یکی از مناطقی که همواره درگیرو جنگ و مناقشه بوده منطقه بالکان می باشد، این منطقه در دهه های اخیر از رفاه بالایی برخوردار شده و مشکلاتش بسیار کم شده. دریاتور در زیر به بررسی کامل این منطقه پرداخته است تا افرادی که قصد سفر یا مهاجرت به این مکان را دارند اطلاعات بیشتری کسب کنند.

با ما همراه باشید؛

 

بالکان شبه جزیره ای در جنوب شرقی اروپا

بالکان شبه جزیره‌ای است در جنوب شرقی اروپا، مهترین کشورهای این منطقه عبارتند از مقدونیه، بوسنی و هرزگوین ،مونته‌نگرو، صربستان، آلبانی، یونان و جمهوری کوزوو. پهنه منطقه بالکان ۷۲۸٬۰۰۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن بیش از ۶۰ میلیون نفر است. این شبه جزیره دارای ملت‌هایی با زبان ترکی، مقدونی، روسی و یونانی است.

نام بالکان از رشته‌کوه‌های بالکان گرفته شده که از مرکز بلغارستان تا بخش شرقی صربستان کشیده شده‌ است. باور بر این است این رشته کوه نیز نام خود را از زبان ترکی گرفته‌ است. در ترکی «بالکان» به معنی رشته کوه‌های پوشیده از درخت است و باید زمانی که قبایل ترک در قرن ۱۱ و ۱۲ میلادی به این ناحیه وارد شدند اطلاق شده باشد این نام هنوز در آسیای مرکزی در رشته کوه‌های بلخان و استان بلخان در ترکمنستان حفظ شده‌ است.

جغرافیای بالکان

شبه جزیره بالکان واقع در جنوب شرقی اروپا و شمال غربی کشور ترکیه و جنوب غربی روسیه است. شبه جزیره بالکان با دریای آدریاتیک در شمال غربی، دریای یونان در جنوب غربی، دریای اژه در جنوب و جنوب شرقی و دریای سیاه در شرق و شمال شرقی احاطه شده‌ است. مرز شمالی شبه جزیره به‌ طور متفاوت تعریف شده و معمولاً گفته می‌شود که شبه جزیره بالکان در شمال توسط کوه‌های آلپ و جلگه مجارستان مرزبندی شده‌ است. بالاترین نقطه بالکان قله مصلی با 2925 متر ارتفاع در کوه ریلا است.

کشور های خاک بالکان را در زیر برای شما نام برده ایم؛

یونان (Greece)
آلبانی (Albania)
جمهوری کوزوو (Kosovo)
بلغارستان (Bulgaria)
مجارستان (Hungary)
بوسنی و هرزگوین ( Bosnia and Herzegovina)
کرواسی (Croatia)
اسلوونی ( Slovenia)
جمهوری مقدونیه ( Macedonia)
صربستان ( Serbia)
مونته‌نگرو ( Montenegro)
رومانی ( Romania)
ترکیه / بخش اروپایی (Turkey / European part)

جنگ‌های منطقه بالکان

جنگ‌های بالکان به دو جنگ گفته می‌شود که در سال های ۱۹۱۲ و ۱۹۱۳ در جنوب شرقی اروپا رخ داد. جنگ اول بالکان در روز ۸ ام اکتبر سال ۱۹۱۲ آغاز شد. کشورهای بلغارستان، یونان، مونتنگرو و صربستان که تعداد زیادی از همنژادان خود را در تحت حاکمیت عثمانی داشتند، به امپراطوری عثمانی حمله کردند و به پنج قرن حاکمیت عثمانی در بالکان در یک رشته عملیات نظامی هفت ماهه با پیمان لندن پایان دادند.

دومین جنگ بالکان در روز ۱۶ ژوئن سال ۱۹۱۳ آغاز شد. دلیل شروع جنگ نارضایتی بلغارستان از تقسیم فتوحات جنگ اول بالکان در مقدونیه بود. دو متحد سابق بلغارستان، یعنی یونان و صربستان این توافق را پنهانی انجام داده بودند که موجب ناخرسندی بلغارستان شده بود. نیروهای این دو کشور حمله بلغارها را متوقف کردند و آنها را به درون خاک خودشان عقب راندند. در این میان رومانی و عثمانی هم از فرصت استفاده کردند و به بلغارستان حمله کردند. در پایان این جنگ پیمان بوخارست امضاء شد که به موجب آن بلغارستان بخش بزرگی از سرزمین هایی را که در جنگ اول بالکان تصرف کرده بود، از دست داد.

اقتصاد منطقه

منطقه اقتصادی شش کشور بالکان توسط بانک اروپایی بازسازی و توسعه (EBRD) ایجاد می‌شود. پیر هیلبورن معاون بانک مزبور این موضوع را روز ۵ ژوئیه ۲۰۱۷ در بلگراد اعلام کرد. او گفت کشورهای آلبانی، بوسنی، کوزوو، مقدونیه، مونتی نگرو و صربستان که همگی امیدوارند به اتحادیه اروپا بپیوندند در نشستی در شهر تریسته ایتالیا با مقامات اتحادیه اروپا و موسسات مالی یک هفته بعد شروع این پروژه را آغاز خواهند کرد.

منبع: en.wikipedia.org