برلین یکی از شهرهای مشهور اروپا و جهان می باشد. این شهر فراز و نشیب های فراوانی در قرن های اخیر به چشم دیده است. در اقر اخیر برلین به طرز عجیبی مورد توجه گردشگران و افرادی که به دنبال یک زندگی بهتر هستند قرار گرفته است. دریاتور در زیر قصد دارد به طور کامل این شهر را به شما معرفی کند. 

با ما همراه باشید؛

 

برلین شهری پر آوازه

برلین یا برلن (Berlin) پایتخت کشور آلمان، برلین بزرگترین و پر جمعیت ترین شهر کشور می باشد و مقام دوم را در اتحادیه اروپا دارد. برلین یکی از 16 ایالت آلمان محسوب می گردد. در اخرین سر شماری برلین دارای 3.7 میلیون جمعیت می باشد. مساحت شهر ۸۹۹ کیلومتر مربع است که در حدود یک سوم مساحت این شهر را  جنگل ها، پارک ها، باغ ها، رودخانه ها، کانال ها و دریاچه ها فرا گرفته است. برلین، بزرگ‌ترین و از نظر تاریخی مهم‌ترین ایالت آلمان است.

در حال حاضر برلین، پایتخت آلمان، مرکز دولت و مجلس فدرال این کشور است، هر چند که هنوز برخی از وزارت‌خانه‌ها، شعبه‌هایی نیز در شهر بن، پایتخت پیشین آلمان دارند. بخشی از شهر که بناهای دولتی در آن واقع هستند، مثل رایشستاگ که مجلس فدرال آلمان در آن قرار دارد، دروازهٔ براندنبورگ ، یا میدان‌هایی چون بازار ژاندارمری، از جمله دیدنی‌های شهر برلین است که تاریخ معاصر آلمان در آن‌ها نوشته می‌شود. در میدان پوتسدام که در زمان جنگ سرد به آن «نوار مرگ» می‌گفتند، چندی است که ساختمان‌های بسیار مدرن و بلند و دیدنی بنا شده‌اند. میدان الکساندر، که در دورهٔ حکومت «آلمان دموکراتیک» میدان مرکز مرکزی برلین شرقی بود، در سال‌های گذشته تغییرات اساسی کرده‌است. هم‌چنین در برخی از محله‌های برلین، به ویژه در بخش شرقی آن، رد پای تاریخ را می‌توان یافت.

این شهر بزرگ، مرکز سیاسی و فرهنگی آلمان است و به خاطر تقسیم آن به دو بخش برلین غربی و برلین شرقی در سال‌های بین ۱۹۴۹ تا ۱۹۸۹ دارای یکی از متنوع‌ترین محیط‌های شهری اروپا است.
متروی برلین در سال ۱۹۰۲ تأسیس شده و هم‌اکنون دارای ۱۰ خط و ۱۷۰ ایستگاه می‌باشد. این متروی از قدیمی‌ترین متروهای جهان محسوب می‌شود.

مختصری از تاریخ برلین

بسیاری از رویدادهای تاریخی آلمان در این شهر رخ داده‌اند. پس از دوران نازی‌ها و پایان یافتن جنگ دوم جهانی، این خطه بین چهار قدرت بزرگ جهان، آمریکا، فرانسه، بریتانیا و اتحاد جماهیر شوروی تقسیم شد. در سال ۱۹۶۱ سرانجام جدایی دو بخش از آلمان با ساختن دیوار در برلین قطعی شد. تا ۹ نوامبر سال ۱۹۸۹، تا زمان به‌وقوع پیوستن انقلاب صلح‌ آمیز مردم آلمان شرقی، این دیوار هم‌چنان برقرار بود. یک سال پس از آن، دو آلمان به‌طور رسمی متحد شدند.
برلین پس از سقوط رایش سوم به دست نیروهای شوروی و پایان جنگ جهانی دوم به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد، که آلمان شرقی آن را پایتخت خود برگزید و پس از چندی با احداث دیواری ارتباط شرق و غرب این شهر را با هم قطع کرد.

فرهنگ برلین

جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی این شهر، برلین را به عنوان یکی از مراکز فرهنگی جهان تبدیل کرده‌است. برلین در سده ۱۸ میلادی، به عنوان پایتخت پروس، قلب روشنگری بود. امروز نیز برلین، یکی از شهرهای مهم اروپاست. شهر برلین در ماه فوریه هر سال، میزبان جشنواره بین‌المللی فیلم برلین یا برلیناله است. برلیناله یکی از رویدادهای مهم سینمایی جهان به‌شمار می‌آید. نخستین رادیوی محلی برلین در اکتبر ۱۹۲۳ راه‌اندازی شد.

تنوع و شادابی این کلانشهر سبب شده است که برلین در قرن 21 مرکزی برای نوارندگان، رقاصان و هنرمندان باشد.
برلین یکی از جذاب‌ترین شهرهای جهان برای شب‌زنده‌داری است. در حال حاضر قسمت‌های شرقی شهر برلین از لحاظ تفریح شبانه معروف هستند.

تحصیل در برلین

دانشگاه های شهر برلین از شهرت جهانی برخوردار است. بسیاری از سراسر دنیا آرزوی تحصیل در این شهر را دارند. یکی از دلایل محبوب بودن تحصیل در این شهر فضای حاکم بر شهر می باشد که برای زندگی دانشجویان بسیار مفرح می باشد. 
در زیر ما نام چند دانشگاه معتبر برلین را برای شما قرار داده ایم؛

دانشگاه فریه برلین (Freie University of Berlin)

دانشگاه هومبولت برلین (Humbolt University of Berlin)

دانشگاه طراحی برلین (BTK – Hochschule für Gestaltung)

آکادمی فیلم و تلویزیون آلمان (Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin)

دانشگاه اروپایی اقتصاد (ESCP Europe Campus Berlin)

دانشگاه فرای برلین (Freie Universität Berlin)

دانشگاه هومبولت برلین (Humboldt-Universität zu Berlin)

گردشگری برلین 

این شهر همواره میزبان گردشگران بسیاری از سراسر دنیا بوده است. دلایل این امر نیز کامل مشخص است، برلین دارای مکان های تاریخی می باشد که هر گردشگری را به خود جذب می کند. جنبه دیگر توریسم شهر برگزاری فستیوال ها، گالری ها و شب زنده داری شهر می باشد. گردش در شهر برلین، تماشای خیابان ها و ساختمان های شهر یکی دیگر از دیدنی های شهر برلین می باشد.

در زیر ما نام چند نمونه از دیدنی های این شهر را برای شما قرار داده ایم؛

دروازه براندنبورگ (Brandenburger Tor)

موزه‌ی قدیمی (Altes Museum)

کاخ و پارک شارلوتنبورگ (Charlottenburg Palace)

رایشتاگ (Reichstag)

کلیسای جامع برلین (Berlin Cathedral)

باغ‌های جانورشناسی برلین (Zoologischer Garten Berlin)

محله نیکولای (The Nikolai Quarter)

میدان گِندارمن مارکت / ژندارمن مارکت (Gendarmenmarkt)

میدان پوتسدام (Potsdamer Platz)

منبع: en.wikipedia.org