قاره اروپا دارای بخش بندی های گوناگونی مانند: کشورهای اسکاندیناوی، بالکان و … می باشند. این کشورهای دارای فرهنگ های تقریباً مشابه و منافعی یکی هستند. در ادامه مطالمب مربوط به بخش بندی های اروپا دریاتور قصد دارد کشورهای نوردیک را به شما معرفی کند. 

با ما همراه باشید تا درباره کشورهای نوردیک بیشتر بشناسید؛

 

کشورهای نوردیک در کدام بخش اروپا می باشند؟

کشورهای نوردیک (Nordic countries) به مجموع کشورهای شمال اروپا و اقیانوس اطلس که دارای قرابت فرهنگی بسیار هستند اطلاق می‌گردد. این سرزمین‌ها کشورهای ایسلند، دانمارک، فنلاند، نروژ، سوئد و همچنین قلمروهای خودمختار جزایر الند، گرینلند و فاروئه را شامل می‌گردد. مساحت این منطقه 3،425،804 کیلومتر مربه می باشد. این منطقه در سال 2013 26 میلیون نفر جمعیت داشته است. 
کشورهای منطقه نوردیک از منظرهای متعددی مانند: عملکرد ملی، آموزش و پرورش، رقابت اقتصادی، آزادی های مدنی، کیفیت زندگی و توسعه انسانی در سطح بسیار بالایی قرار دارند.

شورای نوردیک

شورای نوردیک یک شورای ژئوپلیتیک درون‌ مجلسی است که میان کشورهای نوردیک برقرار است. این شورا پس از جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۵۲ میلادی با هدف ارتقا همکاری‌ها میان ۵ کشور نوردیک ایجاد شد. نخستین نتیجه این شورا در سال ۱۹۵۲ میلادی، ایجاد بازار آزاد و رفت‌وآمد بدون نیاز به گذرنامه برای شهروندان این کشورها برای ورود به دیگر کشورهای عضو بود. این شورا دارای ۸۷ عضو انتخابی از کشورهای دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد و همچنین از جزایر فارو، گرینلند و جزایر الند است.

دفتر مرکزی شورای نوردیک و شورای وزیران نوردیک در شهر کپنهاگ قرار دارد هر کشور به‌طور جداگانه، دفاتر و تأسیسات خود را در آن دارد؛ همچنین در کشورهای همسایه نیز دفترهای بسیاری وجود دارد.
در سال ۱۹۹۹ میلادی، توماس هندریک ایلوس وزیر امور خارجه استونی، کشورهای بالتیک را تشویق کرد که به‌ عضویت کامل این شورا در آیند. در سخنرانی معروف وی تحت عنوان «استونی به‌ مثابه کشوری نوردیک»، وی نتیجه گرفت که استونی «مورد ویژه‌ای» برای عضویت در شورای نوردیک است. ایلوس در سال ۲۰۰۶ میلادی رئیس‌جمهور استونی شد.

برخی علاقه‌مندند که شورای نوردیک همکاری با کشورهای نوردیک را بیش از اکنون گسترش دهد. اگر کشورهای ایسلند، سوئد، نروژ، دانمارک و فنلاند، آن‌ چنان‌ که برخی علاقه‌مندند، در زمینه اقتصادی با یکدیگر ادغام شوند، با داشتن تولید ناخالص داخلی به‌رقم ۱٫۶۰ تریلیون دلار آمریکا، این منطقه را به ۱۲مین اقتصاد برتر جهان تبدیل خواهد کرد، یعنی بزرگ‌ تر از اقتصاد کشورهایی همچون استرالیا، اسپانیا، مکزیک و کره جنوبی. گونار وِتِربرگ، تاریخ‌دان و اقتصاددان سوئدی پیشنهاد ایجاد یک اتحادیه از کشورهای نوردیک را داده است. وی عنوان کرده که ایجاد یک اتحادیه شمالی می‌تواند قدرت بین‌المللی این کشورها را افزایش دهد.

منبع: en.wikipedia.org