نیکوزیا همانند خود قبرس تقریباً به دو بخش جداگانه تقسیم می گردد. این شهر که بزرگترین شهر قبرس محسوب می گردد مرکز اصلی تمامی فعالیت های این کشور است. دریاتور در مطلب زیر قصد دارد این شهر را به طور کامل به شما خوانندگان محترم معرفی کند.

با ما همراه باشید؛

 

اطلاعاتی درباره نیکوزیا پایتخت قبرس

نیکوزیا پایتخت قبرس در قلب این جزیره که تنها شهر اصلی غیر ساحلی قبرس می باشد، جمعیت نیکوزیا ۲۰۸٬۰۰۰ نفر است. در خلال جنگ میان ترک‌ها و یونانی‌های قبرس این شهر به دو نیمه تقسیم شده‌است، که بخش جنوبی موسوم به نیکوزیا در اختیار یونانی‌ها و بخش شمالی موسوم به نیکوزیای شمالی در اختیار ترک‌ها است. نکته جالب درباره پیشرفت شهر در دهه های اخیر می باشد، در سال 2018 این شهر در ردیف 32 شهر ثروتمند جهان قرار گرفته است.

نیکوزیای امروزی شهری مدرن و تمیز می‌باشد که ادارات دولتی، سفارتخانه‌ها، بسیاری از شرکت‌های خارجی، کالج‌های آمریکایی، دانشگاه قبرس و مرکز اقتصادی و تجاری کشور در آن جمع شده‌اند. این شهر دورترین پایتخت در اتحادیه اروپا می باشد. شهر سابقه تاریخی 4500 ساله دارد.
یکی از مشهور ترین مناطق مسکونی پایتخت اورتاکوی نیکوزیا می باشد که ۸٬۸۶۸ نفر جمعیت دارد.

آب و هوای نیکوزیا

نیکوزیا دارای مناطق نیمه‌گرمسیری – اقلیم نیمه‌خشک با تابستان گرم و طولانی و زمستان بارانی است. بیشتر بارندگی این شهر در فصل زمستان اتفاق می‌افتد. بارندگی در نیکوزیا بیشتر به شکل تگرگ ریز یا ترکیب برف و بارن و به ندرت در قالب برف است. در برخی شب‌های زمستان، مه و یخبندان اندکی اتفاق می‌افتد.

فرهنگ نیکوزیا

این شهر دارای موزه های گوناگونی می باشد، موزه قبرس در این شهر جزء قدیمی ترین و باستانی ترین موزه های کشور می باشد. در این شهر آثار زیبایی مربوط به دوره های سلطنت عثمانی به چشم می خورد. 
گالری مشهور این شهر گالری Leventis می باشد که دارای بیش 800 اثر هنری از بزرگان هنر است، بیشتر اثار این گالری مربوط به هنرمندان قبرس، یونان و اروپا می باشد.

این شهر دارای سالن های موسیقی، تئاتر و اپرای مشهوری است که همواره هنرمندان بزرگی را در خود دیده اند. از جمله این سالن ها می توان به تئاتر ملی قبرس، تئاتر Lyric، تئاتر Ena و تئاتر Maskarini اشاره کرد.
این شهر همچنین میزبان جشنواره های گوناگونی مانند روز استقلال قبرس، جشنواره آگلاندجیا، جشنواره بین‌المللی موسیقی و … می باشد.

گردشگری نیکوزیا

همانگونه که اشاره شد یکی از منابع درآمد اقتصادی کشور قبرس گردشگری می باشد، بیشتر گردشگران برای سفر در این کشور سفر خود را از نیکوزیا شروع می کنند. 
در زیر ما نام چند نمونه از دیدنی های این شهر را برای شما قرار داده ایم؛

موزه‌ی قبرس (Cyprus Museum)

استحکامات ونیزی (Venetian Fortifications)

کاروانسرای بویوک هان (Büyük Han)

بنیاد فرهنگی ماکاریوس (Makarios)

موزه‌ی لونتیس (Leventis)

بلاپایس (Bellapais)

کیرنیا (Kyrenia)

قلعه‌ی سنت هیلاریون (St. Hilarion Castle)

فاماگوستا (Famagusta)

منطقه‌ی باستانی سالامیس (Salamis)

قلعه‌ی بوفاونتو (Buffavento)

منبع: en.wikipedia.org