یکی دیگر از کشورهای اروپایی که مورد توجه بسیاری از ایرانیان برای مهاجرت قرار می گیرد کشور دانمارک می باشد. این کشور در ردیف کشورهایی قرار دارد که شاخص کیفیت زندگی بسیار بالایی دارد. مردم دانمارک در دهه های اخیر همواره در میان شادترین کشور های جهان قرار گرفته اند و در سال های اخیر نیز رتبه اول را به خود اختصاص داده اند. دریاتور در مطلب زیر قصد دارد این کشور را به طور مفصل به شما معرفی کند.

با ما همراه باشید؛

 

معرفی دانمارک شادترین کشور جهان

پادشاهی دانمارک (Kingdom of Denmark) کشوری در شما اروپا به پایتختی کپنهاگ با جمعیتی در حدود 5.8 میلیون نفر، یکی از کشورهایی با سطح زندگی بالا می باشد. واحد پول این کشور کرون دانمارک است و با اینکه این کشور در سال ۱۹۷۳ به اتحادیه اروپا پیوسته اما به حوزه یورو نپیوسته‌ است. شهر کپنهاگ با تهران دو ساعت و نیم اختلاف ساعت دارد.
کشور پادشاهی دانمارک بعد از کشور ژاپن دارای قدیمی‌ترین خاندان پادشاهی است.
دانمارک دو سرود ملی دارد: یکی سرود شهروندان  و دیگری سرود سلطنتی.

جزایر فارو و گرینلند بخشی از پادشاهی دانمارک به شمار می‌آیند اما به ترتیب در سال‌های ۱۹۴۸ و ۱۹۷۹ به آن‌ها خودگردانی اعطا شده است. دانمارک جنوبی‌ترین کشور اسکاندیناوی است و تنها مرزی که دارد با کشور آلمان است. پلی دریایی به نام پل اورسوند، دانمارک را به سوئد متصل می‌کند.
پرچم این کشور که شامل یک صلیب سفید در میان آن است قدیمی‌ترین پرچمی در جهان است که از سال ۱۸۲۱ تا به حال استفاده می‌شود. صلیب سفید این پرچم را در پرچم کشورهای انگلیس، سوئد، نروژ، فنلاند و ایسلند هم می‌توان دید.

کشور دانمارک از نظر کم بودن اختلاف درآمد مردم، در رتبه اول جهان قرار دارد. دانمارک از نظر درآمد سرانه در رتبه هفتم جهان قرار دارد و در بررسی‌های سالانه، مردم آن مکرراً به عنوان راضی‌ترین مردم جهان اعلام می‌شوند و همچنین در سال ۲۰۱۶ شرکت یونیورسام با انتشار شاخص سالانه شادی، کشور دانمارک را در رتبه نخست شادترین و راضی‌ترین نیروی کار در دنیا قرار داد. این کشور به عنوان کشوری با کمترین فساد اداری در جهان به شمار می‌آید.

مهاجرت به دانمارک

دانمارک با دارا بودن شرایط زندگی بسیار عالی همواره مورد توجه ایرانیان بوده است. راه های مهاجرت به این کشور گوناگون است که ما در زیر مختصری از آن ها را برای شما قرار می دهیم؛

مهاجرت به دانمارک از طریق تولد فرزند در دانمارک
مهاجرت به دانمارک از طریق ازدواج در دانمارک
مهاجرت به دانمارک از طریق پناهندگی در دانمارک
مهاجرت به دانمارک از طریق ویزای کار در دانمارک
مهاجرت به دانمارک از طریق گرین کارت دانمارک
مهاجرت به دانمارک از طریق ثبت شرکت و سرمایه­ گذاری در دانمارک
مهاجرت به دانمارک از طریق تحصیل در دانمارک

مختصری از تاریخ این کشور

دانمارک از حدود ۱۲.۵۰۰ سال پیش مسکونی بوده و پیشینه کشاورزی در این سرزمین به ۳۹۰۰ پیش از میلاد بازمی‌گردد. از سده سوم به بعد در این منطقه به مرور سازه‌های دفاعی دانه ویرکه ساخته شد و با ظهور شاهان دانمارکی، تلاش‌های ساخت و ساز در سال ۷۳۷ گسترده تر شد. دانمارکی‌ها از سده هشتم تا دهم میلادی به عنوان وایکینگ شناخته می‌شدند.

تاریخ روشن و آشکار دانمارک به سده دهم میلادی باز می‌گردد. در اوایل سده یازدهم کنوت فتوحات زیادی را در اروپا برای دانمارک کسب کرد که از آن جمله انگلستان و نروژ بود. در سال ۱۳۹۷ میلادی پادشاه وقت ملکه مارگریت اتحادیه کالمار را بین دانمارک و سوئد و نروژ برقرار ساخت. اتحاد با نروژ تا سال ۱۸۱۴ دوام داشت ولی اتحاد با سوئد در سال ۱۵۲۳ پایان یافت. در سال ۱۴۴۸ کریستیان اول به پادشاهی دانمارک رسید. او از خاندان اولندنبورگ بوده و نواحی شلسویگ و هولشتاین را تحت تسلط دانمارک درآورد.

در زمان فردریک ششم جنگ‌هایی میان دانمارک و انگلستان در گرفت. در سال‌های ۱۵ – ۱۸۱۴ برپایه پیمان وین، نروژ از دانمارک تجزیه شد و ضمیمه سوئد گردید؛ ولی سایر مستعمرات همچنان در دست دانمارک باقی‌ماند. پس از کریستیان نهم فرزندش فردریک هشتم در سال ۱۹۰۶ به سلطنت رسید. وی بیشتر به مسائل نظامی توجه داشت. بعد از وی کریستیان دهم در سال ۱۹۱۲ به سلطنت نشست. دانمارک در جنگ جهانی اول بی‌طرف باقی‌ماند ولی در طی جنگ جهانی دوم، در سال های ۴۵ – ۱۹۴۰ به اشغال آلمان نازی درآمده و کریستیان تحت نظر قرار گرفت.

سیاست دانمارک

این کشور حکومت مشروطه پادشاهی دارد و از سال ۱۹۴۵ در سازمان ملل متحد عضو است. نظام دموکراسی دانمارک بر اساس قانون اساسی دانمارک در سال ۱۸۴۹ بنیاد گذاشته شده است. این قانون اساسی در تمام این سال‌ها تغییر کرده است، به عنوان مثال در سال ۱۹۱۵، حق رأی به زنان نیز اعطا شد. قانون اساسی کنونی در سال ۱۹۵۳ تعدیل شده است، ولی بیشتر اصول آن از شکل اولیه خود بدون تغییر باقی مانده‌است.

در دانمارک «حزب مردم» از حدود سال ۲۰۰۱ با نمایندگان خود در مجلس حامی یک دولت اقلیت دست راستی است توانسته با این حمایت تا حدود زیادی بر سیاست‌های مهاجرتی دولت تأثیر بگذارد و آن را به سوی سخت تر شدن سوق دهد.
در دانمارک قانون اساسی دانمارک یا حکومت مردمی در سال ۱۸۴۹ بنیاد گذاشته شد. این قانون جانشین حکومت مطلق شد که بر طبق آن پادشاه از سال ۱۶۶۰ اختیار تام را داشت.

دانمارک یکی از کشورهای معدودی است که بیش از میزان تعیین شده سازمان ملل برابر هفت دهم درصد از درآمد ناخالص ملی را صرف همکاری‌های بنیادی در کشورهای فقیر قاره آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین می‌کند. این کمک مالی از طریق سازمان ملل و دیگر سازمان‌های بین‌المللی و همچنین مستقیماً از دانمارک به کشورهای دریافت‌کننده تقدیم می‌شود. این کمک بر پایه همکاری با ممالک دریافت کننده قرار دارد تا آنان شخصاً مسئولیت رشد و پیشرفت جوامع خود را بعهده بگیرند.

اقتصاد دانمارک

فراورده‌های لبنی و گوشتی، توربین‌های بادی، پوست سمور و روباه، اسباب‌بازی، دارو و تجهیزات پزشکی مهمترین کالاهای صادراتی دانمارک هستند. از نظر شاخص فساد اقتصادی، دانمارک سال‌های زیادی به عنوان کشور نمونه که کمترین فساد اقتصادی را داشته است، معرفی شده است.

جغرافیای دانمارک

دانمارک بخشی از اسکاندیناوی است. این کشور، ۴۳.۰۶۹ کیلومتر مربع مساحت دارد و از خاور به دریای بالتیک، از باختر به دریای شمال، از جنوب به کشور آلمان و از شمال به تنگه اسکاژراک محدود می‌شود. به دلیل شمار زیاد جزایر، دانمارک دارای خط طولانی ساحلی به درازای ۷.۴۱۳ کیلومتر است. بیشتر نقاط دانمارک در نزدیکی ساحل دریا قرار دارند و بخش اعظم خاک کشور دانمارک را زمین‌های کشاورزی تشکیل می‌دهند. خاک اصلی دانمارک سرزمینی فاقد کوهستان است و بلندترین نقطه طبیعی آن موله‌هوی نام دارد که ارتفاع آن از سطح دریا ۱۷۰.۸۶ متر است.

دانمارک سرزمینی کم ارتفاع بوده و بر روی هم از جلگه‌ای سرسبز و بسیار حاصلخیز، و مراتع فراوان تشکیل یافته است. رودهای آن کوتاه ولی پر آب است، از جمله استورو، اسکیرن، وارده و گودنا. بلندترین نقطه کشور ۱۷۳ متر ارتفاع دارد. دانمارک از یک شبه جزیره به نام شبه جزیره یولند و ۴۴۳ جزیره شکل گرفته است. تنها ۷۶ جزیره ها مسکونی هستند و بسیاری از جزیره‌ها کوچک هستند و افراد کمی در آن‌ها سکونت دارند. مهم‌ترین این جزیره شیلند، جزیره فیون و برنهلم هستند.
جزایر فارو و گرینلند بخشی از اتحاد مشترک پادشاهی دانمارک بوده، ولی خودمختار می‌باشند. یعنی مردم آن‌ها شهروند دانمارک محسوب شده و نمایندگان خود را برای پارلمان دانمارک انتخاب می‌کنند و علاوه بر آن مجامع دموکراتیک خود را دارند. 

آب و هوای دانمارک

دانمارک از نظر آب و هوایی در منطقه ای واقع شده است که سه اقلیم اروپایی آنرا تحت تاتیر قرار می دهد بدین صورت که باد شمالی، شمال دانمارک را تحت تاثیر قرار می دهد؛ توده هوایی که بر روی اقیانوس اطلس شکل گرفته، قسمت غربی دانمارک را تحت تاثیر قرار می دهد و اقلیم بری، شرق را تحت تاثیر قرار می دهد . سرتاسر کشور دانمارک از آمیزه ای از این اقلیم های گوناگون بهره می برد. آب و هوای دانمارک در ماه ژانویه که معمولا سردترین آب و هوا را دارد در روز از 2 درجه سانتیگراد تا 9 – درجه سانتی گراد در شب تغییر می کند.

در دانمارک اختلاف دمای شبانه و روزانه زیاد نیست ولی بادهای ناگهانی و تغییر مسیر باد می تواند سبب تغییر سریع دما گردد. معمولا این بادها در زمستان شدت بیشتری دارد. آب و هوای دانمارک در ماه جولای و آگوست بالاترین دما را دارد و معمولا گرمترین شب های تابستان در دانمارک مربوط به این ماه ها هست.
به طور کلی دانمارک کشور معتدلی است و آب و هوای معتدل باعث بارش های باران می گردد. و بسیاری از افراد معتقدند بهترین زمان برای سفر به دانمارک ماه دسامبر می باشد.

فرهنگ دانمارک

بیشینه مردم دانمارک اسکاندیناویایی و با مردم سوئد و نروژ خویشاوندند. اسکاندیناویایی‌ها از تبار وایکینگ‌ها و شاخه‌ای از نژاد ژرمن هستند. طبق تحقیقات یونسکو مردم دانمارک بعد از مردم کشور نروژ به خوشبخت‌ترین مردم روی زمین شهرت دارند ولی طی چندین سال متوالی اخیر مقام اول در رضایتمندی از زندگی را کسب کرده‌اند. پارلمان دانمارک در ۱۸ خرداد ۱۳۹۱ به ازدواج همجنسگرایان رای مثبت داد.

دانمارک متشکل از جمعیت ها است و در جهان دانمارک جزو کشورهایی است که بالاترین تعداد عضویت در انجمن ها و جمعیت ها را دارد. ۷۳ درصد افراد دست کم عضو ۲ انجمن یا کلوپ هستند.
از دهه ۱۹۹۰ فیلم‌های دانمارکی توجه بین‌المللی را به خود جلب کرده و کارل تئودور درایر از کارگردان‌های معروف این کشور در عرصه بین‌المللی است.

دانمارک در زمینه ادبیات نیز نویسندگان بزرگی را پرورش داده، هانس کریستین آندرسن یکی از مشهورترین نویسندگان این کشور می باشد. از دیگر نویسندگان مشهور این کشور می توان به سورن کیرکه گارد، کارِن بلیکسن و یوهانس ویلهلم ینسن اشاره کرد.

تحصیل در دانمارک

دوره ی ابتدایی در کشور دانمارک ۱۰ سال به طول می انجامد. پس از اتمام دوره ابتدایی دوره دبیرستان به مدت ۳ سال می باشد. لازمه ورود به دانشگاه گذراندن ۱۳ سال تحصیلی و گرفتن مدرک دیپلم دبیرستان می باشد. طول دوره این مقطع ۴ سال می باشد. تحصیلات در مقطع لیسانس در بیشتر رشته های ارائه شده در کشور دانمارک به زبان این کشور یعنی دانمارکی می باشد و دانشجوی متقاضی اخذ پذیرش در مقطع لیسانس کشور دانمارک ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط بر زبان دانمارکی قبل از ورود به دانشگاه های کشور دانمارک می باشد.

در زیر ما نام برترین دانشگاه های دانمارک را برای شما قرار داده ایم؛

دانشگاه آرهوس (Aarhus University)
دانشگاه آلبورگ (Aalborg University)
دانشگاه جنوبی دانمارک (University of Southern Denmark)
دانشگاه کپنهاگ (University of Copenhagen)
دانشگاه فنی دانمارک (Technical University of Denmark)

گردشگری دانمارک

کشور دانمارک با داشتن آب و هوایی ملایمتر نسبت به دیگر مناطق اسکاندیناوی مکانی مناسب برای سفر به این منطقه می باشد. گردشگران از سراسر دنیا برای دیدن مناطق گوناگون این کشور به دانمارک سفر می کنند.
در زیر ما نام برخی از دیدنی های دانمارک را برای شما قرار داده ایم؛
باغ‌های تیوولی (Tivoli)

کاخ کریستینبورگ (Christiansborg)
نیهاون (Nyhavn)
برج مدور (Round Tower)
کاخ آمالین برگ (Amalienborg)
پل اورسوند (Oresund Bridge)
قلعه کرانبورگ (Kronborg)
قلعه اگسکوف (Egeskov)
قلعه بوربی (Borreby)
راسکیله (Roskilde)
شهر کوچک بیلوند (Billund) 
ریبه (Ribe)

منبع: en.wikipedia.org