ایرلند یکی دیگر از جزیره های اروپا می باشد که مورد توجه بسیاری برای زندگی و سفر بوده است. جزیره ایرلند به دلیل مناظر بی نظیر و قلعه های خود همواره مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. دریاتور در زیر قصد دارد این کشور را به طور کامل به شما معرفی کند. این نکته را نیز ذکر کنیم که کشور ایرلند با ایرلند شمالی متفاوت می باشد. 

با ما همراه باشید؛

 

 ایرلند کشوری با مناظری بی نظیر

جمهوری ایرلند / ایرلند (Republic of Ireland) کشوری به پایتختی دوبلین که در جزیره ایرلند، در شمال‌ غرب قاره اروپا واقع شده‌ است (دوبلین با تهران سه و نیم ساعت اختلاف زمان دارد) . این کشور گاهی با نام ایرلند جنوبی خوانده می‌شود تا با ایرلند شمالی اشتباه نشود. جمعیت جمهوری ایرلند بیش از ۴.۷۵ میلیون نفر است. پنج‌ ششم از مساحت جزیره ایرلند، به ایرلند جنوبی تعلق دارد. ایرلند جنوبی و ایرلند شمالی با یک مرز ساده از همدیگر جدا شده‌اند. ایرلند از ۴ استان اولستر، کناخت، لینستر و مانستر و ۳۴ شهرستان تشکیل شده‌است.

در غرب ایرلند اقیانوس اطلس، در شرق دریای ایرلند و در جنوب و جنوب‌غربی دریای کلتی و کانال سن جورج قرار دارد. جمهوری ایرلند یکی از اعضای اتحادیه اروپا است که در ۱ ژانویه ۱۹۷۳ به این اتحادیه ملحق شد. ایرلند سومین جزیره بزرگ اروپا و بیستمین جزیره بزرگ جهان است. جزیره بزرگ‌ تری به نام بریتانیای کبیر در شرق ایرلند قرار دارد که دریای ایرلند این دو را از هم جدا کرده‌است.

جزیره ایرلند تا سده هفدهم با جنگل‌های انبوه پوشیده بود ولی امروزه از بی‌جنگل‌ترین مناطق اروپا است. در این جزیره ۲۶ گونه پستاندار بومی زندگی می‌کنند. دو زبان ایرلندی و انگلیسی زبان‌های رسمی جمهوری ایرلند هستند اما انگلیسی از ایرلندی رایج‌تر است. زبان ایرلندی از شاخه زبان‌های کِلتی و متعلق به خانواده زبان‌های هند و اروپایی است. پیش از گسترش انگلیسی، زبان ایرلندی بیش از دو هزار سال زبان بومی مردم این کشور بود. نماد ملی ایرلند چنگ کلتی است که بر سکه‌های یورو ایرلند نیز حک شده‌است.

سیاست کشور ایرلند

جمهوری ایرلند دارای یک نظام پارلمانی است. رئیس‌جمهور که رئیس دولت است برای یک دوره ۷ ساله انتخاب می‌شود و می‌تواند برای دو دوره پیوسته نیز انتخاب گردد. مردم ایرلند در ۲۳ مه ۲۰۱۵ با بیش از ۶۲ درصد، به قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان رأی موافق دادند. به این ترتیب، ایرلند اولین کشوری بود که ازدواج همجنس‌گرایان را از طریق همه‌پرسی قانونی اعلام کرد.

مجلس شند متشکل است از ۶۰ عضو که ۱۱ نفر آن را نخست‌وزیر تعیین می‌کند، ۶ نفر را دانشگاه‌ها انتخاب می‌کنند و ۴۳ نفر غیر مستقیم انتخاب می‌شوند تا برای دوره‌ای پنج ساله به نمایندگی منافع ویژه و صنفی بپردازند. دویل (مجلس نمایندگان) متشکل است از ۱۶۶ عضو که برای دوره‌ای پنج ساله با رأی تمامی افراد بالغ تحت نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه انتخاب می‌گردند. رئیس‌جمهور برای دوره‌ای هفت ساله مستقیماً انتخاب می‌شود. نخست‌وزیر و شورای وزیران را مجلس نمایندگان نامزد و رئیس‌جمهور منصوب می‌کند.

اقتصاد ایرلند

اقتصاد ایرلند در سال‌های اخیر از تمرکز بر روی اقتصاد کشاورزی به اقتصاد مدرن بر پایه دانش روز و تمرکز بر روی خدمات، فناوری پیشرفته و توسعه تجارت و صنعت و سرمایه گذاری دگرگون شده است. از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی ایرلند یکی از ثروتمندترین کشورهای سازمان همکاری و توسعه و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۸ شناخته شد. کالاهای صنعتی به ویژه ماشین آلات، فلزات و کالاهای مهندسی الکترونیک و شیمیایی، هم اکنون بیش از 80% صادرات ایرلند را تشکیل می‌دهد. فرآوری مواد غذایی از صنایع مهم به شمار می‌رود. منابع طبیعی شامل سرب، روی، نفت و گاز طبیعی از چاه های زیر دریا، و محل های مناسب برای تولید نیروی هیدروالکتریک است. ایرلند دستخوش میزان بالای بی کاری و مهاجرت از کشور است.

جغرافیا ایرلند

مرکز ایرلند زمین پستی است که در آن تپه‌های کوچک، دره‌های پهناور، فلات‌ها و دریاچه‌ ها قرار دارند. این زمین پست را به‌جز ساحل شرقی در شمال دوبلین تپه‌ها و کوه‌های ساحلی از جمله کوه‌های ویکلو کوه‌های کامرا و کوه‌های آکس و تپه‌های کانمارا و دانگال در غرب احاطه کرده‌است.
بلندترین ارتفاعات مک‌گیلیاردی ریکز در جنوب غرب است. ساحل ناهموار ایرلند در کنار اقیانوس اطلس پستی و بلندی‌هایی فراوان دارد. رودهای مهم ایرلند شانن، شوئر، بوین، برو، ارن و بلندترین نقطه آن قله کونتوال، با ۱۰۴۱ متر است.

آب و هوای ایرلند

به طور کلی، ایرلند دارای آب و هوایی معتدل، ولی تغییرپذیر اقیانوسی، با کمی بیشینه‌ ها است. در ایرلند، شما به‌راستی می‌توانید «چهار فصل در یک روز» را تجربه کنید؛ بنابراین، پوشش خود را با آخرین پیش‌بینی وضع هوا به‌روز نگاه دارید. ممکن است تفاوت اندکی در دمای شمال و جنوب کشور و باران بیشتری در غرب -در مقایسه با شرق- ببینید.

فرهنگ کشور ایرلند

ایرلند سهم بزرگی در شاخه‌های مختلف ادبیات جهان، بخصوص ادبیات انگلیسی داشته‌ است. شعر به زبان ایرلندی، قدیمی‌ترین نمونه شعر بومی در اروپاست. جاناتان سوییفت که اغلب، کماکان از وی به عنوان نخستین هجونویس در زبان انگلیسی یاد می‌شود، در عصر خود برای نوشتن آثاری چون سفرهای گالیور و یک پیشنهاد ساده، بسیار معروف بود. همچنین اسکار وایلد که از دیگر نویسندگان ایرلندی است، بیش از هر چیز به خاطر بذله گویی‌های نقل شده‌اش شناخته می‌شود. در قرن بیستم، ایرلند چهار برندهٔ نوبل ادبیات داشته‌است: جرج برنارد شاو، ویلیام باتلر ییتس، ساموئل بکت و سیموس هینی.

یکی دیگر از جنبه های فرهنگی این کشور موسیقی و رقص می باشد. موسیقی و رقص سنتی ایرلندی با وجود گذشت قرن ها همواره در بین مردم این شهر مورد توجه قرار گرفته است. ایرلند همچنین بسیاری از هنرمندان شناخته شده بین المللی در زمینه هایی مانند راک، پاپ، جاز و بلوز تولید کرده است. بیشترین فروش موسیقی ایرلندی ها مربوط به گروه راک U2 است، این گروه از زمان شکل گیری خود در سال 1976، 170 میلیون نسخه آلبوم خود را فروخته اند.

یکی از مشهورترین فستیوال های جهان، جشنواره مو قرمز ها می باشد که هر ساله در این کشور برگزار می گردد. در این جشن یک زوج مو قرمز به عنوان شاه و ملکه نمادین انتخاب می‌شوند و تاج‌گذاری می‌کنند.

گردشگری ایرلند

ایرلند به دلیل داشتن مناظر بی نظیر، ساحل های صخره ای و قلعه های خود هواره در لیست سفر گردشگران بوده است. 

در زیر ما نام چند نمونه از دیدنی های ایرلند را برای شما قرار داده ایم؛

نیوگرانج (Newgrange)

تپه تارا (Hill of Tara)

صخره کاشل (Rock of Cashel)

صومعه جرپوینت (Jerpoint Abbey)

قلعه کیلکنی (Killkenny Castle)

قلعه لیپ (Leap Castle)

اسکلیگ مایکل (Skellig Michael)

شهر گلندالوج (Glendalough)

شفق‌های شمالی در اینیشوون (Inishowen)

صخره‌های ماهر (Moher)

پارک ملی کیلارنی (Killarney)

پارک ملی بارن (Burren)

منبع: en.wikipedia.org