یکی از کشورهایی که در دهه های اخیر بسیار مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است استرالیا می باشد این کشور همواره در ردیف کشورهایی می باشد که نیاز به نیروی کاری دارد و این نکته سبب شده ایرانیان زیادی به این کشور مهاجرت کنند، نگته دیگر درباره این کشور شرایط تحصیلی می باشد که دانشگاه های آن میزبان دانشجویانی از سراسر دنیا است، البته صنعت گردشگری استرالیا نیز بسیار درآمدزا می باشد. دریاتور در زیر قصد دارد این کشور را به طور کامل به شما معرفی کند.

با ما همراه باشید؛

 

با استرالیا چقدر آشنایی دارید؟

استرالیا (Australia) کشوری مستقل در نیم کره جنوبی که در حدود ۲۲٬۷۵۱٬۰۱۴ نفر جمعیت دارد. استرالیا با مساحت ۷٬۶۸۶٬۸۵۰ کیلومتر مربع ششمین کشور پهناور دنیا می باشد. استرالیا یکی از قلمروهای همسود است و در سال ۱۹۰۱ از بریتانیای کبیر استقلال یافته‌ است. پایتخت استرالیا شهر کانبرا است، شهری که در آن مجلس کشور و خانه فرماندار کل قرار دارد. او به صورت تشریفاتی و به نمایندگی ملکه الیزابت دوم ریاست دولت را در استرالیا به عهده دارد. در عمل نخست وزیر منتخب در کنار دولت و مجلس اداره کشور را در دست دارند. استرالیا از نظر مساحت دومین کشور پهناور عضو مجموعه اتحادیه کشورهای همسود است.

سیدنی و ملبورن دو شهر بزرگ استرالیا هستند. این کشور دارای مرز خاکی با کشور دیگری نیست و دور آن را از شرق، اقیانوس آرام، از جنوب اقیانوس منجمد جنوبی، از غرب اقیانوس هند و از شمال چندین دریا و خلیج دربر گرفته‌ است. استرالیا همچنین سرزمین اصلی قاره اقیانوسیه به‌ شمار می‌آید که کوچک‌ترین قاره دنیاست.
کانبرا پایتخت این کشور با تهران شش ساعت و نیم اختلاف زمان دارد. 

مختصری از تاریخ استرالیا

پیشینه تاریخی تلاش برای دستیابی به سرزمین‌های ناشناخته در جنوب خاوری آسیا و نیز اقیانوسیه به هزاره نخست پس از میلاد باز می‌گردد. در این دوره هندی‌های بودایی و هندو اقدام به استعمار جزیره‌های اندونزی و فراتر از آن کردند و تا جزیره لومبوک هم پیش رفتند. نخستین بار هلندی ها در سال ۱۶۰۶ میلادی شبه جزیره کیپ یورک در شمال کوئینزلند را کشف کردند و در دهه‌های بعد، بیشتر مناطق شمالی و غربی استرالیا را مشاهده و ثبت نمودند. آبل تاسمان هلندی نام این سرزمین را هلند نو گذاشت. هلندی ها خود علاقه چندانی به سکونت در هلندنو نشان ندادند و این سرزمین تا چندین دهه بعد دست نخورده باقی‌ماند.

در سال ۱۷۷۰ م. کاپیتان جیمز کوک دریانورد بریتانیایی، نواحی اطراف سیدنی در شرق استرالیا را اکتشاف و ثبت کرد. کاپیتان آرتور فیلیپ در ۱۸ ژوئیه ۱۷۸۸ با یازده کشتی و ۱۳۵۰ مسافر به حدود سیدنی رسید و ضمن اعلام این منطقه با نام نیو ساوت ولز به عنوان یکی از مستعمره‌های بریتانیا، خود به فرمانداری آن برگزیده شد. بریتانیایی‌ها در دید اول به استرالیا به عنوان سرزمینی دوردست و خشک برای تبعید محکومین و زندانیان نگاه می‌کردند.

در سال ۱۹۰۰ میلادی، ملکه ویکتوریا طی قانونی به استرالیا استقلال سیاسی اعطا کرد. استقلال کشور استرالیا بطور رسمی در روز اول ژانویه ۱۹۰۱ اعلام شد و از این به بعد استرالیا به عنوان یک قلمرو همسود یا سرزمینی با حکومت مستقل اما در زمره کشورهای تحت حمایت بریتانیا درآمد. استرالیایی‌ها از این روز به عنوان روز ملّی خود یاد می‌کنند. از سال ۱۹۰۱ تا سال ۱۹۲۷ که کانبرا ساخته شد، فدراسیون استرالیا، ملبورن را پایتخت موقت کشور قلمداد می‌کرد.

جغرافیای استرالیا

استرالیا یا اقیانوسیه با ۶/۷ میلیون کیلومتر مربع مساحت، کوچک‌ترین قاره جهان به حساب می‌آید. استرالیا سرزمینی تقریباً هموار است. ناحیه غربی آن را فلات غربی استرالیا و شرق آن را رشته کوه‌های جدا کننده تشکیل می‌دهد و بین این دو، سرزمین پست و همواری قرار گرفته که بیشتر آن خشک و خالی از سکنه‌ است. بلندترین نقطه استرالیا قله‌ای در کوهستان برفی است که ۲۲۲۸ متر ارتفاع دارد و پست‌ترین نقطه آن ۱۵- متر است که در دریاچه اِیر قرار دارد. بلندترین رودخانه استرالیا رود دارلینگ است که بیش از ۲۷۰۰ کیلومتر طول دارد. این رود با پیوستن به رود ماری که دومین رود بزرگ استرالیاست در نهایت در جنوب ویکتوریا به اقیانوس منجمد جنوبی می‌ریزد.

استرالیا که همچون جزیره‌ای بزرگ در اقیانوس آرام واقع شده، از نظر زمین‌شناسی کهن ترین خشکی جهان به‌ شمار می‌آید. استرالیا اقیانوس آرام جنوبی را از اقیانوس هند جدا می‌کند. درازای سرزمین اصلی از شمال تا جنوب ۳٬۱۳۵ کیلومتر و پهنای آن از شرق به غرب ۳٬۷۸۲ کیلومتر است. استرالیا ۲۵٬۷۶۰ کیلومتر مرز دارد که تماماً مرز آبی است. کشور استرالیا با داشتن ۷۵۵ گونه متنوع‌ ترین کشور در دنیا از لحاظ زیست بوم است.

آب و هوای استرالیا

برای کسانی که در نیمکره شمالی زندگی می کنند، آب و هوای استرالیا از جمله جاذبه های بزرگ این کشور محسوب می شود. گرمترین نقاط استرالیا در شمال و سردترین نقاط آن در جنوب می باشد. از آنجایی که استرالیا با دریا احاطه شده است، آب و هوای استرالیا کاملا معتدل می باشد. میانگین تابش خورشید در روز در شهرهای بزرگ استرالیا از پنج ساعت تا هشت ساعت متفاوت است. ژانویه گرمترین ماه در اکثر مناطق جنوبی است در حالی که در تاسمانی و ویکتوریای جنوبی فوریه گرمترین ماه سال است. حداکثر دمای هوا در این کشور ۵۰ درجه سانتی گراد می باشد و حداقل دما به زیر صفر درجه سانتی گراد نیز می رسد.

سیاست این کشور

استرالیا کشوری است که از مجموعه کشورهای مشترک‌المنافع که دارای حکومت پادشاهی مشروطه است و بالاترین مقام سلطنتی بریتانیای کبیر یعنی ملکه الیزابت دوم ملکه این کشور نیز به حساب می‌آید. جانشین ملکه در این کشور فرماندار کل استرالیا است که وی نیز به نوبه خود فرمانداران ایالت‌های این کشور را تعیین می‌کند. هرچند فرماندار کل بر طبق قانون اساسی، از اختیارات فراوانی برخوردار است اما در عمل شخص اجرایی اول در استرالیا نخست وزیر است که طی یک فرایند دموکراتیک انتخاب می‌شود و دولت را تشکیل می‌دهد.

در استرالیا، مردم ابتدا نمایندگان مجلس را انتخاب می‌کنند. رئیس حزبی که بیشترین نفرات انتخاب شده را در مجلس داشته باشد به‌ عنوان نخست وزیر مسئول تشکیل کابینه دولت می‌شود. دولت استرالیا از سه زیرشاخه تشکیل می‌شود: قانون گذاری، اجرایی و قضایی.
پارلمان استرالیا از دو مجلس تشکیل شده‌است. مجلس سنا (مجلس علیا) و مجلس نمایندگان (مجلس سفلا).
دادگاه عالی استرالیا نیز قدرت والای قضایی را در این کشور در اختیار دارد.
در کشور استرالیا هیچ اجباری برای خدمت وظیفه عمومی وجود نداشته و افراد برای عضویت و خدمت در ارتش مثل سایر شغل‌ها حقوق دریافت می‌کنند.

اقتصاد این کشور

استرالیا کشوری توسعه یافته با اقتصاد متکی بر بازرگانی و کشاورزی است. در میان قابل زندگی‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۰۸ به گزارش اکونومیست، ملبورن دوم، پرت چهارم، آدلید هفتم و سیدنی نهم بود. محصولات اصلی استرالیا نیشکر، پنبه، غلات و گوشت است. این کشور معادن فراوانی دارد. شرکای بازرگانی استرالیا بیشتر چین، ژاپن و کره جنوبی در آسیا و نیز ایالات متحده آمریکا هستند. بنا بر گزارش بانک جهانی، این کشور در سال ۲۰۰۵، از نظر تولید ناخالص داخلی یا GDP در رده پانزدهم جهان قرار داشته‌است و نیز بر اساس گزارش برنامه توسعه سازمان ملل متحد، استرالیا از نظر شاخص توسعه انسانی در سال ۲۰۰۶ سومین کشور توسعه یافته دنیا به حساب می‌آید.

فرهنگ استرالیا

با اسکان اروپاییان در استرالیا در قرن هجدهم میلادی، شیوه زندگی اروپایی به فرهنگ غالب استرالیا تبدیل شد. افزایش جذابیت فرهنگ استرالیا توسط کمک‌های مالی دولت بود که این کمک برای هنر، تغذیه و بهبود وسایل رفاهی بود. شهرهای کوچک و بزرگی ساخته شد که پر از ساختمان‌های هنری، گالری و تئاتر بود. در اواخر قرن ۱۹ «ملبورن حیرت‌آور» پرجمعیت ترین شهر استرالیا و از ثروتمندترین شهرهای جهان و پس از لندن بزرگترین شهر در سراسر امپراتوری بریتانیا و دارای گالری ها، تئاترها و موزه بود. بهترین معماران، خانه اپرای سیدنی را ساختند. اپرا، رقص باله، ارکسترسمفونی ها، بازیگران، نمایش‌نامه نویسان، شرکت‌های هنری و غیره توسط مجلس استرالیا حمایت می‌شدند. امروزه شهر ملبورن به عنوان پایتخت فرهنگی کشور شهرت دارد. 

سینمای استرالیا بیشتر بازتاب زندگی استرالیایی‌ها به ویژه در نقاط غیرشهری است. سینما از تفریحات مورد علاقه استرالیایی هاست و سالن‌های سینمای این کشور از رونق و کثرت زیادی برخوردارند. صنعت فیلمسازی استرالیا با «داستان دار و دسته کلی» که اولین فیلم بلند ساخته شده در جهان است در سال ۱۹۰۶ در ملبورن آغاز گشت. این کشور هنرمندانی چون نیکول کیدمن، راسل کرو، کیت بلانشت، مل گیبسون، نائومی واتس، هیت لجر، هیو جکمن، ارول فلین، جودیت اندرسون، جفری راش و تونی کُلِترا و اریک بانا به سینمای جهانی عرضه کرده‌است. شکوفایی مجدد صنعت فیلم‌سازی در استرالیا به موج نوی دهه ۱۹۷۰ بازمی‌گردد

قدیمی‌ترین نوع موسیقی در استرالیا مربوط به مردمان بومی آنجا است در منطقه بومی استرالیا، آهنگ‌هایی با درون مایه اجتماعی و روحانی اجرا می‌شود. در طی اجتماعات بومیان که به «کوروبوری» معروف است، رقص و آواز قسمت مهمی از سرگرمی‌ها را شامل می‌شود. در مراسم و جشن‌های مذهبی، سرودها روح بومیان مختلف را به هم پیوند می‌دهد که به آن «زمان رؤیایی» می‌گویند. رقص باله کلاسیک توسط یک رقاص مشهور محلی به نام «لرد رابرت هلپمن» به استرالیا آورده شد. وی یکی از پایه ریزان رقص، به خصوص باله کلاسیک در استرالیا است. 

هر ساله در این کشور جشنواره های گوناگونی برگزار می گردد. این کشور هر ساله مهمانان بسیاری از سراسر دنیا برای شرکت در این فستیوال های میزبانی می کند.
در زیر ما نام چند نمونه از جشنواره های استرالیا را برای شما قرار داده ایم؛

Canberra Balloon Festival
Festival of the Winds
(Lighting Festival (VIVID
Big Day Out Festival
Royal Easter Show
Sydney Film Festival
Sculpture by the sea
Melbourne International Film Festival

مهاجرت به استرالیا

یکی از کشورهایی که در دهه های اخیر میزبان هزاران ایرانی بوده است کشور استرالیا می باشد. از آنجایی که استرالیا نیازمند نیروی کار متخصص می باشد و ایرانیان تحصیل کرده بسیاری بیکار می باشند، این کشور مقصد آرمانی برای این افراد است. البته این کشور شرایط خاصی نیز برای مهاجران قرار داده که ما در زیر به طور مختصر به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

نباید بیش از 49 سال سن داشته باشید.
نیازمند مدارک تحصیلی می باشد.
سابقه کاری 
بهتر است مدارک زبان بین المللی داشته باشید یا اگر ندارید زبان انگلیسی از بر باشید.
و…

تحصیل در استرالیا

یکی دیگر راه ها رفتن به این کشور راه تحصیلی می باشد. این کشور با دارا بودن مراکز تحصیلی معتبر بسیاری را از سراسر دنیا به خود جذب کرده است. در زیر ما نام معتبرترین مراکز تحصیل و دانشگاه های این کشور را برای شما قرار داده ایم؛

دانشگاه ملبورن (University of Melbourne)
دانشگاه ملی استرالیا (Australian National University)
دانشگاه کوئینزلند استرالیا (University of Queensland)
دانشگاه نیو ساوث ولز (University of New South Wales)
دانشگاه موناش (Monash University) 
دانشگاه سیدنی (University of Sydney)
دانشگاه وسترن استرالیا (The University of Western Australia)
دانشگاه ادلاید (University of Adelaide)
دانشگاه تکنولوژی کوینزلند (Queensland University of Technology)
دانشگاه تکنولوژی سیدنی (University of Technology Sydney)

گردشگری استرالیا

استرالیا از نظر پوشش گیاهی در رده بسیار خوبی در جهان می باشد. در این کشور حیواناتی همچون کوالا و کانگورو و سگ‌های دینگو بسیار دیده می شود، این طبیعت سبب شده گردشگران بسیاری به این کشور سفر کنند، یکی دیگر از دلایل سفر به استرالیا آب و هوای این کشور می باشد. در زمان جشن های سال نو این کشور به دلیل هوای گرم خود میزبان بسیاری مسافر از سراسر دنیا می باشد. 

در زیر ما نام برخی از دیدنی های استرالیا را برای شما قرار داده ایم؛

جزیره‌ اسکال راک (Skull Rock)
سواحل ویلسونز (Wilson Beach)
پارک ملی کاکادو (Kakadu National Park)
ساحل لیتل بی (Little Bay Beach)
برج سیدنی (Sydney Tower)
دره جمیسون (Jamison Valley)
صخره‌ی معلق (Mount Diogenes) 
جزیره ریموند (Raymond Island)
جزیره‌ی کانگرو (Kangaroo Island)
ساحل پالم (Palm Beach) 
قله کازیسکو (Mount Kosciuszko)
بندرگاه دارلینگ (Darling Harbour)

منابع: en.wikipedia.org / www.studyinaustralia.gov.au