مشهور ترین، بزرگترین شهر کشور کرواسی زاگرب می باشد. این شهر که پایتخت کشور کرواسی می باشد مکانی بسیار عالی برای گردشگران می باشد. دریاتور در این مطلب این شهر زیبا را برای شما معرفی می کند.

با ما همراه باشید؛

 

درباره زاگرب پایتخت کرواسی چه اطلاعاتی دارید؟

زاگرب (Zagreb) پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کرواسی که در شمال غربی این کشور در امتداد رود ساوا در دامنه‌های جنوبی کوه مدودنیتسا واقع شده‌ است. این شهر مرکز فرهنگی، علمی، اقتصادی و حکومتی جمهوری کرواسی است. جمعیت تخمین زده شده در سال 2018 برای این شهر 809،773 نفر می باشد. جمعیت کلان شهر زاگرب 1.1 میلیون نفر می باشد یعنی تقریباً یک چهارم جمعیت کل کشور کرواسی.

زاگرب دارای جایگاه ویژه ای در بخش اداری کشور کرواسی می باشد. این شهر به 17 منطقه اداری گوناگون تقسیم می گردد. تقریبا تمام شرکت های بزرگ کرواسی، رسانه ها و موسسات علمی در این شهر قرار دارند. این یک شهر شناخته شده برای اقتصاد قوی، کیفیت بالای زندگی، موزه ها و فستیوال های گوناگون است.
با توجه به محدودیت های طولانی مدت که ساختمان های 10 طبقه و یا بالاتر را ممنوع کرده است، اکثر ساختمان های بلند شهر زاگرب از دهه های 1970 و 1980 شروع شده و آپارتمان های جدید در حومه شهر معمولا 4-8 طبقه ارتفاع دارند.

جغرافیای زاگرب

شهر بین دامنه‌ های جنوبی کوه مدودنیکا و کرانه‌های شمالی و جنوبی رودخانه‌های ساوا بنا شده و حدود ۱۲۲ متر از سطح دریاهای آزاد ارتفاع دارد. زاگرب دارای آب و هوایی چهار فصل می باشد. 

فرهنگ زاگرب

همان گونه که در بالا به آن اشاره شد شهر زاگرب را می توان پایتخت فرهنگی کرواسی نیز دانست. این شهر با داشتن سالن های گوناگون تئاتر و اپرا همواره میزبان هنرمندان بسیاری بوده. 
هر ساله جشنواره های گوناگونی نیز در این شهر برگزار می گردد و مردم به جشن و پایکوبی می پردازند، جشنواره های جشنواره زاگرب ادوِنت و جشنواره زاگربدوکس از مهمترین جشنواره های این شهر می باشند. 

یکی دیگر از جاذبه های فرهنگی شهر موزه ها و گالری های هنر این شهر هستند. از مهم ترین موزه های شهر می توان به موزه روابط شکست خورده، موزه توهمات، موزه اتومبیل، موزه قوم نگاری و … اشاره کرد. این نکته را نیز ذکر کنیم موزه های زاگرب بسیار متنوع هستند. 

گردشگری زاگرب

همان گونه که در مطالب قبل به آن اشاره شد 20 درصد اقتصاد کشور کرواسی را صنعت توریست به خود اختصاص داده که شهر زاگرب نقش بسیار مهمی از این صنعت دارد. بیشتر مسافران برای سواحل به این کشور سفر می کنند ولی شهر زاگرب دارای دیدنی های بی نظیر دیگری می باشد. چندین اثر در این شهر در زمره آثار میراث جهانی قرار دارد. بهترین قسمت شهر برای گردشگران مرکز شهر با خیابان های زیبا و کافه/بار های جذلب خود می باشد.

در زیر ما نام چند نمونه از این دیدنی های گردشگری را قرار داده ایم؛

کلیسای سنت مارک (St. Mark’s)

کلیسای جامع زاگرب (Zagreb Cathedral)

موزه‌ی میمارا (Museum of Mimara)

آرت پاویون (Art Pavilion)

پارک ماکسیمیر (Maksimir)

کلیسای سنت کاترین (St. Catherine’s Church)

چشم‌ زاگرب (Zagreb Eye)

بازار دولاس (Dolac)

برج لتسکا (Lotrscak Tower)

منبع: en.wikipedia.org