یکی دیگر از کشورهای اروپایی لهستان می باشد. این کشور در طول سده های اخیر فراز و نشیب های فراوانی داشته که در زیر بیشتر به آن اشاره می کنیم. لهستان را می توان در ردیف کشورهایی قرار داد که کمترین مهاجر را در خود جای داده است. 96 درصد از مردمان این کشور لهستانی می باشند. دریاتور در مطلب زیر این کشور اروپایی را به طور کامل معرفی می کند.

با ما همراه باشید؛

 

لهستان کشور با فراز نشیب های فراوان

لهستان (Poland) با نام رسمی جمهوری لهستان کشوری است در مرکز اروپا، این کشور با جمعیتی در حدود 38.5 میلیون نفر ششمین کشور پرچمعیت اروپا می باشد. پایتخت لهستان ورشو است که با تهران دو ساعت و نیم اختلاف زمان دارد. این کشور یکی از قدرتمند ترین اقتصاد های اتحادیه اروپا (رتبه هشتم) را دارا می باشد. استاندارد های کیفیت زندگی در لهستان بسیار بالا می باشد و در ردیف کشورهای توسعه یافته است. 

لهستانی‌ها (Polacy) ملت و قومیتی عمدتاً با خاستگاه اسلاوی غربی هستند. این مردم در اروپای مرکزی و شرقی ساکن هستند.چک‌ها و اسلواکی‌ها نزدیکترین قوم‌ها به لهستانی‌ها هستند. تمرکز و تجمع آن‌ها نیز در کشور لهستان است. کشور آمریکا دارای ده میلیون نفر لهستانی‌تبار می‌باشد. زبان اغلب مردم لهستان، زبان لهستانی است که زبان رسمی کشور لهستان نیز هست. ۹۶ ٪ نژاد مردم کشور لهستان را لهستانی‌ها، ۱ ٪ را آلمانی‌ها، ۱ ٪ را بلاروس‌ها و ۱ ٪ را نیز اوکراینی‌ها تشکیل می‌دهند.

مهاجرت لهستانی‌ها به ایران در میانه جنگ دوم جهانی روی داد. در طی سال‌های ۱۳۲۰ الی ۱۳۲۳ خورشیدی بیش از ۱۵۰ هزار نفر از لهستانی‌ها برای مهاجرت به فلسطین و آفریقا، از کشور اتحاد جماهیر شوروی وارد خاک ایران شدند. پس از دو سال و با آغاز حمله آلمان به شوروی، استالین مجبور شد با دولت در تبعید لهستان از در دوستی درآمده و فرماندهی واحدی در مقابل آلمان در جبهه لهستان ایجاد کند. طبق این توافق قرار بر این شد که علاوه بر عبور افراد نظامی تجهیز شده لهستانی از خاک ایران، زندانیان و افراد داخل اردوگاه‌ها نیز از طریق ایران به فلسطین و آفریقا مهاجرت کنند. این عمل با نقض بی‌طرفی ایران و اشغال ایران توسط قوای انگلیسی و سپس روسیه در تاریخ سوم شهریور ۱۳۲۰، امکان‌پذیر گشت.

مختصری از تاریخ این سرزمین

لهستان بزرگ در سال ۹۶۶ میلادی توسط میزکوی اول بنا نهاده شد که متعلق به خاندان پیاسْت بود. قبایل جنوبی لهستان، لهستان کوچک را تشکیل دادند. دو لِهِستان در سال ۱۰۴۷ میلادی توسط کازیمیر اول با یکدیگر متحد شدند، لهستان با یک ازدواج سلطنتی در سال ۱۳۸۶ میلادی بین دختر پادشاه لهستان و پسر پادشاه لیتوانی با این کشور ادغام شد. این دولت لهستانی – لیتوانیایی بین قرون ۱۴ تا ۱۶ میلادی به اوج اقتدار خود رسید.

در سال ۱۹۱۸ و با به حکومت رسیدن مارشال یوزف پیلسودسکی لهستان بار دیگر در اروپا عرض اندام کرد، در ۱۱ نوامبر ۱۹۱۸ در لهستان یک نظام جمهوری برقرار گردید. در سال ۱۹۳۹ و پس از جنگ جهانی اول پیمان محرمانه عدم تجاوز بین هیتلر و استالین، موسوم به پیمان مولوتوف _ روبین تروپ امضا شد و این دو کشور لهستان را به‌طور مخفیانه بین خود تقسیم نمودند و با هم قرار گذاشتند که شوروی از شرق و آلمان از غرب لهستان را اشغال کنند، در ۱ سپتامبر ۱۹۳۹ همین اتفاق هم افتاد و شوروی و آلمان از شرق و غرب لهستان را اشغال کردند، و معاهدهٔ تقسیم لهستان در ۲۸ سپتامبر ۱۹۳۹ به امضای دو طرف رسید.

دولت در تبعید لهستان در سال ۱۹۴۴ جایگزین حکومت کمونیستی شد که توسط شوروی در لهستان روی کار آمده بود، آن‌ها پس از آزاد سازی شهر لوبلین واقع در شرق لهستان از دست کمونیست‌های وابسته به شوروی به این شهر رفته و در آنجا «دولت موقت لهستان» را تشکیل دادند. تعدادی از اعضای سابق دولت لهستان در تبعید (لندن) نیز به دولت لوبلین پیوسته و دولت وحدت ملی لهستان را پایه‌ گذاری کردند. بلافاصله بریتانیا و آمریکا این دولت را به رسمیت شناختند، در ۲ اوت ۱۹۴۵ در برلین، هری ترومن رئیس‌ جمهور آمریکا، جوزف استالین رهبر شوروی کمونیست و کلمنت اتلی نخست‌ وزیر بریتانیا برای تعیین مرزهای غربی لهستان وارد عمل شدند. آن‌ها امتداد رودهای اودر و نیسه را مرز بین لهستان و غرب تعیین کردند. همچنین در ۱۶ اگوست ۱۹۴۵ لهستان مرزهای خود را با شوروی تعیین کرد.

سیاست لهستان

والدیسلاو گومولکا در سال ۱۹۵۶ به عنوان رهبر حزب کارگران متحد لهستان انتخاب شد، او خط فکری استالینیسم را تقبیح نموده و بسیاری از استالینیست‌ها را از کشور اخراج کرد، گومولکا تلاش کرد روابط خود را با کلیسا بهبود بخشد، او همچنین بسیاری از مزارع اشتراکی را منحل کرد و مالکیت خصوصی را ترویج نمود. در ۱ مارس ۲۰۰۴ میلادی لهستان به اتحادیه اروپا پیوست، در ۲ مه همین سال لسزاک میلر از سمت خود استعفا داد، زیرا محبوبیت او به علت فساد گسترده و افسار گسیخته و همچنین ادامهٔ آشفتگی اقتصادی این کشور به کمتر از ۱۰ ٪ رسیده بود.

امروزه مهمترین دغدغه سیاست خارجی لهستان برپایی سامانه دفاع ضد موشکی آمریکا در خاک این کشور است که با مخالفت شدید روسیه همراه شده‌ است. نوع حکومت لهستان، جمهوری چند حزبی است که دارای دو مجلس قانون‌ گذاری است. از اوت ۲۰۱۰، رئیس‌ جمهور این کشور، برونیسلاو کوموروفسکی، و نخست‌وزیر وی، اوا کوپاچ است. قانون اساسی لهستان قانون عالی در لهستان است و نظام حقوقی لهستان بر اساس اصل حقوق مدنی و آزادی افراد در برابر دولت و حکومت کشور است.

اقتصاد لهستان

اقتصاد لهستان دومین اقتصاد بزرگ اروپای مرکزی است، در اروپا از جایگاه ششم برخوردار است و بزرگترین در میان کشورهای اروپایی تازه استقلال یافته از شوروی سابق است. مهمترین صادرات لهستان را، ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، خواربار و حیوانات زنده و فراورده‌های کشاورزی تشکیل می‌دهند. یکی دیگر از جنبه های اقتصاد این کشور شرکت های نفتی بزرگ این کشور می باشد.

جغرافیای لهستان

لهستان از غرب با آلمان، از جنوب غربی با جمهوری چک، از جنوب با اسلوواکی، از شمال شرقی با لیتوانی و روسیه، از شرق با بلاروس، از جنوب شرقی با اوکراین و از شمال با دریای بالتیک همسایه است. مساحت این کشور عددی بالغ بر ۳۱۲٫۶ هزار کیلومتر مربع است که آن را شصت و نهمین کشور بزرگ جهان و نهمین کشور بزرگ اروپا کرده‌ است.

از مهمترین شهرهای لهستان می‌توان به کراکوف، ووچ، وروتسلاو، پوزنان، گدانسک، اشچچین و کاتوویتس اشاره کرد. جنوب لهستان را کوه‌های کارپات دربرگرفته‌اند، رودهای اودر و نیسه هم نیز در غرب لهستان جریان دارند، از جمله رودهای مهم لهستان می‌توان به، ویستولا، وارتا و باگ اشاره کرد که نقش مهمی در تجارت لهستان ایفا می‌کنند. بلندترین نقطه لهستان، کوه ریسی با ارتفاع ۲۴۹۹ متر می‌باشد که در جنوب لهستان و هم‌مرز با اسلوواکی در میان کوهستان کارپات قرار دارد.

فرهنگ لهستان

لهستان دارای فرهنگی هزار ساله می باشد. بسیاری فرهنگ این کشور را محل تلاقی فرهنگ های اروپا می دانند. فرهنگ کشور با گذشت زمان تحت تاثیر فرهنگ آلمان و بیزانس قرار گرفت. مردم این کشور علاقه ی بسیاری به دنبال کردن هنرهای کشورهای دیگر دارند. امروزه بیشتر مردم لهستان به سبک کشورهای غربی لباس می‌پوشند. اما در جشن‌های فرهنگی، مذهبی، عروسی و مراسم به خصوص دیگر، لباس سنتی به تن می‌کنند.

کشور لهستان دارای بزرگان موسیقی همچون فردریک فرانسوا شوپن و آرتور روبینشتاین بوده. این کشور در سال های اخیر نیز در اروپا حرف های زیادی برای گفتن داشته است، از سال 2006 تا به امروز این کشور در موسیقی هیپ هاپ حرف اول را در اروپا زده است. 
جنبه دیگر فرهنگی این کشور هنر و گالری های هنر این کشور است. آکادمی هنرهای زیبای کراکوف یکی از بهترین مراکز هنر در اروپا می باشد. شاید بتوان گفت مشهور ترین هنرمند این کشور تامارا د لمپیکا می باشد که تمام آثارش را شخصیت های مشهور جمع آوری کرده اند. 

جنبه دیگر فرهنگی این کشور مد و فشن می باشد. مد همیشه جز هویت های ملی لهستان بوده، اگر چه در دهه های اخیر صنعت مد ایتالیا و فرانسه از آن پیشی گرفته است ولی همچنان شهرت خود را دارا می باشد. به دلیل موقعیت جغرافیایی این کشور همواره در طول تاریخ فرهنگ های گوناگونی وارد این کشور شده اند و این باعث به وجود آمد تنوع های بسیاری در صنعت مد این کشور شده است. در انتها این نکته را نیز ذکر کنیم که کشور لهستان یکی از بزرگترین تولید کنندگان لوازم آرایشی نیر می باشد.

گردشگری لهستان

لهستان پس از پیوستن به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۴، تعداد گردشگرانش به‌ شدت افزایش یافت. گردشگری به‌ طور کلی به اقتصاد این کشور کمک می‌کند و بخش نسبتاً زیادی از بازار اقتصادی خدماتی کشور را تشکیل می‌دهد. لهستان ششمین کشور پر بازدید جهان توسط گردشگران خارجی است که توسط سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) رتبه‌ بندی شده‌ است. جاذبه‌های گردشگری در لهستان بسیار گوناگون هستند و از کوه‌های جنوبی تا سواحل شنی در شمال، با دنباله‌ای از تقریباً هر سبک معماری، مقصد جذابی برای گردشگران است. پرطرفدارترین شهر کراکوف است که سابقه پایتخت لهستان بودن را داشته و به‌عنوان عتیقه عصر طلایی رنسانس لهستان عمل می‌کند.

در زیر ما نام چند نمونه از دیدنی های لهستان را برای شما قرار داده ایم؛

اردوگاه کار اجباری آشویتس (Auschwitz Concentration Camps)

معدن نمک ویلیچکا (Wieliczka Salt Mine)

وروتسلاوا (Wroclaw)

تونل‌های زیرزمینی شچچین (Szczecin)

گدانسک (Gdansk)

کوهستان تاترا (tatra mountains)

جنگل بیالوزیا (bialowieza forest)

قلعه سلطنتی ورشو (royal castle warsaw)

قلعه واول (wawel castle)

منبع: en.wikipedia.org