهو، چین (Jiaozhou Bay Bridge, China)

این پل واقع در استان شاندونگ چین است و با طول ۲۶٫۷ کیلومتر مسیر جاده‌ ای به عنوان طولانی ترین پل روی آبی جهان هنگام افتتاحش در سال ۲۰۱۲ در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده است. این پل قسمتی از پروژهٔ اتصال خلیج جیاوزهو با طول کلی ۴۱٫۵۸ کیلومتر است. هدف از احداث این پل کاستن ۳۰ کیلومتر از مسیر معمول میان استان چینگدائو و منطقه هوآنگداو بود. ساخت این پل توسط گروه ساختمانی شاندونگ گائوسو در سال ۲۰۰۷ آغاز شد و در اوایل سال ۲۰۱۱ میلادی پایان یافته و در ۳۰ ژون همان سال گشایش یافت.

13- پل میان‌گذر دریاچه پونچاترین (Lake Pontchartrain Causeway, US)

یک پل بتنی ساخته شده درلوئیزیانا آمریکا بر روی دریاچه پونچاترین در شمال نیو اورلئان هست. این پل از اتصال سازه‌های پیش‌ساخته بتن مسلح ساخته شده‌است. ستون های پل، از لوله‌های توخالی بتنی ساخته شده‌اند و از میلگردهای فولادی برای ایجاد تنش فشاری در بتن در جداره این لوله‌ها استفاده شده‌ است. 

14- پل واسکو دو گاما، پرتغال (The Vasco da Gama Bridge, Portugal)

پل در ردیف پل های کابلی قرار دارد. این پل در شمال شهر لیسبون بر روی رودخانه تاگوس (تاقوس) ساخته شده است. پل واسکو دو گاما دو شهر ساکاوم و آلکوشت را به هم متّصل می‌کند. آرماندو ریتو طراح این پل می باشد و طول پل ۱۷،۲ کیلومتری است. پل از نوع دره گذر و کابلی می‌باشد. عرض این پل ۳۰ و بلندای آن ۱۵۵ متر است.

15- پل بندرگاه سیدنی، استرالیا (Sydney Harbour Bridge, Australia)

یکی از نمادهای اصلی و از شریانهای مهم ارتباطی شهر سیدنی در استرالیا است. این پل که بر روی بندرگاه سیدنی احداث شده مرکز شهر سیدنی را با مناطق شمالی این شهر مرتبط می‌کند. پل بندری سیدنی همراه با اپرای سیدنی که در دیگر سوی بندرگاه سیدنی واقع شده دو نماد اصلی شهر سیدنی را تشکیل داده‌اند و قطب گردشگری این شهر به حساب می‌آیند. پل سیدنی از شاهکارهای مهندسی و معماری جهان است و با ۴۹ متر عرض، پنجمین پل قوسی جهان به حساب می‌آید.

16- پل پونز فابریچوس / فابریسیوس، ایتالیا (Pons Fabricius, Italy)

این پل که در شهر رم قرار دارد دارای قدمتی طولانیست و تاریخ آن به 62 سال قبل از میلاد می رسد. این پل 62 متر طول و 5.5 متر عرض دارد.

17- پل فورث، انگلستان (Forth Bridge, UK)

پلی معلق برروی رودخانه فورث در اسکاتلند. این پل که در سال ۱890 ساخته شده دارای ۲٬۵۱۲ متر طول، ۳۳ متر عرض و ۱۵۶ متر ارتفاع دارد. این پل در 9 کیلومتری غرب ادینبورگ قرار دارد و در ردیف میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

18- تاور بریج، انگلستان (Tower Bridge, UK)

یکی از مشهورترین سازه‌ها و پل‌های لندن، که بر روی رود تیمز ساخته شده‌است. این پل که کار ساختش در ۱۸۸۶ آغاز و در ۱۸۹۴ به پایان رسید در نزدیکی پل لندن و برج لندن قرار دارد. برج‌های این پل دارای معماری گوتیک است. گرفتن عکس و فیلم از پل تاور بریج یکی از کارهای مورد علاقهٔ توریست‌هایی است که به لندن می‌آیند، اما در عین حال این امکان نیز برای بازدیدکنندگان وجود دارد که وارد برج‌ها شوند. دو برج توسط گردشگاهی در قسمت بالا به یکدیگر متصلند و نمایی زیبا از لندن را می‌توان از آنجا مشاهده نمود.

19- پونته وکیو، ایتالیا (Ponte Vecchio, Italy)

یک پل قوسی سنگی قرون‌وسطایی در فلورانس ایتالیاست که بر روی رود آرنو بنا شده‌است. پونته وکیو به خاطر بازارچهٔ قدیمی‌اش شهرت دارد که در آغاز متعلق به گوشت‌فروشان بوده اما اکنون جواهرفروشان، سوغات‌فروشان و دلالان هنری در آن مشغول به کارند.

20- پل خواجو، ایران (Khaju Bridge, Iran)

پل خواجو، در شهر اصفهان و بر روی رودخانه زاینده‌رود در شرق سی وسه پل قرار دارد. پل خاجو در قرن 17 میلادی ساخته شده است. این پل که در دوران صفوی یکی از زیباترین پلهای جهان به شمار می‌رفت، بیشتر به منزله سد و بند بوده‌است.

منبع: www.telegraph.co.uk