استکهلم را می توان یکی از بهترین شهر های جهان برای زندگی، کار و تفریح دانست. به عقیده بسیاری این کشور پایتخت سرزمین های نوردیک می باشد. دریاتور در مطلب زیر شما خوانندگان محترم را با استکهلم پایتخت سوئد آشنا می کند.

با ما هراه باشید؛

 

استکهلم پایتخت سرزمین های نوردیک

استکهلم (Stockholm) پایتخت کشور سوئد و بزرگ‌ترین شهر این کشور است. این شهر پرجمعیت‌ترین شهر در سرزمین‌های نوردیک است. جمعیت شهر 952،058 نفر است که با مانطق حومه جمعیت آن به 1.5 میلیون نفر می رسد. استکهلم مرکز اصلی فعالیت های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور سوئد می باشد و به تنهایی یک سوم تولید ناخالص کشور را تشکیل می دهد.

مقر دولت و پارلمان سوئد و کاخ سلطنتی پادشاه سوئد، کارل گوستاف شانزدهم در استکهلم قرار گرفته‌اند. استکهلم همچنان یکی از پایتخت های اروپا می  باشد که در حال رشد و توسعه می باشد. مترو استکهلم یکی از قدیمی ترین مترو های جهان می باشد که در سال 1933 تاسیس شده است.

محبوب‌ترین ورزش‌ها در شهر استکهلم، فوتبال و هاکی روی یخ می باشد. پرطرفدارترین تیم‌های فوتبال در این شهر باشگاه فوتبال آی‌ای‌کی و دیور گاردن هستند. در هاکی روی یخ نیز باشگاه آی‌ای‌کی محبوب‌ترین باشگاه این شهر است. استکهلم تاکنون یک‌ بار در سال ۱۹۱۲ میزبان بازی‌های المپیک تابستانی بوده‌ است.

آموزش و تحصیل در استکهلم

آموزش دانشگاهی به صورت نوین در این شهر به قرن هجدهم میلادی باز می‌گردد که در این سده در این شهر به صورت آکادمیک در دانشگاه رشته پزشکی آموزش داده می‌شد. از دیگر پژوهش‌های آغازین در این شهر می‌توان به ساخت رصد خانه استکهلم در همین سده اشاره کرد. مؤسسه سلطنتی فناوری در سده نوزدهم با نام کوتاه شده KTH یا با آوا نوشت سوئدی در استکهلم ساخته شد که در این مکان آموزشی که امروزه یکی از مکان‌های آموزشی برتر جهان است رشته‌های همچون زیست‌ فناوری، مهندسی برق، علوم رایانه، فناوری اطلاعات و ارتباطات، مهندسی شیمی و دیگر رشته‌ها تدریس می‌شود.

از دیگر دانشگاه‌های این شهر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

دانشگاه استکهلم (Stockholm University)

دانشکده اقتصاد استکهلم (Stockholm School of Economics)

کالج سلطنتی موسیقی استکهلم (Royal College of Music, Stockholm)

انستیتو پزشکی کارولینسکا (Karolinska Institute)

جغرافیای استکهلم

بخشی از محدوده شهری استکهلم در اوپلاند و بخشی دیگر در سودرمان‌لاند قرار گرفته‌ است. مساحت شهر ۱۸۸ کیلومتر مربع است. شهر بر روی چهارده جزیره که با پل پیوند دارند بنا شده‌ است و این شهر و پیرامونش ۲۴٫۰۰۰ جزیره دارد. به خاطر آب‌ راه‌های زیاد موجود در استکهلم، آن را «ونیز شمال» نیز نامیده‌اند. طول روز در استکهلم در اوایل تابستان بیش از ۱۸ ساعت و در اواخر پاییز در حدود ۶ ساعت است. این شهر به خاطر استفاده از وسایل نقلیه پاک و ترغیب مردم به استفاده از دوچرخه و حرکت به سمت حذف کربن از محیط شهری و البته به کارگیری از فناوری‌های پاک که سبب پایین آمدن میزان تولید آلاینده‌های زیست‌ محیطی می‌شد به عنوان پایتخت سبز اروپا در سال ۲۰۱۰ میلادی انتخاب شد.

اقتصاد این شهر

قریب به ۸۵٪ از ساکنان استکهلم در صنایع خدماتی و مشاغل بانکی فعال هستند. این شغل‌ها شامل شرکت‌های فناوری مانند آی‌بی‌ام، اریکسون و الکترولوکس و در مشاغل بانکی همانند شرکت خدمات ملی نوردیا، سوئدبانک، هندلزبانکن و شرکت خدمات مای اس‌ئی‌بی شاغل هستند. نبود نیروگاه‌های با سوخت فسیلی در این شهر سبب شده‌ است که استکهلم پاک‌ترین کلان‌شهر جهان نام بگیرد. همچنین وجود شرکت‌های سهامی خاص همانند شرکت خدمات مالی اسکاندیا و شرکت بیمه ولکسام در این شهر هم سبب درآمدزایی و هم اشتغال‌زایی بیشتر در این شهر‍ شده‌است.

فرهنگ استکهلم

یکی از زمینه های فرهنگی شهر ادبیات می باشد. استکهلم دارای ادیبان زیادی می‌باشد که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به کارل میکل بلمان شاعر کتاب مانان، اگوست استریندبرگ نویسنده اثر معروف اتاق سرخ و متاهل، یلمار سودربری، ایویند یانسون و اورت توب اشاره کرد. این شهر همانند دیگر بخش های کشور سوئد دارای سرانه مطالعه (31 دقیقه / به غیر از مطالعات درسی و …) بالایی می باشد.

یکی دیگر از جاذبه های فرهنگی شهر موزه های استکهلم می باشد. این شهر دارای حدود 100 موزه است که سالانه میلیون ها نفر از آن ها بازدید می کنند. موزه واسا یکی از موزه های مشهور شهر است که مربوط به دریانوردی شهر می باشد. یکی دیگر از موزه های مشهور شهر موزه هنر مدرن است.
گالری های هنر شهر نیز همواره شلوغ می باشند و هنرمندان بزرگی را در خود می بینند. بزرگترین گالری کشور سوئد در این شهر قرار دارد که شامل بیش از 16 هزار اثر هنری و 30 هزار صنایع دستی است. 

در شهر استکهلم جشنواره های گوناگونی برگزار می گردد. این جشنواره ها شامل فستیوال های موسیقی، رقص و … می باشند. مهمترین جشنواره شهر فستیوال فیلم استکهلم است، این جشنواره هر ساله در نیمه دوم ماه نوامبر برگزار می گردد که میزبان هنرمندان بزرگی از سراسر دنیا می باشد.

گردشگری استکهلم

گردشگری نیز یکی دیگر از بخش‌های مهم و تأثیرگذار در اقتصاد شهر است، به‌ طوری‌ که این شهر دهمین شهر پربازدید در قاره اروپا است. منطقه قدیمی شهر با دارا بودن معماری بسیار زیبا و خیابان های دیدنی یکی از بهترین مکان های توریستی شهر می باشد، شما می توانید در کافه/بار های این منطقه ساعاتی را با آرامش کامل سپری کنید. 
این شهر را می توان تمیز ترین و سبزترین پایتخت دنیا دانست، که این خود سبب شده که این شهر میزبان گردشگران بسیاری از سراسر دنیا بوده.

در زیر ما چند نمونه از دیدنی ها استکهلم را برای شما نام می بریم؛

شهر قدیم یا گملا ستان (Gamla Stan)

موزه‌ی واسا (Vasa)

کاخ سلطنتی (Sverige’s Kungahus)

فوتوگرافیسکا (Fotografiska)

سیتی هال (Stadshuset)

رویال نشنال سیتی پارک (Royal National City Park)

اسکای ویو (Sky View)

ریدار هولمن (Riddarholmen)

قلعه‌ی گریپسهولم (Gripsholm Castle)

موزه مدرن (‏Moderna Museet‏)‏

منبع: en.wikipedia.org