یکی از کشورهایی که در دهه اخیر مورد توجه بسیاری از ایرانیا قرار گرفته نیوزیلند می باشد. این کشور چند سالیست مقصد بسیاری از ایرانیان برای زندگی کردم می باشد. نیوزیلند هم از نظر تحصیل و هم کار مقصدی مناسب برای ایرانیان است. البته نیوزیلند یکی از مقاصد گردشگری محبوب نیز می باشد. دریاتور در زیر به بررسی تمام جنبه های این کشور پرداخته است.

با ما همراه باشید تا با نیوزیلند بیشتر آشنا شوید؛

 

تمامی اطلاعاتی که باید درباره نیوزیلند بدانید

نیوزیلند / زلاندنو (New Zealand) کشوری در جنوب غربی اقیانوس آرام، این کشور از دو جزیره بزرگ و تعداد زیادی جزیره کوچک تشکیل شده و مناطق خود مختار نیو، جزایر کوک، توکلائو و راس را هم در بر می‌گیرد. زلاندنو فاصله زیادی با دیگر خشکی‌های کره زمین دارد، به‌ طوری‌ که استرالیا نزدیکترین همسایه این سرزمین در دو هزار کیلومتری آن قرار دارد، دریای میان این دو کشور به دریای تاسمان معروف است. نزدیکترین همسایگان این کشور از شمال جزایر تونگا، فیجی، نیوکالدونیا هستند. این کشور با ایران هشت ساعت و نیم اختلاف زمان دارد.

زلاندنو بیش از ۸۰ میلیون سال از خشکی‌های دیگر زمین جدا بوده‌ است و این موجب شده تا مجموعه منحصر به‌ فردی از جانوران و گیاهان را در خود جای دهد. زلاندنو یکی از آخرین سرزمین‌هایی است که انسان پا به آن گذاشت. بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۳ حدود ۷۴ درصد از جمعیت چهار و نیم میلیون نفری زلاندنو اروپایی‌تبار هستند و مائوری‌ها با ۱۵ درصد بزرگترین اقلیت قومی را شکل می‌دهند. آسیایی‌ها نزدیک به ۱۲ درصد و ساکنان جزایر اقیانوسیه بیش از ۷ درصد جمعیت این کشور را شامل می‌شوند.

مهاجرت به نیوزیلند

این کشور که اکنون از مستعمرات بریتانیا به شمار می رود، کشوری کوچک اما صنعتی و پیشرفته بوده و نزدیک ترین خشکی به آن، کشور کانگوروهاست که یکی از سه اولویت مهاجرتی ایرانیان در چند دهه اخیر به شمار می رود. زبان انگلیسی و نیاز به نیروی کار تخصصی در نیوزلند سبب شده تا این کشور آرام، زیبا و پر پتانسیل اقیانوسیه، برای نیروهای تخصصی و صاحبان حرف و صنوف گوناگون، مقصدی جذاب باشد.

دولت زلاندنو سیاست بسیار بازی نسبت به مهاجران دارند. در سند استقلال زلاندنو حاکمان این کشور تعهد کرده‌اند که هر سال معادل یک درصد جمعیت این کشور مهاجر بپذیرند. در حال حاضر بیست‌ و سه درصد جمعیت کشور در خارج از این سرزمین به‌ دنیا آمده‌اند که یکی از بالاترین رقم‌ها در دنیاست. بیست‌ و نه درصد آن‌ها بریتانیایی یا ایرلندی هستند. مهاجران آسیای شرقی به‌ویژه چینی‌ها در سال‌های اخیر افزایش زیادی یافته‌اند.
بررسی مهاجرت به نیوزیلند خود یک مطلب تخصصی می باشد که ما در آیند به بررسی کامل آن می پردازیم.

مختصری از تاریخ این کشور

نخستین ساکنان زلاندنو اقوام پولینزی ساکن جزایر اقیانوس آرام بودند که در حدود قرن هشتم تا سیزدهم میلادی به این سرزمین رسیدند. در ۱۶۴۹ آبل جانسون تاسمان دریانورد هلندی اولین اروپایی بود که در سواحل زلاندنو فرود آمد. یکصد و بیست سال پس از سفر ناخدا جانسون، در سال ۱۷۶۹ جیمز کوک ناخدای بریتانیایی در حین سفرهای دریایی خود در اقیانوس آرام به زلاندنو رفت و نقشه دقیقی از این جزیره کشید. ارتباط اروپایی‌ها و مائوری‌ها پس از سفر جیمز کوک ادامه‌ یافت، بسیاری از کشتی‌های ماهیگیری و تجاری اروپایی و آمریکایی به این سرزمین رفته و در ازای فروش کالاهای خود به‌ویژه مصنوعات فلزی و اسلحه جات مایحتاج ضروری خود مانند آب آشامیدنی، پوست، آثار هنری، مواد غذایی را از آن‌ها دریافت می‌کردند.

مهاجرت به زلاندنو از قرن نوزدهم آغاز شد. اولین مهاجران عمدتاً گروه‌های مذهبی از جمله انگلیکنها، کاتولیکها، پرسبی‌ترینها، متدیستها و باپتیستها بودند که از انگلستان و اسکاتلند می‌آمدند. در سال ۱۸۴۰ قرارداد وایتانگی میان دولت بریتانیا و مائوریها این کشور را را تحت‌الحمایه بریتانیا و بخشی از این امپراتوری ساخت. در سال ۱۸۵۶ اولین دولت خود مختار در این کشور پا گرفت و در ۱۸۷۶ دولت مرکزی سراسر خاک جزیره را تحت تسلط خود درآورد. زلاندنو در سال ۱۹۰۷ استقلال خود را از بریتانیای کبیر کسب کرد. زلاندنو پس از آن عضو اتحادیه کشورهای مشترک‌المنافع شد و سمت تشریفاتی ریاست حکومت را نیز همچنان در اختیار پادشاه بریتانیا گذاشت.

جغرافیای نیوزیلند

زلاندنو یا به زبان مائوری آئوتئاروا کشوری است در اقیانوسیه واقع در آب های جنوب غربی اقیانوس آرام و جنوب خاوری استرالیا. این کشور از دو جزیره اصلی شمالی و جنوبی و چند جزیره کوچک دیگر تشکیل شده‌ است. زلاند نو کشوری است نسبتاً کوهستانی که جزیره شمالی آن دارای منشأ آتشفشانی است و آبفشان‌های آن هنوز از فعالیت‌های آذرین حکایت می‌کنند. سرتاسر جزیره جنوبی را رشته کوه‌های آلپ جنوبی که ارتفاع قلل آن بالاتر از سه هزار متر است در بر گرفته و آب و هوای آن معتدل مایل به سرد و مرطوب و بارانی است و رو به جنوب از دمای آن کاسته شده و به سردی می‌گرود. جنگل های بارانی آن توسط مهاجران اولیه پاکسازی شده و به کشتزارهای وسیع و چراگاه‌های پهناور تبدیل شده‌است.

بلندترین نقطه زلاندنو قله کوک به ارتفاع ۳۷۶۴ متر است و عمده‌ترین رودخانه آن رودخانه وایکاتو است که درازای آن ۴۲۰ کیلومتر می‌رسد و رودهای کلوته، تایر، ی کلارنس و وایتاکیاز دیگر رودهای مهم آن محسوب می‌شوند. دریاچه تاوپو با مساحت ۶۰۵ کیلومتر مربع که در جزیره شمالی قرار دارد، همراه با دریاچه یخچالها و یخرودهای طبیعی و کوه‌های پوشیده از برف و جلگه‌ها و دره‌های سبز و خرم از دل انگیزترین مناظر طبیعی این سرزمین به‌شمار می‌آید.

محیط زیست زلاندنو با جانوران و گیاهان منحصربفرد خود از تمام نقاط دنیا متمایز است. این سرزمین حدود ۸۲ میلیون سال است که از خشکی‌های دیگر کره زمین جدا افتاده و همین موجب ایجاد جاندارانی شگفت‌انگیز شده که در برخی موارد ویژگی‌های باستانی ابرقاره گندوانا را حفظ کرده و به صورت فسیل‌هایی زنده درآمده‌اند. این کشور تا قبل از ورود انسان در حدود سال ۱۲۸۰ میلادی فاقد هر نوع پستاندار خشکی‌زی بود و جایگاه بوم‌شناختی پستانداران را پرندگان و حتی حشرات اشغال کرده بودند. بسیاری از پرندگان این جزیره قدرت پرواز نداشته و اغلب جانوران و گیاهان آن نیز بومی انحصاری (اندمیک) این جزیره بودند.

آب و هوای نیوزیلند

اکثر مناطق نیوزیلند آب و هوای اقیانوسی معتدل دارد و چهار فصل با هم متمایز و بر خلاف فصول نیمکره شمالی هستند. تابستان درکشور گرم است و گاهی اوقات در ماه دسامبر یا ژانویه موجی از گرما کشور را فرا می گیرد.
زمستان ها معمولا سرد است و گاهی در طول روز در ساحل شرقی دما بسیار پایین تر از صفر درجه می رود و بارش برف در شهر کریستچرچ نامتعارف نیست. بخش شمالی جزیره جنوبی معمولا آب و هوای معتدل تری دارد و میزان تابش خورشید در آن بیشتر است. میانگین بارش باران در جزیره شمالی 135 سانتیمتر در سال است . در ساحل غربی بارش باران بسیار زیاد است و در بسیاری ازمناطق بیش از 500 سانتیمتر در سال باران می بارد. سواحل شرقی هر دو جزیره خشک تر هستند مثلا در اوکلند در زمستان حدود 12 روز در ماه باران می بارد. در شهرهای اصلی نیوزیلند نیز بادهای شدیدی می وزد و ولینگتون بادگیرترین پایتخت دنیا است که براستی لقب شهر باد که مردم به آن داده اند برازنده آن است.

سیاست این کشور

زلاندنو یک حکومت مشروطه سلطنتی و دارای یک دمکراسی پارلمانی است. بالاترین مقام در این شاهنشاهی ملکه الیزابت دوم است که در قانون عناوین شاهنشاهی ۱۹۷۴ ملکه زلاندنو و رئیس کشور لقب گرفته‌ است. فرماندار کل که با توصیه نخست‌وزیر زلاندنو منصوب می‌شود، نماینده ملکه و شخص اول کشور است. جرمیا ماتپارای در حال حاضر این سمت را برعهده دارد. البته اختیارات فرماندار کل و ملکه به‌ طور کلی تشریفاتی است و تمام دستورهای آن‌ها پس از توصیه پارلمان صادر می‌شود. در انتخابات سراسری که هر سه سال یک‌ بار برگزار می‌شود، صد و بیست نماینده پارلمان این کشور انتخاب می‌شوند.

از مارس ۲۰۰۵ تا اوت ۲۰۰۶ زلاندنو تنها کشور دنیا شد که ریاست هر سه قوه آن برعهده بانوان بود، جالب اینکه در آن هنگام مدیر عامل تله‌کام زلاندنو بزرگترین شرکت تجاری کشور هم خانم ترزا گاتونگ بود.
زلاندنو به‌طور تاریخی از پیشگامان جنبش رفع تبعیض جنسیتی بوده‌ است. این کشور در سال ۱۸۹۳ اولین کشور جهان بود که حق رأی زنان در انتخابات را به رسمیت شناخت. البته تا سال ۱۹۱۹ زنان این کشور حق عضویت در پارلمان زلاندنو را نداشتند. در حال حاضر زنان بخش بزرگی از کرسی‌های پارلمان، وزارت خانه‌ها، شوراهای شهر و شهرداری ها را به تصرف خود درآورده‌اند.

اقتصاد زلاندنو

زلاند نو اقتصاد پیشرفته و پررونقی دارد و در زمره کشورهای توسعه‌ یافته و متمول قرار می‌گیرد و در سال ۲۰۱۳ هفتمین کشور دنیا از نظر شاخص توسعه انسانی بوده‌ است. اما اقتصاد آن بسیار متکی به صادرات محصولات کشاورزی و دامپروری است. نرخ بیکاری در نیوزیلند هم حدود ۵ درصد است. از سال ۲۰۰۰ تاکنون سطح درآمد میانه خانواده‌های نیوزیلندی افزایش چشمگیری داشته‌ است. با وجود این‌ که سطح درآمدهای مردم این کشور پائینتر از بسیاری از کشورهای جهان اول قرار دارد، اما تحقیقات بین‌المللی نشان داده که مردم این کشور دارای سطح بالای رضایت از زندگی هستند.

در زیر ما چند نمونه از مقام های این کشور در زمینه های اقتصادی و زندگی را برای شما قرار داده ایم؛

شاخص توسعه انسانی صندوق توسعه اقتصادی-اجتماعی ملل متحد در سال ۲۰۰۶: سوم
کیفیت زندگی مجله اکونومیست در سال ۲۰۰۶: دهم
بررسی رضایت از زندگی انستیتو لگاتوم در سال ۲۰۰۷: اول
سطح کامروایی عمومی انستیتو لگاتوم در سال ۲۰۰۹: دهم
بررسی کیفیت زندگی مؤسسه مرسر در سال ۲۰۱۰: آوکلند چهارمین و ولینگتون دوازدهمین شهر مناسب برای زندگی در دنیا هستند.
شاخص صلح جهانی در سال ۲۰۰۹: اول
آزادی مطبوعات (از خبرنگاران بدون مرز): پنجم
شاخص فساد اقتصادی: کشوری که کمترین فساد اقتصادی را دارد. اول

فرهنگ نیوزیلند

فرهنگ زلاندنو آمیزه‌ای از فرهنگ مائوری و نخستین مهاجران بریتانیایی است که با ورود بیشتر مهاجران از نقاط دیگر دنیا متنوع‌تر شده‌ است. انگلیسی و مائوری دو زبان رسمی این کشور هستند و انگلیسی زبان رایج کشور محسوب می‌شود. در کل زلاندنو به واسطه مهاجرت گسترده، کشوریست چند فرهنگی که گروه‌های مختلف قومی و مذهبی در برگزاری آداب و رسوم خود آزاد می‌باشند.

در عرصه سینما اگرچه زلاندنو از لوکیشن‌ های محبوب فیلم‌ برداری می‌باشد اما سینمای این کشور از دهه ۱۹۶۰ شاهد رشد و شکوفایی بوده‌ است. از فیلم‌های معروف تاریخ سینمای زلاندنو می‌توان به سگ‌های خواب‌ آلود، پیانو و خداحافظ پورک پای اشاره کرد. سینمای زلاندنو در دهه گذشته عصر طلایی خود را پشت سر گذاشته‌ است که فیلم‌های موفقی همچون آخرین سامورایی، استخوان‌های دوست‌داشتنی، کینگ کونگ، سه‌گانه ارباب حلقه‌ها و سه‌گانه ی هابیت ساخته پیتر جکسون شاهد بر این مدعی هستند.

تحصیل در نیوزیلند

دانشگاه های نیوزلند از شهرتی بین المللی برخوردار هستند و بیش از نیمی از آنها در زمره 500 دانشگاه برتر قرار دارند. تمامی دانشگاه های نیوزیلند، طیف گسترده ای از دوره های خود را در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای (PhD) بازرگانی، علم و علوم انسانی ارائه می دهد. شماری از این دانشگاه، دارای بیش از یک پردیس هستند که اغلب در شهرهای مختلف قرار گرفته، و برخی از آن ها معمولاً با همکاری سرویس دهندگان ساحلی، به عنوان پایگاهی برای ارائه دوره ها، از برنامه های خارجی برخوردارند.

در زیر ما برترین دانشگاه های زلاندنو را برای شما نام می بریم؛

دانشگاه وایکاتو (UNIVERSITY OF WAIKATO)
دانشگاه ویکتوریا در ولینگتون (Victoria University of Wellington)
دانشگاه مسی (MASSEY UNIVERSITY)
دانشگاه لینکلن (Lincoln University)
دانشگاه کنتربری (University of Canterbury)
دانشگاه اوتاگو (University of Otago)
دانشگاه اوکلند (University of Auckland)

گردشگری نیوزیلند

از انجایی که نیوزیلند متشکل از جزیره هاست دارای سواحل بسیار دیدنی می باشد. این کشور با دارا بودن طبیعتی دست نخورده همواره در لیست سفر گردشگران بوده است.
در زیر ما چند نمونه از دیدنی های این جزیره را به شما معرفی می کنیم؛

میلفورد ساوند (Milford Sound)‏‏‎‏‎‎

خلیج جزایر (Bay of Islands)

پارک ملی تونگاریرو (Tongariro National Park)

روتوروآ (Rotorua)

یخچال فرانز جوزف (Franz Josef)

کایکورا (Kaikoura‏)

شهر ناپیر (Napier Art Deco)

برج آسمان (Sky Tower)

منابع: www.auckland.ac.nz / en.wikipedia.org