کشور استرالیا با ذارا بودن مساحت  7,617,930 و جمعیت 24.13 میلیون نفر در ردیف کشورهای کم تراکم قرار دارد. این کشور دارای 6 ایالت مهم و 2 قلمرو جداگانه است، ایالت های این کشور کاملاً مستقل می باشند. دریاتور در مطلب زیر قصد دارد این 8 منطقه را در سرزمین استرالیا به شما خوانندگانی که می خواهند به این کشور سفر کنند و یا مهاجرت معرفی کند.

با ما همراه باشید؛

 

معرفی ایالت های استرالیا

1- نیو ساوت ولز / ولز جنوبی نو (New South Wales)

مرکز این ایالت شهر سیدنی است که بزرگ‌ترین شهر و شناخته شده ترین شهر استرالیا می باشد. ایالت نیو ساوت ولز پرجمعیت‌ترین ایالت کشور است که در جنوب شرق استرالیا واقع شده. این ایالت از شمال به کوئینزلند، از جنوب به ایالت ویکتوریا، از غرب به ایالت استرالیای جنوبی و از شرق به اقیانوس آرام محدود است و مساحتی بیش از ۸۰۰ هزار کیلومتر مربع دارد.
بلندترین نقطه نیو ساوت ولز «کوهستان برفی» است که دارای ۲.۲۲۸ متر ارتفاع می باشد.
این ایالت از معدودترین نقاط جهان است که روسپیگری در آن قانونی است و روسپیخانه‌های کنترل شده تحت قانون در آن وجود دارند.
در آخرین آمار سرشماری در سال 2017 نیو ساوت ولز 7.8 میلیون نفر جمعیت دارد که پرجمعیت‌ترین ایالت استرالیا محسوب می گردد. 

مهم ترین شهرهای ایالت نیو ساوت ولز عبارتند از: سیدنی، نیوکاسل، ولونگونگ، ساوترلند، بلک تاون و پنریس.

2- کوئینزلند (Queensland)

ایالتی در شمال شرقی استرالیا به مرکزیت بریزبن. کوئینزلند از جنوب به ایالت نیو ساوت ولز و از غرب به قلمرو سرزمین شمالی و ایالت ویکتوریا محدود می‌شود. این ایالت از شرق و شمال به اقیانوس آرام محدود می‌گردد.جنوب کوئینزلند دارای آب‌وهوای نیمه‌ استوایی است و شمال آن اقلیم استوایی دارد. غرب ایالت و مرکز آن نیز از علفزارها و زمین های نیمه خشک پوشیده شده است.
کوئینزلند دارای حکومت پادشاهی مشروطه می‌باشد و دارای یک پارلمان و دولت محلی است. جزیره فریزر, بزرگترین جزیره شنی جهان در سواحل کوئینزلند قرار دارد.
این ایالت دارای مساحت 1.852.642 کیلومتر مربعی می باشد که جمعتی در حدود 4.691 میلیون نفر در ایالت کوئینزلند زندگی می کنند. 

مهم ترین شهرهای ایالت کوئینزلند عبارتند از: بریزبن، گلد کست، تانزویل، مکای، راکهمپتن، سان شاین کست، کَنز، روما و توومبا.

3- استرالیای جنوبی (South Australia)

ایالتی مهم در جنوب کشور استرالیا به مرکزیت آدلاید. این ایالت با تمام ایالت‌های استرالیا غیر از تاسمانی مرز مشترک دارد. استرالیای جنوبی از جنوب به اقیانوس منجمد جنوبی، از غرب به ایالت استرالیای غربی، از شمال به سرزمین شمالی، از شمال شرق به کوئینزلند و از شرق به ایالت ویکتوریا و ولز جنوبی جدید محدود است.
بلندترین نقطه استرالیای جنوبی «کوه وودرُف» با ارتفاع ۱۴۳۵ متر و پست‌ترین نقطه آن دریاچه اِیر با ۱۵- متر ارتفاع است. مساحت ایالت ۹۸۴.۳۷۷ کیلومتر مربع می باشد و جمعتی در حدود 1.677 میلیون نفر در این ایالت زندگی می کنند. بیشترین جمعیت در مرکز آن، آدلاید و دره‌های منتهی به ساحل جنوبی یا کناره‌های رود مورای زندگی می‌کنند.
اقتصاد استرالیای جنوبی بیشتر بر پایه کشاورزی است و گوشت، گندم، پشم و شراب فراورده‌های عمده این ایالت هستند.

شهرهای ایالت استرالیای جنوبی عبارتند از: آدلاید، ماونت گمبیر، گاولر، وایالا، ماونت بارکر، مورای بریج، پورت لینکُلن، پورت پیری، پورت آگوستا، ویکتور هاربور، گولوا، ناراکورت، هاندورف، کوبر پدی.

4- تاسمانی (Tasmania)

تاسمانی در ۲۰۰ کیلومتری جنوب شرقی قاره اقیانوسیه جای گرفته است و تنگه باس این دو توده خشکی را از هم جدا می‌کند. مرکز شهر هوبارت است. تاسمانی را ایالت طبیعی و جزیره بازیابی جوانی می‌خوانند که به محیط طبیعی فراوان و تقریباً دست‌ نخورده‌اش بازمی‌گردد.
تاسمانی دارای مساحتی ۶۸.۳۳۲ کیلومتر مربعی و جمعیتی در حدود 522 هزار نفر دارد. بلندترین ناحیه این منطقه کوه Mount Ossa  با 1.617 متر می باشد.

نکته جالب درباره این ایالت این است که 40 درصد زمین های این ایالت تاسمانی حفاظت شده می باشد و جزء پارک های ملی و میراث جهانی یونسکو است.

شهرهای ایالت تاسمانی عبارتند از: برنیه، دوونپورت و لاونس ستون.

5- ویکتوریا (Victoria)

ایالتی است واقع در جنوب شرق کشور استرالیا، مرکز ایالت ویکتوریا شهر ملبورن است. ویکتوریا پرتراکم ترین ایالت استرالیا شناخته شده و دومین ایالت از نظر جمعیت. بیشتر جمعیت ویکتوریا در نواحی مجاور خلیج پورت فیلیپ زندگی می کنند. این ایالت از شمال به نیو ساوت ولز، از غرب به استرالیای جنوبی و از جنوب به دریاهای آزاد محدود است.

بلندترین نقطه ایالت ویکتوریا کوه بوگونگ با ارتفاعی 1.986 متری می باشد و پست‌ ترین جای آن کرانه‌های جنوبی است که هم‌سطح دریاست.
مساحت منطقه ۲۳۷ هزار کیلومتر است و جمعیتی در حدود 6.3 میلیون نفر در منطقه زندگی می کنند. این منطقه یکی از ایالت های مهم استرالیا برای صنعت گردشگری می باشد.

مهمم ترین شهرهای ایالت ویکتوریا: ملبورن، بالارت، بندیگو، لاتروب و بنالا .

  

6- استرالیای غربی (Western Australia)

این ایالت با مساحت 2.529.875 کیلومتر مربع بزرگترین ایالت کشور استرالیا می باشد که در غرب این کشور واقع شده است. این ایالت پس از جمهوری یاقوتستان در روسیه، بزرگ‌ترین ناحیه استانی در جهان است.
پایتخت ایالت استرالیای غربی پرت است. یکی از جنبه های اقتصادی این ایالت صنعت گردشگری آن است که سالانه به طور میانگین نزدیک به 1 میلیون نفر از این ایالت بازدید می کنند. 

1.021 میلیون نفر در این ایالت زندگی می کنند که با توجه به مساحت منطقه بسیار کم محسوب می گردد. 

شهرهای ایالت استرالیای غربی عبارتند از: پرت، مندورا، راکینگهام، بانبری، کالگورلی، جرالدتون و آلبانی.

7- قلمرو شمالی / سرزمین شمالی (Northern Territory)

قلمرو شمالی یکی از مهمترین مناطق در شمال کشور استرالیا به مرکزیت داروین می باشد. لمرو شمالی از شرق به کوئینزلند، از غرب به استرالیای غربی و از جنوب به استرالیای جنوبی محدود می‌شود. قلمرو شمالی از شرق به کوئینزلند، از غرب به استرالیای غربی و از جنوب به استرالیای جنوبی محدود می‌شود.
قلمرو شمالی در شمال دارای جنگل های مرطوب با آب‌ و هوای استوایی است اما بیشتر مساحت آن را بیابان تشکیل می‌دهد.
قلمرو شمالی همچنین تنها قسمت استرالیا در طول تاریخ است که نبرد نظامی را از نزدیک دیده‌ است. شهر داروین در طول جنگ جهانی دوم به دفعات از سوی نیروی شاهنشاهی هوایی ژاپن بمباران شد.
صخره آیرز که از مهم‌ترین آثار طبیعی استرالیا است و جزو آثار شناخته شده میراث فرهنگی جهانی است در ۴۵۰ کیلومتری چشمه‌های آلیس قرار دارد. صنعت توریسم امروزه از مهم‌ترین منابع درآمد این قلمرو به شمار می‌رود.
مساحت این منطقه 1.349.129 کیلومتر مربه می باشد و جمعتی در حدود 244 هزار نفر در این منطقه ساکن هستند.

شهرهای این ایالت عبارتند از: داروین، پالمرستون و آلیس اسپرینگز.

8- قلمرو پایتختی استرالیا (Australian Capital Territory)

کوچک‌ترین ایالت از مجموع هشت ایالت دارای دولت مستقل در استرالیاست. قلمرو پایتختی استرالیا، همانند یک بخش کوچک در دل ایالت نیو ساوت ولز قرار گرفته و با ایالت دیگری هم مرز نیست. اهمیت این قلمرو به خاطر وجود کانبرا، پایتخت استرالیا، در آن است.
ورود سپیدپوستان به این منطقه در سال ۱۸۲۰، تقریباً پنج دهه بعد از ورود جیمز کوک اتفاق افتاده‌است.
ده سال پس از تأسیس کشور فدرال استرالیا در سال ۱۹۰۱، این سرزمین از نیو ساوت ولز جدا شد و به دولت فدرال برای ساختن پایتختی جدید تحویل شد.
مساحت منطقه 2.358 کیلومتر مربع می باشد و جمعیتی در حدود  412 هزار نفر در این منطقه ساکن هستند.

منبع: www.australia.com