برخی از مکان های می باشند که با ورود به هر شهری نظر گردشگران و مسافران را به خود جلب می کنند. پل ها در میان این گونه آثار هستند. پلی که بر روی یک رودخانه زده می شود همواره مورد توجه بسیار بوده است. تعدادی از این پل ها قدمتی تاریخی دارند و برخی دیگر نماد یک شهر می باشند. دریاتور در دو مطلب جداگانه به بررسی برجسته ترین پل های دنیا پرداخته است.

با ما همراه باشید تا این پل ها را بشناسید؛

 

برجسته ترین پل های جهان (بخش اول)

1- پل سورن، انگلستان (Severn Bridge, UK) 

پلی معلق بر روی رود سورون و رود وای ما بین کشورهای انگلستان و ولز است. این پل که در سال ۱۹۶۶ ساخته شده از روستای اوست، گلاسترشر شروع و در شهرک چپستاو در ولز به پایان میرسد، پل سورن دارای ۱٫۶ کیلومتر طول و ۱۳۶ متر ارتفاع دارد.

2- پل هامبر، انگلستان (The Humber Bridge, UK)

پلی معلق برروی رودخانه هامبر در شهرک هسل، انگلستان است. پل در سال ۱۸۸۱ میلادی ساخته شده و دارای ۲۲۲۰ متر طول و ۱۵۵٫۵ متر ارتفاع می باشد. این پل در زمان افتتاح طولانی ترین پل معلق در جهان بود، امروزه نهمین پل معلق جهان می باشد و اولین در انگلستان.

3- پل بزرگ دانی یانگ کانشان، چین (Danyang–Kunshan Grand Bridge, China) 

سالانه 80 میلیون نفر از روی این پل تردد می کنند. این پل با بودجه‌ای معادل ۸٫۵ میلیارد دلار و نیروی کار ۱۰۰۰۰ نفری ساخته شده است. پل بزرگ دانی یانگ کانشان با طول ۱۶۴٫۸ کیلومتری خود به هم اکنون به عنوان طولانی‌ترین پل جهان و رکورد دار کتاب گینس شناخته می‌شود. این پل در استان شرقی جیانگسو چین واقع است و مسیر شانگهای و نانجینگ پایتخت استان جیانگسو را به هم وصل می‌کند همچنین مسیر این پل تا حدودی موازی با مسیر رود یانگ‌تسه است. 

4- پل آکاشی کای کیو، ژاپن (Akashi Kaikyō Bridge, Japan)

این پل با نام پل مروارید شناخته می شود. پل با دهانه مرکزی به طول ۱۹۹۱ متر بزرگترین دهانه مرکزی را در بین پل های معلق در اختیار دارد، این پل در ژاپن قرار دارد و در سال ۱۹۹۸ میلادی ساخته شده است . این پل با گذشتن از روی تنگه آکاشی ، شهر کوبه در هونشو را به ایوایا در جزیره آواجی متصل می کند. هنگامی که دو کشتی در تنگۀ آکشی در سال 1955 غرق شدند و 168 نفر کشته شدند، دولت وقت تصمیم گرفت این پل را بسازد.

5- پل میلو، فرانسه (Millau Viaduct, France)

بلندترین پل جاده‌ ای جهان به ارتفاع ۳۴۳ متر است که در بالای رودخانه تارن در جنوب فرانسه قرار دارد. این پل توسط میشل ویرلوژو و نورمن فاستر طراحی و در دسامبر سال ۲۰۰۴ توسط ژاک شیراک رئیس جمهور وقت فرانسه افتتاح شد. احداث پل میلو نزدیک به ۳۹۴ میلیون یورو هزینه داشته که شرکت فرانسوی سازنده آن (Eiffage)، در ازای دریافت عوارض عبور و مرور خودروها از روی پل به مدت ۷۵ سال، هزینه ساخت و ساز پل را پرداخته است.

6- پل سامرست، برمودا (Somerset Bridge, Bermuda)

پلی کوچک که در سال 1620 بر روی کانالی کوچک برای عبور قایق ها ساخته شد. این پل با 56 سانتی متر عرض کوچک ترین پل متحرک دنیا شناخته می شود. این پل نقطه جنوبی جزیره سامرست را به منطقه ساندیس پریش در جنوب غربی سواحل جزیره اصلی متصل می کند. 

7- پل سوینفورد تل، انگلستان (Swinford Toll Bridge, UK)

شاید بتوان گفت این پل زیباترین پل جهان می باشد. این پل که بر روی رودخانه تایمز در آکسفوردشایر قرار دارد در سال 1936 تکمیل شده است. روزانه حدود 10 هزار راننده از روی این پل عبور می کنند.

8- پل گلدن گیت، ایالات متحده آمریکا (Golden Gate Bridge, US)

پلی معلق در سانفرانسیسکو، که این شهر را به شمال ایالت کالیفرنیا وصل می‌کند. این پل بر روی تنگه گلدن گیت زده شده‌است. این پل تنها راه خروجی سانفرانسیسکو به سمت شمال است و از ۶ مسیر مخصوص تردد وسایل نقلیه و دو مسیر محل عبور عابران پیاده در هر دو طرف تشکیل شده‌است. رنگ این پل نارنجی متمایل به قرمز، معروف به نارنجی بین‌المللی است. این رنگ برای هماهنگی این پل با محیط اطراف خود و جلوه بیشتر آن در مه و غبار انتخاب شده‌است. این پل از نظر زیبایی‌شناسی و معماری در نوع خود منحصربه‌فرد است.

9- پل اشیما اوهاشی، ژاپن (Eshima Ohashi, Japan)

پلی در ژاپن است که شهرهای ماتسوئه در استان شیمانه و ساکای‌میناتو در استان توتوری را به یکدیگر متصل می‌کند و در امتداد دریاچه ناکائومی گسترده شده‌است. این پل به طول ۱٫۷ کیلومتر می‌رسد و پهنای آن برابر با ۱۱٫۴ متر است.  ظاهر پل شبیه به ترن‌های هوایی در شهر بازی‌ ها می باشد. پل اِشیما اوهاشی، سومین پل بزرگ با رکورد جهانی در نوع خود، با ارتفاع ۴۴ متری و شیب تند خود این امکان برای کشتی‌ها فراهم می‌شود تا به راحتی از زیر آن عبور و مرور کنند. اشیما اوهاشی بزرگترین پل غیر متحرک ژاپن و سومین دنیا است.

10- پل رودخانه‌ای سیدو، چین (Sidu River Bridge, China)  

پلی معلق در چین که از میان دره رودخانه سیدو عبور می‌کند، این پل در استان هوبی قرار دارد و طول آن ۱۲۲۲ متر می باشد. پل توسط شرکت CCSHCC طراحی شده است و با هزینه‌ای حدود ۱۰۰ میلیون دلار اجرا شده است. این پل در ۱۵ نوامبر سال ۲۰۰۹ برای استفاده عموم بازگشایی شد.

منبع: www.telegraph.co.uk