یکی از مشهورترین شهرهای کشور استرالیا کانبرا می باشد. این شهر پایتخت این کشور و از شهرهای مرکزی استرالیا است. دریاتور در مطلب زیر شما خوانندگان زیر را با این شهر بیشتر آشنا می کند.

با ما همراه باشید تا درباره کانبرا بیشتر بدانید؛

 

کانبـرا پایتخت استرالیا

کانبـِرا (Canberra) پایتخت کشور استرالیا با جمعیتی در حدود 403 هزار نفر، این شهر بزگترین شهر غیر بندری استرالیا شناخته می شود. کانبرا در سال ۱۹۰۸ در توافقی میان سیدنی و ملبورن به پایتختی استرالیا برگزیده شد. این شهر به عنوان شهری که کاملاً با نقشه قبلی ساخته شده‌ است با دیگر شهرهای استرالیا تفاوت دارد. کانبرا به عنوان پایتخت استرالیا، پارلمان و دادگاه عالی این کشور و بسیاری دیگر از اداره‌های دولتی را در خود جای داده‌ است. کانبرا همچنین مورد علاقه گردشگران داخلی و خارجی استرالیا می باشد.

طراحی شهر 

این شهر تنها شهر در بین تمامی شهرهای استرالیا است که با هدف قبلی و با طراحی قبلی ساخته شده‌ است. پس از مسابقه بین‌المللی طراحی شهری، طرح معمار شیکاگویی، والتر بورلی گریفن انتخاب گردید و عملیات ساخت در سال ۱۹۱۳ آغاز گردید. طراحی شهر مملو از باغ های شهری بود و مساحت‌های زیادی به فضای سبز اختصاص داده شد بطوریکه کانبرا عنوان «پایتخت بوته» را به خود اختصاص داد. هر چند رشد و توسعه کانبرا در اثر جنگ‌های جهانی کاهش یافت، پس از جنگ جهانی دوم دوباره مسیر پیشرفت را ادامه داد.

مرکز شهر در مسیر دو محور عمود برهم طراحی شده‌ است. محور آبی که تا دریاچه گریفن امتداد می‌یابد و محور زمین های تشریفاتی که از خانه پارلمان در کاپیتال هیل تا دبودهای جنگی استرالیا در کوهپایه کوه آینسلی ادامه می‌یابد. منطقه معروف به مثلث پارلمانی کانبرا از سه محور تشکیل شده که از کاپیتال هیل در امتداد خیابان رفاه اجتماعی تا مرکز سیویک در حوالی سیتی هیل در امتداد خیابان قانون اساسی تا محوطه دفاعی در راسل هیل و در امتداد خیابان کینگز به کاپیتال هیل گسترده شده است. نواحی شهری کانبرا به محدوده های برنامه‌ریزی شده، مرکز شهر، مرکز گروه و حومه‌های محلی تقسیم شده‌ است. هفت محدوده وجود دارند که هر کدام به حومه‌های کوچک‌تر تقسیم شده اند و هر کدام یک مرکز شهر دارند که محل فعالیت های اجتماعی و خرید و فروش است.

تاریخ شهر کانبرا

منطقه امروزی کانبرا پیش از ورود سفید پوستان، زیستگاه فصلی قبیله های نگوناوال و والگالو بود. مردم نگاریگو در جنوب شرقی کانبرا، گوندونگورا در شمال، یوئین در ساحل و ویراجوری‌ها در غرب زندگی می‌کردند. یافته‌های باستان‌شناسی از ناحیه کانبرا نشانگر سکونت انسان از دست کم ۲۱ هزار سال پیش در این منطقه‌ است.
واژهٔ «کانبراً را برگرفته از نام قوم محلی نگابری دانسته‌اند. این قوم از گروه خانوارهای نگوناوال است. برخی دیگر نام کانبرا را مشتق از واژه کامبراً به معنی «محل ملاقات» در زبان نگوناوال می‌دانند.

جغرافیای کانبرا

مساحت کانبرا ۶/۸۰۵ کیلومتر مربع می‌باشد و در نزدیکی رشته کوه‌های بریندابلا قرار گرفته که تقریباً ۱۵۰ کیلومتر  از ساحل شرقی فاصله دارد. این شهر در ارتفاعاتی قرار گرفته که از ۵۵۰ متر تا ۷۰۰ متر تغییر می‌کنند، بلندترین نقطه کوه ماجورا با ارتفاع ۸۸۸ متر می‌باشد. تپه‌های بزرگ دیگر شامل کوه تیلور، کوه آینسلی، کوه موگاموگا و کوهستان سیاه می‌باشند. بوته زارهای اطراف مخلوطی از گیاهان اوکالیپتوس، ساوانا، زمین های سر سبز، باتلاق و جنگل‌های اوکالیپتوس خشک می‌باشد.

رودخانه ملونگلو از کانبرا عبور می‌کند و برای تأمین آب شهر، سری بر روی آن ساخته شده که دریاچه بورلی گریفن را شکل داده‌ است. سپس ملونگلو به رودخانه موروم بیجی در شمال غربی کانبرا وصل می‌شود که آن هم در جهت شمال غربی به سمت شهر یاس در نیوساوت ولز می‌رود. رودخانه کرئین بیان، ملونگلو را، به زمین های آواکس متصل می‌کند. نهرهای کوچک زیادی از قبیل نهر جرا بومبرا و نهر یارا لوملا به ملونگلو و موروم بیجی جریان دارند. دو تا از این نهرها با نام‌های گینیندرا و توگرانونگ برای شکل دادن دریاچه‌های گینیندرا و توگرانونگ، سدبندی شده اند. در گذشته گاهی رودخانه ملونگلو طغیان می‌کرده و باعث سیل می‌شده‌ است.

آب و هوای کانبرا

بخاطر عرض جغرافیایی ویژه و فاصله و ارتفاع از ساحل، کانبرا چهار فصل مجزا دارد. آب و هوای اکثر مناطق ساحلی که تمامی پایتخت‌های ایالتی را در بر می‌گیرد، معتدل است. کانبرا هوای گرم، تابستان های خشک، و زمستان های ملایم با مه سنگین و سرمازدگی متناوب و بارش نادر برف در منطقه تجارت مرکزی و مناطق اطراف دارد. بیشترین دمای ثبت شده، در یکم فوریه ۱۹۶۸ بوده‌است. کمترین دمای ثبت شده در ۱۱ ژوئیه ۱۹۷۱ است. تقریباً هر سه زمستان یکبار، و حداکثر بارش در بهار و تابستان دیده می‌شود.

اقتصاد شهر

از تاریخ ژوئیه ۲۰۰۶ نرخ بیکاری در استرالیا 2/8 درصد است که کمتر از نرخ جهانی 4/8 درصد می‌باشد. به علت نرخ پایین بیکاری و سطح درآمد مناسب هر شهروند استرالیایی، ساکنان کانبرا در میان شهرهای بزرگ استرالیا بیشترین درآمد متوسط را دارا هستند. متوسط درآمد ناخالص هفتگی ساکنین کانبرا ۱۲۰.۸۵۰ دلار استرالیا در مقایسه با متوسط درآمد ۱۰۴.۳۱۰ برای کل استرالیا است. متوسط هزینه مسکن در کانبرا از ژوئن ۲۰۰۵ در حدود ۳۵.۲۵۰۰ دلار بوده که پایین‌تر از ملبورن و سیدنی است. متوسط هزینه اجاره مسکن در کانبرا بیشتر از سایر ایالات است. هزینه اجاره یک خانه سه خوابه در ژوئن ۲۰۰۶ در کانبرا ۳۲۰ دلار در هفته بوده‌ است که بالاترین مقدار را در بین مراکز سایر ایالات دارد. صنعت اصلی شهر مدیریت دولتی و دفاع است که 26/1 درصد تولید ناخالص داخلی در ۲۰۰۴–۲۰۰۳ را تأمین می‌کند و 40 درصد نیروی کار کانبرا را بکار گرفته‌ است.

مهاجرت به کانبرا

قسمت عمده مهاجرین از کشورهای انگلیسی زبان مثل انگلستان و نیوزیلند می‌باشند. تعداد قابل توجهی نیز از آلمان، ایتالیا و ویتنام هستند. اخیراً از کشورهای شرقی و جنوبی آسیا نیز مهاجرانی به این شهر رفته اند.
استان کانبرا، به عنوان پایتخت استرالیا، نیروی کار متخصصی را که در بازار کار خود نیاز دارد و با کمبود مواجه است، از طریق ویزای 190 استرالیا، جذب می کند. شغل مورد نظر باید در لیست مشاغل مورد نیاز کانبرا وجود داشته باشد و متقاضی، برای جلب نظر مثبت استان، باید مدارک لازم برای اثبات توانایی ها و قابلیت هایش ارایه دهد. لازم به ذکر است که این استان هیچ درخواستی برای ویزای 489 استرالیا نمی پذیرد.
با توجه به اینکه مبحث ویزاها خود نیاز به یک مطلب جداگانه دارد این قسمت را در مطالب دیگر به صورت کامل بررسی می کنیم.

تحصیل در کانبرا

دو مؤسسه اصلی، دانشگاه کانبرا (UC) در منطقه بروس و دانشگاه ملی استرالیا (ANV) در منطقه آستون می‌باشند. ANU به‌عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی در سال ۱۹۴۶ ساخته شد و هنوز هم دارای مراکز تحقیقاتی قوی می‌باشد و جزو برترین دانشگاه‌های جهان محسوب می‌شود و از طرفی، پس از دانشگاه ملبورن، دومین دانشگاه استرالیا در رتبه‌بندی جهانی است.
دو دانشگاه مذهبی نیز در کانبرا وجود دارد: سیگنادو در حومه کانبرای شمالی و استون که دانشگاه کاتولیک است و کالج علوم الهی سنت مارک
دانشگاه ADFA علوم نظامی را تدریس می‌کند و جزئی از پردیس دانشگاه نیوساوت ولز می‌باشد. دونترون نیز افسران نیروهای مسلح را تعلیم می‌دهد.

در فوریه ۲۰۰۴ در شهر کانبرا ۱۴۰ مدرسه دولتی و غیردولتی وجود داشته که ۹۶ تا دولتی و ۴۴ تا غیردولتی بود. در اکثر مناطق شهر پیش دبستانی و دبستان ابتدایی دارند که در فضاهای باز احداث شده‌ اند. پیش دبستانی اجباری نیست ولی اغلب بچه‌ها از آن استفاده می‌کنند. مدرسه ابتدایی از ۱ تا ۶ سالگی است. بچه‌ها از ۷ تا ۱۰ سالگی در راهنمایی و از ۱۱ تا ۱۲ سالگی در کالج درس می‌خوانند.

فرهنگ کانبرا

کانبرا مرکز بسیاری از موسسات و بناهای تاریخی از جمله موزه جنگ استرالیا، نگارخانه ملی استرالیا، نگارخانه پرتره‌های ملی، کتابخانه ملی استرالیا، آرشیو ملی استرالیا و موزه ملی استرالیا می‌باشد. کانبرا، مکان‌های زیادی برای اجرای زنده موسیقی و تئاتر دارد. نمایشگاه و تئاتر کانبرا که محل برگزاری کنسرت‌های متعدد بوده‌ا ست و سالن لولین که محل برگزاری کنسرت است. تئاتر خیابانی نیز طرفداران زیادی دارد.
کلوب‌های شبانه و کافه‌های زیادی در کانبرا وجود دارد که برنامه‌های سرگرمی زنده نیز برگزار می‌کنند و بیشتر در مناطق دیکسون، کینگ‌ استون و مرکز شهر متمرکز شده‌اند. اغلب مراکز شهر دارای سینما و سالن تئاتر و کتابخانه می‌باشند. 

این شهر هر ساله محل برگزاری جشنواره های گوناگونی می باشد و مهمانان بسیاری از سراسر دنیا را به خود جذب می کند. استون فست (Stonefest) در دانشگاه کانبرا بزرگ‌ترین جشنواره موسیقی کانبرا است.
از مهم ترین جشنواره های کانبرا می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

سامر ناتز (Summernats)

جشنواره چند فرهنگی (Multicultural Festival)

مراسم سلطنتی کانبرا (Royal Canberra Show)

جشنواره بالون کانبرا (Canberra Balloon Festival)

آتش بازی کانبرا (Canberra Skyfire)

جشنواره ملی مردمی (National Folk Festival)

مسابقه رالی کانبرا (Rally of Canberra)

فلوریاد (Floriade)

گردشگری کانبرا

شهر کانبرا مانند دیگر شهر های بزرگ استرالیا میزبان گردشگران بسیاری از سراسر دنیا می باشد. البته این شهر به دلیل ساحلی نبودن به اندازه شهرهایی مانند سیدنی و ملبورن مورد توجه گردشگران نمی باشد.

در زیر ما نام چند نمونه از دیدنی های کانبرا را برای شما قرار داده ایم؛

ساختمان ادموند بارتون (Edmund Barton Building)

بنای یادبود جنگ (Australian War Memorial)

موزه ملی استرالیا (National Museum of Australia)

باغ های سبز کوکینگتون (Cockington)

بالون سواری در یارالوما (Yarralumla)

موزه راه آهن کانبرا (Canberra Railway Museum)

نگارخانه ملی استرالیا (National Gallery of Australia)

دریاچه گریفن (Lake Burley Griffin)

برج تلسترا (Telstra Tower)

منبع: en.wikipedia.org