کشور سوئد در چند دهه اخیر همواره در لیست برترین کشورهای دنیا قرار دارد. این کشور با دارا بودن اقتصادی قوی و جاذبه های گردشگری جذاب همواره در لیست برترین کشور های دنیا قرار داشته است. شاخص رفاه زندگی در کشور سوئد بسیار بالا می باشد به همین دلیل این مقصد بسیار آرمانی برای مهاجران می باشد. دریاتور در زیر قصد دارد به طور کامل این کشور را به شما خوانندگان محترم معرفی کند.

با ما همراه باشید تا درباره سوئد بیشتر بدانید؛

 

سوئد کشوری برای زندگی راحت

پادشاهی سوئد (‎Kingdom of Sweden) کشوری است در شمال اروپا در شبه‌ جزیره اسکاندیناوی. این کشور از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنی، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه‌ است. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور استکهلم است که با تهران دو ساعت و نیم اختلاف زمان دارد.

سوئد با مساحت 450،295 کیلومتر مربع، چهارمین کشور بزرگ اروپا (ششمین کشور بزرگ اروپا با احتساب روسیه و ترکیه) از نظر مساحت می‌باشد. جمعیت سوئد بیش از 10.2 میلیون نفر است. از این تعداد 2.4 میلیون نفر دارای ریشه ای غیر از سوئدی دارند. بالاترین میزان تمرکز در نیمه جنوبی کشور است. تقریبا 85٪ جمعیت در مناطق شهری زندگی می کنند.

مردم سوئد همراه با مردمان نروژ، ایسلند و دانمارک از شاخه ژرمنی اقوام هندواروپایی بوده و تبارشان به وایکینگ‌ها می‌رسد. کیفیت زندگی شهروندان سوئدی بالا و نرخ بیکاری در آن کشور پایین است و اقتصاد آن بر پایه مشارکت مردم در سرمایه‌گذاری‌ها استوار است. سوئد هشتمین سرانه تولید ناخالص داخلی را در جهان دارا می‌باشد و جایگاه خوبی در جنبه‌های مختلف ملی مانند کیفیت زندگی، آزادی شهروندی، بهداشت، آموزش، اختلاف طبقاتی، رفاه و توسعه انسانی دارد. این دلایل سبب شده سوئد در ردیف کشورهای قرار گیرد که مهاجران درخواست ورود به آن را دارند. 

مختصری از تاریخ سوئد

تاریخ این کشور مانند اکثر کشورهای باستانی آغازی آمیخته با افسانه‌ها و اسطوره‌ها دارد، دوره هائی که پادشاهان و حکمرانان قهرمانان افسانه‌ای به‌ شمار می‌آمدند. حدود دو هزار سال قبل، یخ های متراکم شبه جزیره اسکاندیناوی شروع به ذوب و به تدریج از شمال به جنوب عقب نشستند. در آن زمان مردمی در شمال آلمان امروزی و جنوب اسکاندیناوی زندگی می‌کردند که اصل و منشأ آن‌ها مشخص نیست، آنان به دنبال یخ‌ها به راه افتادند و ناگهان سرزمینی پوشیده از جنگل‌های انبوه و مملو از دریاچه‌ها، برکه‌ها و آبگیرها یافتند. قدیمی‌ترین نوشته‌ها حکایت از قومی نیرومند به نام آسورها در این سرزمین می‌نماید.

این کشور را کشور وایکینگ ها نیز می نامند. کلمه وایکینگ که از ریشه ویکن به معنای خلیج گرفته شده به مردمی اطلاق می‌شده که در اطراف آبگیرهای اسلو زندگی می‌نموده‌اند، علت تجاوزها و یورش‌های وایکینگ‌ها را عده‌ای به خاطر ازدیاد جمعیت و عدم کفایت محصولات کشاورزی دانسته وگروهی معتقدند که رفاه و ثروت زیاد و ماجراجویی‌های آن قوم علت آن بوده‌ است. حملات وایکینگ‌ها منجر به چندین بار فتح انگلستان و بخش هائی از فرانسه شد و تجاوزات آنان تا قسطنطنیه و حتی دریای خزر و مرزهای ایران نیز توسعه یافت.

در قرون وسطی، با ورود مسیحیت به سوئد مناقشات و درگیری‌های دامنه‌داری میان پیروان مسیحیت و طرفداران آئین‌های سنتی آغاز گردید، نمونه‌ای از نتیجه‌های این درگیری‌ها اخراج اینگه پادشاه وقت از مجمع تینگس توسط توده‌های خشمگین ملت بود، یکی از نزدیکان اینگه تعهد نمود که با انجام مراسم قربانی برای خدایان آن‌ها را به سر مهر آورد و با این تعهد به جانشینی اینکه برگزیده شد.

سیاست این کشور

در زمان سلطنت گوستاو واسا در قرن ۱۶ اولین مجلس ملی سوئد متشکل از نمایندگانی از ۴ طبقه اشراف، روحانیون، طبقه متوسط و دهقانان گشایش یافت. طی قرون آتی، قوانین پیچیده تری برای ریکسدگ وضع گردیده و به تدریج تعداد دستگاه‌های اجرائی افزایشی یافت. قدرت مجلس ملی به‌طور عمده‌ای تغییر یافته و از زمانی به زمان دیگر نسبت به سلطنت از جایگاه بی‌نهایت سستی برخوردار بوده‌ است. این درحالیست که در دوره آزادی طی قرن ۱۸، مجلس ملی جایگاه خود را بهبود بخشیده و نظام منسجمی پایه‌ ریزی گردید. تا پیش از ۱۸۰۹ قدرت سلطنت و مجلس در یکدیگر ادغام بود، تا اینکه پس از سال ۱۸۰۹ دربار و سایر مراجع قدرت، استقلال یافتند. در سال ۱۸۶۵ مجلس دوگانه‌ای جایگزین مجلس قبلی گردید. تا سال ۱۹۱۷ نظام دوگانه‌ای برقرار بود، تا این که سازمانی با ۳۵۰ نماینده و کمیته‌های مختلفی در زمینه‌های گوناگون تأسیس گردید. در سال ۱۹۷۴ دولت سوئد به طراحی قانون اساسی جدیدی مبادرت نمود. پس از گذشت مدت زمان ۲۰ سال دوره نمایندگی به دوره چهار ساله تغییر یافت.

کشور سوئد از نظام دموکراتیک انتخابی برخوردار می‌باشد به این معنا که کلیه احزاب سیاسی با بیش از ۴ درصد آراء انتخابات عمومی از کرسی در مجلس برخوردار می‌گردند. شهروندان سوئدی اجازه حضور در انتخابات مجلس را دارند. درحال حاضر تعدادی حزب سیاسی در مجلس ملی سوئد فعالیت دارند. سال ۱۹۲۱ آغاز قطعی دموکراسی در سوئد محسوب می‌شود. سال ۱۹۱۹ پارلمان سوئد در مورد حق شرکت همگانی در انتخابات و آراء یکسان زنان و مردان تصمیم‌گیری کرد. دو سال بعد از این تصمیم اولین انتخابات پارلمان برگزار شد. در پی انتخابات سال ۱۹۲۱ پنج زن به پارلمان سوئد راه یافتند. انتخابات پارلمان سوئد چهارسال یکبار برگزار می‌شود. گشایش مجلس در هر پائیز وظیفه پادشاه سوئد است. در این هنگام سال پارلمانی آغاز می‌گردد. پادشاه شخص اول کشور سوئد است ولی این مقام در درجه نخست جنبه نمایندگی مملکت و تشریفاتی دارد.
هشت حذب سیاسی مهم این کشور عبارتند از: حزب سوسیال دموکرات (Socialdemokraterna)، حزب میانه‌رو یا مدرات (Moderaterna)، حزب مرکزی یا سنترال پارتی (Centralpartiet)، حزب خلق – لیبرال‌ها یا فولک پارتی (Folkpartiet)، حزب دموکرات مسیحی (Kristdemokraterna)، حزب چپ (Vänsterpartiet)، حزب سبز (Miljöpartiet).

جغرافیای سوئد

سوئد در شمال اروپا واقع شده و دارای آب و هوای بسیار سردی است. این کشور از نظر طبیعی، از ۴ ناحیه تشکیل شده‌ است. کوه‌های پوشیده از جنگل در منطقه نورلند در شمال، دریاچه دیستریکت در ناحیه مرکزی، زمین‌های مرتفع یونکوپینگ در جنوب و جلگه حاصلخیز اسکانیا در منتهی‌الیه بخش جنوبی کشور. بیش از نیمی از مساحت این کشور از جنگل پوشیده شده و طبعاً، صنایع چوب و ساخت ماشین آلات مرتبط با آن، معمول و متداول است. در قسمت‌های شمالی سوئد شش ماه از سال روز و شش ماه شب است که این به خاطر نزدیک بودن به قطب شمال است؛ ولی در قسمت‌های جنوبی می‌توان چهار فصل را دید.

آب و هوای سوئد

تابستان‌ها کوتاه و گرم و زمستان‌های سرد و طولانی از ویژگی‌های آب و هوای این کشور است. میانگین بارش سالانه از ۲۰۰ سانتی‌متر در غرب و جنوب غربی، تا ۵۰ سانتی‌متر در شرق و جنوب شرقی متغیر است.

اقتصاد کشور سوئد

در گذشته نه چندان دور، تا اواخر قرن هجدهم میلادی، سوئد یکی از فقیرترین کشورهای اروپا بود، اما بعدها دوران رشد اقتصادی سوئد آغاز شد. بعد جنگ جهانی دوم این رشد اقتصادی شتاب بیشتری به خود گرفت، درآمد خالص ملی کشور بالا رفت و شکوفائی رشد اقتصادی به وجود آمد. درآمد کشور سوئد مثل دیگر کشورهای نسبتاً کوچک صنعتی، وابسته به صادرات تولیدات صنعتی است که در حال حاضر از رشد بالائی در توازن بین صادرات و واردات برخوردار است.

تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۰۶ میلادی ۱/۱۲۰۰ میلیارد دلار بود و رشدی ۵/۴ درصدی را نسبت به سال پیش از آن نشان می‌داد. نرخ بیکاری این کشور ۶/۵ درصد است. آماری از جمعیت زیر خط فقر این کشور در دسترس نیست اما به نظر می‌رسد این آمار نباید چندان بالا باشد. تورم در این کشور ۴/۱درصد است. ۳۵ درصد از محصولات صادراتی این کشور را ماشین‌ آلات تشکیل می‌دهد و بقیه شامل وسایل نقلیه موتوری، کاغذ و مشتقات آن، چوب، محصولات آهنی و فولادی و مواد شیمیایی است که به کشورهای آلمان، آمریکا، انگلستان، دانمارک، فنلاند، فرانسه، هلند و بلژیک صادر می‌شود.

فرهنگ سوئد

کشور سوئد دارای نویسندگان بزرگی می باشد که از این نویسندگان می توان به آوگوست استریندبری، آسترید لیندگرن، سلما لاگرلوف و هاری مارتینسون اشاره کرد. از نظر هنر این کشور دارای نقاشان و مجسمه سازان بزرگی نیز می باشند که از مهمترین آن های می توان به کارل لارسون، آندرس زورن و کارل میلز اشاره کرد.

سوئد در طول سال میزبان جشنواره های گوناگونی می باشد که می توان جشنواره فیلم استکهلم مهمترین آن ها دانست، یک جشنواره فیلم سالیانه است که در استکهلم سوئد برگزار می‌شود. جشنواره از سال ۱۹۹۰ آغاز به‌کار کرده و هر ساله در نیمه دوم ماه نوامبر برگزار می‌شود. از دیگر جشنواره های این کشور می توان به:
 
Walpurgisnacht / Midsummer/ Peace and Love Festival / Summerburst/ Gothenburg Culture Festival / Parkteatern اشاره کرد.

مهاجرت به سوئد

سوئد به عنوان یکی از مهاجر پذیرترین کشورهای اروپا در طول تاریخ یکی از مقصدهای اصلی مردم کشورهای دیگر برای مهاجرت بوده‌ است و همواره یکی از دلایل رشد جمعیت آن بوده‌ است، در سال ۲۰۱۱ حدود ۲۷٪ یا دو میلیون نفر از جمعیت سوئد به صورت کامل یا جزئی غیر سوئدی بوده‌اند از این تعداد ۱۴۲۷۲۹۶ نفر که در سوئد زندگی می‌کرده‌اند در خارج از کشور به دنیا آمده‌اند. در سال ۲۰۰۹ مهاجرت به سوئد به بالاترین سطح خود رسیده و ۱۰۲٬۲۸۰ نفر به این کشور مهاجرت کرده‌اند. کشورهای فنلاند، عراق، لهستان، یوگسلاوی سابق، ایران، بوسنی و هرزگوین، آلمان، ترکیه، دانمارک و سومالی بیشترین ورود مهاجر به این کشور را داشته اند.

تحصیل در سوئد

یکی از مهمترین اصول آموزشی در سوئد ایده پردازی و کارهای خلاقانه می باشد سیستم آموزشی سوئد به طوری می باشد که شما را تشویق به ایده پردازی می کند و یکی از مهمترین وظایف سیستم آموزشی سوئد کشف استعدادها است. پس شما می توانید در این کشور به کشف استعدادهای خود بپردازید و از آن برای آینده ای بهتر بهره مند شوید. در راستای این موضوع کشور سوئد جز یکی ازبزرگترین کشورها در ثبت اختراع می باشد و سالانه هزاران اختراع جهانی در سوئد ثبت می گردد.
از مهمترین دانشگاه های این کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

دانشگاه استکهلم (Stockholms universitet)  
دانشگاه سلطنتی فناوری (KTH)
دانشگاه اوپسالا (Uppsala University)
دانشگاه لوند (Lund University)
دانشگاه گوتنبرگ (University of Gothenburg)
دانشگاه صنعتی چالمرز (Chalmers University of Technology)
دانشگاه استکهلم (Stockholm University)

گردشگری سوئد

یکی از مواردی که سوئد را در بین کشورهای برتر قرار داده گردشگری این کشور می باشد. هرساله توریست های بسیاری به این کشور سفر می کنند و از دیدنی های سوئ بازدید می کنند.
در زیر ما نام برخی از دیدنی های سوئد را برای شما قرار داذه ایم؛

پارک ملی زیردریایی کوسترهیوت (Kosterhavet)

پارک ملی آبیسکو (Abisko)

سیگتونا (Sigtuna)

مارسترند (Marstrand)

مالمو (Malmo)

ایستد (Ystad)

مجمع الجزایر استکهلم (Stockholm archipelago)

آپسالا (Uppsala)

لاپ لند سوئد (Swedish Lapland)

گوتنبرگ (Gothenburg)

جاکموک (Jokkmokk)

منبع: en.wikipedia.org