یکی از کشورهایی که مناسب زندگی و مهاجرت می باشد کشور کرواسی است. این کشور که در ناحیه بالکان قرار دارد دارای طبیعتی بی نظیری می باشد. دریاتور در زیر قصد دارد این کشور را به طور کامل به شما خوانندگان محترم معرفی کند. 

با ما همراه باشید؛

 

کرواسی کشوری در منطقه بالکان

کرُواسی (Croatia) با نام رسمی جمهوری کرواسی کشوری است واقع در منطقه بالکان (جنوب مرکزی اروپا) که از شمال با اسلوونی و مجارستان، از شمال شرقی با صربستان، از شرق با بوسنی و هرزگووین و از جنوب با مونته‌نگرو و دریای آدریاتیک هم‌مرز است. زاگرب پایتخت و بزرگترین شهر کرواسی است، این شهر با تهران دو ساعت و نیم اختلاف زمان دارد.

جمعیت کرواسی ۴ میلیون و ۱۹۰ هزار نفر است. که اغلب آن‌ها کروات هستند. زبان رسمی آن زبان کرواتی نام دارد و واحد پول این کشور کونا نام است. کرواسی یک جمهوری تحت سیستم پارلمانی و یک کشور توسعه یافته با استانداردهای بسیار بالای زندگی است. کرواسی در سال ۱۹۱۸ پس از پایان جنگ جهانی اول از امپراتوری اتریش مجارستان جدا شده و در پادشاهی یوگسلاوی ادغام شد. بعد از جنگ جهانی دوم کرواسی یکی از واحدهای مؤسس جمهوری فدرال یوگسلاوی شد.

مختصری از تاریخ این کشور

کرواسی در ۲۵ ژوئن ۱۹۹۱ از یوگسلاوی جدا شد و اعلام استقلال کرد. بعد از استقلال از سوی دولت کرواسی تبلیغات علیه صرب ها و انهدام و ویران کردن مغازه‌ها و منازل صرب‌ها آغاز شد. پس از آن اتفاقات صرب‌ها تصمیم گرفتند در یوگسلاوی بمانند و از کرواسی جدا شدند. بعد از آن جنگ داخلی شروع شد. دولت کرواسی در اوت ۱۹۹۵ دو حمله به منطقه‌ای صرب‌نشین کرد که باعث کشته شدن صرب‌های زیادی شد. صدها هزار صرب مجبور بودند کرواسی را ترک کنند و ارتش کرواسی آنها را با هواپیما بمباران کرد.

دادگاه بین‌المللی لاهه سه ژنرال کرواسی از جمله آنته گوتووینا را به جنایات جنگی علیه صرب‌ها محکوم کرد و ۲۴ سال زندان برای او در نظر گرفت؛ ولی در نوامبر ۲۰۱۲ دادگاه استیناف ژنرال‌ها را بی گناه شناخت. دادگاه فراری دادن مردم غیرنظامی را به عنوان نسل‌کشی تأیید نکرد. دادگاه بر این باور بود که وقتی آدم‌ها را می‌کشند هر کس خودش اختیار دارد چه چیز را انتخاب کند یا بماند یا از محل زندگیش برود و از کشته شدن در امان بماند.

سیاست کرواسی

بر اساس قانون اساس مصوب سال ۱۹۹۰، نظام سیاسی کشور کرواسی جمهوری است که از سال ۲۰۰۰ با سیستم پارلمانی اداره می‌شود. رئیس‌جمهور به عنوان رئیس کشور، با رای مستقیم مردم و برای یک دورهٔ پنج ساله انتخاب می‌شود که تنها برای دو دوره پیاپی امکان‌پذیر است. رئیس‌جمهور کرواسی، فرماندهی نیروهای مسلح این کشور را در کنار تعیین سیاست‌های خارجی این کشور برعهده دارد. همچنین معرفی و تعیین نخست‌وزیر با تأیید پارلمان بر عهده رئیس‌جمهور است. رئیس‌جمهور در کرواسی تنها نقشی تشریفاتی دارد و وظایف عمده بیشتر بر عهده نخست‌وزیر است.

کرواسی بیست‌ و هشتمین عضو اتحادیه اروپا است. پس از ۱۰ سال مذاکره فشرده سرانجام این کشور موفق شد نظر مثبت اتحادیه اروپا را برای عضویت به دست آورد. قرارداد الحاق کرواسی به اتحادیه اروپا در دسامبر سال ۲۰۱۱ امضا شد. عضویت کرواسی در اتحادیه اروپا در یکم ژوئیه ۲۰۰۳ انجام شد. کرواسی پس از اسلوونی دومین کشور از یوگسلاوی سابق بود که به عضویت اتحادیه اروپا درآمد.

پناهجویان زیادی خواستار عبور از مرزهای کرواسی در مسیر خود به اروپای غربی هستند. مسیر موسوم به «بالکان» مسیری است که ترکیه را به یونان، و مقدونیه، صربستان و کرواسی را از طریق اسلوونی به اروپای غربی متصل می‌کند. کرواسی تنها به‌شمار اندکی اجازه عبور از مرز را می‌دهد. دلیل این تصمیم آن است که اردوگاه مرزی اوپاتوواک ۳۵۰۰ آواره را در حال حاضر سامان داده و ظرفیتش تکمیل شده‌است.

اقتصاد کرواسی

واحد پول کرواسی «کونا» است. هر کونا به ۱۰۰ لیپا تقسیم می‌شود. هر دلار آمریکا تقریباً برابر۵٫۵ کونا است. وجود حدود ۳۰۰ بندر کوچک و بزرگ در ساحل دریای آدریاتیک باعث رونق نسبی اقتصاد کرواسی و همچنین گسترش زیاد صنعت گردشگری گردیده‌است. این کشور با خود مشکلات فراوان اقتصادی به اتحادیه اروپا می‌آورد. اقتصاد و صنعت کرواسی به شدت آسیب دیده، شمار بیکاران افزایش یافته و سامان اجتماعی آن در حال فروپاشی است. کرواسی پس از رومانی و بلغارستان سومین کشور فقیر در اتحادیه اروپا است.

جغرافیا کرواسی

کرواسی صد و بیست‌ و هفتمین کشور بزرگ جهان است و در مرکز و جنوب شرق اروپا واقع شده‌است. دریای آدریاتیک در جنوب باختری این کشور قرار دارد. پایتخت این کشور زاگرب است و دیگر شهرهای بزرگ و مهم کرواسی دوبرونیک، پولا، اسپلیت، واراژدین، رییکا، اوسییک، کارلوواتس، زادار و سیساک هستند. کرواسی ۵۶٬۵۹۴ کیلومتر مربع وسعت دارد. مناطق مرتفع کرواسی در کوه‌های آلپ دیناری قرار دارد که بلندترین قله آن دینارا با ۱۸۳۱ متر است. این قله در جنوب کشور و در نزدیکی مرز بوسنی و هرزگوین قرار دارد.

کرواسی در سواحل دریای آدریاتیک خود بیش از یک هزار جزیره دارد که ۴۸ جزیره آن ساکنان دائمی دارد. بزرگ‌ترینِ این جزیره‌ها کِرِس و کِرک هستند که هر یک مساحتی نزدیک به ۴۰۵ کیلومتر مربع دارند. از تپه‌ ماهورهای بخش شمالی زاگوریه و دشت‌ های هموار منطقه تاریخی اسلاونیا در شرق رودخانه‌های بزرگی گذر می‌کند. عمده‌ترین این رودها ساوا، دراوا، کوپا و دانوب هستند. دانوب که دومین رودخانه بزرگ اروپا است از میان شهر ووکوار در منتهی‌الیه شرق کرواسی عبور می‌کند و بخشی از مرز با صربستان را تشکیل می‌دهد. نواحی مرکزی و جنوبی نزدیک به کرانه‌های آدریاتیک و جزایر این دریا متشکل از کوه‌های کم‌ ارتفاع و بلندی‌های جنگلی است.

آب و هوای کرواسی

بیشتر مناطق آن آب‌ و هوای مدیترانه‌ای و قاره‌ای دارند. میانگین دمای ماهانه بین 3- درجه سانتی گراد تا 18 درجه سانتی گراد می باشد. کمترین دمای کرواسی مربوط به مناطق لیکا، کرت و گورسکی می باشد، که ارتفاعی بیش از 1200 متر دارند. گرمترین مناطق کرواسی در سواحل دریای آدریاتیک است.  پایین ترین دمای ثبت شده در این کشور دمای 35.5- درجه سانتی گراد در فوریه 3، 1919 در ثبت شد و بالاترین درجه حرارت 42.4 درجه سانتیگراد ثبت شد در 5 ژوئیه 1950. 

مردم و فرهنگ کرواسی

امید به زندگی در این کشور ۷۵٫۷ سال است. کرواسی در بین تمامی شش کشور یوگسلاوی ترکیب قومیتی یکدست‌تری دارد. ۹۰ درصد مردم کشور از قوم کروات هستند. حدود ۴٫۴ درصد صرب و بقیه بوسنیایی، مجار، ایتالیایی، اسلوون، آلمانی، چک و کولی هستند. تقریباً ۹۸ درصد مردم کرواسی باسواد هستند. تحصیل در دوره ابتدایی برای همه کودکان (۶ تا ۱۵ ساله) اجباری و رایگان است. در کشور کرواسی ۶۷ دانشگاه وجود دارد. دانشگاه زاگرب که قدیمی‌ترین دانشگاه ملی کرواسی به‌شمار می‌رود در سال ۱۶۶۹ تأسیس شده‌است. یعنی قدمتی ۳۴۰ ساله دارد.

به دلیل موقعیت جغرافیایی آن، کرواسی ترکیبی از چهار فرهنگی مختلف است. این کشور متاثر از فرهنگ غرب و شرق بوده. جنبش ایلیری مهمترین دوره تاریخ فرهنگ ملی بود، زیرا در این دوره (قرن نوزدهم) تلاش های بسیاری برای آزادی زبان کرواسی و دیگر خواسته ها انجام شد. در این دوره تحولات بی سابقه ای را در همه عرصه های هنر و فرهنگ به وجود آمد و موجب افزایش شماری از شخصیت های تاریخی شد.

در سال 2017، کرواسی دارای 91 نمایشگاه تخصصی، 29 تئاتر کودکان و 56 تئاتر آماتور بود و 1.69 میلیون نفر از این مکان ها بازدید کردند. در کرواسی 47 ارکستر، گروه و گروه کر در وجود دارد که سالانه 317 هزار نفر را به خود جذب می کند. 156 سینما در کشور وجود دارد که 4.532 میلیون نفر از آن ها دیدن می کنند. کرواسی 222 موزه دارد که در سال 2016 بیش از 2.7 میلیون نفر بازدید کننده داشته است. علاوه بر این، 1781 کتابخانه در کشور موجود است که شامل 26.1 میلیون جلد کتاب می باشند.

گردشگری کرواسی

گردشگری منبع قابل توجهی از درآمد است، زیرا کرواسی در میان 20 مکان محبوب ترین توریست های جهان قرار دارد. ۲۰ درصد کل تولید اقتصادی این کشور از این صنعت به دست می‌آید. 

ساحل دالماسی (Dalmatian coast)

دوبرونیک (Dubrovnik)

ساحل برلا (Brela Beach)

شهر رووینج (City of Rovinj)

جزایر ویز (Vis Islands)

پوولیا (Povlja)

پارک ملی پلیتویک (Plitvice)

کلیساهای رمانسک زادار (Zadar)

رووینی (Rovinj)

قلعه‌ی سنت جان (St. John)

منبع: en.wikipedia.org