کشور دانمارک یکی از کشورهای پیشرفته با سطح رفاه بالا می باشد. پایتخت این کشور کپنهاگ است که هر ساله گردشگران بسیاری را به چشم می بیند. این شهر را می توان بهترین شهر دنیا برای پیاده روی دانست که در ادامه بیشتر درباره آن توضیح می دهیم. دریاتور در زیر ایم شهر را به طور کامل به شما معرفی می کند.

با ما همراه باشید؛

 

کپنهاگ شهری برای پیاده‌روی

کپنهاگ (Copenhagen) پایتخت و بزرگترین شهر دانمارک با جمعیتی 775،033 نفری جمعیت منطقه شهری در حدود 1.3 میلیون نفر می باشد. این شهر در ابتدا یک روستایی برای ماهیگیری بوده و سپس به کلان شهر تبدیل شده است. این شهر در قرن 15 پایتخت کشور دانمارک شد. اوج شکوفایی و توسعه این شهر به قرن 21 برمی گردد.

در شهر کپنهاگ منطقه آزادی وجود دارد به نام کریستیانیا که در واقع یک منطقه خودگردان هیپی‌ها است که در آنجا ساختمان‌های قدیمی و جدید با معماری متفاوت وجود دارد و ساکنین آن جا نوعی زندگی اجتماعی اشتراکی بر پایه عدالت اجتماعی و احترام به محیط زیست دارند. مصرف و فروش مواد مخدر سبک از جمله حشیش و ماری جوانا در آنجا آزاد است، گرچه برای مصرف و فروش مواد مخدر سنگین‌تر مانند کوکائین، اکستازی، هروئین و غیره منع قانونی وجود دارد. بسیاری از تحلیلگران وجود این منطقه را نشانه وجود دموکراسی آزاد در دانمارک می‌دانند. عکس‌برداری در این منطقه ممنوع است.

کپنهاگ، یکی از بزرگترین شهرهای پیاده دنیاست. اگر چه این شهر با شاخصه های میراث تاریخی ویژه اش همچون یک شبکه خیابانی قرون وسطایی باریک اعتبار یافته است اما به صورت مداوم در جهت بهبود کیفیت زندگی خیابانی خود در حال فعالیت بوده است. ۴۰ سالی است که خیابان اصلی کپنهاگ (استروگت) به یک محدوده کاملاً پیاده تبدیل شده است، برنامه ریزان شهری گام های کوچک بی‌شماری در جهت تغییر شکل شهر از یک مکان اتومبیل مدار به یک محیط شهروندگرا برداشته اند. فضاهای پیاده مدار مرکزی این شهر در طی یک برنامه ۴۰ ساله از ابتدای دهه ۱۹۶۰ تا اواخر قرن گذشته به بیش از ۶ برابر افزایش یافته اند. همین اقدامات سبب شد که کپنهاگ به عنوان یکی از موفق ترین شهرهای پیاده جهان در ژوئن سال ۲۰۰۴ پذیرای پنجمین کنفرانس بین‌المللی Walk 21 با شعار شهرهایی برای مردم باشد.

آب و هوایی کپنهاگ

با توجه به عرض جغرافیایی، کپنهاگ دارای آب و هوایی نسبتا معتدل است. تابستان‌ها همانطور که مرسوم است هوا گرم است ولی نه زیاد، همچنین در همه‌ی طول سال مقدار کمی بارش باران وجود دارد و ماه‌های جولای و آگوست را می توان خیس ترین ماه های سال به شمار آورد. زمستان های این شهر سرد هستند، اما مثل تعداد زیادی از شهرهای ساحلی اروپا چند هفته را در حالت انجماد سپری نمی کند. در طول زمستان برف می‌بارد، اگر چه، معمولا سبک است و بارش آن هم خیلی طولانی نمی‌شود. یک مورد که باید به آن توجه کنید آن است که این شهر دارای روزهای بلند است. در طول ماه‌های ژوئن هوا معمولا تا بعد از نیمه های شب واقعا تاریک نمی‌شود و پس از آن چند ساعت بیشتر طول نمی کشد تا خورشید طلوع کند. در حالی که در ماه دسامبر شما حتی در طول ظهر هم بیشتر در سایه‌ها حرکت خواهید کرد و خورشید بسیار مایل می تابد و هوا قبل از اینکه ساعت کاری تمام شود، کاملا تاریک خواهد شد.

فرهنگ کپنهاگ

کپنهاگ علاوه بر پایتخت دانمارک مرکز فرهنگی این کشور نیز می باشد، به عقیده بسیاری این شهر پایتخت منطقه اسکاندیناوی نیز است. هفته مد کپنهاگ بزرگترین رویداد مد در شمال اروپا می باشد که هر ساله در این شهر برگزار می گردد.
سالن کنسرت کپنهاگ که در سال 2009 ساخته شده که توسط ژان نوول ساخته شده یکی از گرانترین سالن های کنسرت و اپرا می باشد که تا به امروز ساخته شده است. سالن کنسرت تیموولی یکی دیگر از مکان های مهم موسیقی در کشور دانمارک می باشد.

شهر کپنهاگ دارای طیف گسترده ای از موزه های و گالری های هنری است که هرساله هنرمندان بزرگی را گرداگرد هم جمع می کنند. موزه توروالدسن یکی از مشهور ترین موزه های این شهر می باشد.
موزه ملی بزرگترین موزه باستان شناسی، تاریخی و فرهنگی دانمارک است که شامل تاریخچه فرهنگ های دانمارکی و خارجی می باشد، این موزه شامل آثاری از قرن 12 تا به امروز می باشد، در این موزه آثار نقاشی نقاشان بزرگی همانند روبنس، رامبراند، پیکاسو، براک، لگر، ماتیس، امیل نولد، اوافور الیاسون و المگرین وجود دارد.

شاید کمتر کسی این نکته را بداند که شهر کوپنهاگ در ردیف شهرهایی قرار دارد که بیشترین رستوران ها، کافه ها و بارها را در خود دارد. اگر عاشق شب زنده داری هستید حتماً سفری به این شهر داشته باشید، بیشتر کافه/بارهای این شهر تا صبح بیدار می باشند و مکان های پر جنب و جوشی می باشند.
یکی دیگر از جنبه های فرهنگی شهر فستیوال های کپنهاگ است. کارناوال کپنهاگ هر ساله از سال 1982 در طول تعطیلات فضایی شاد را برای مردم شهر ایجاد می کند. دیگر فستیوال های شهر عبارتند از: فستیوال جاز کپنهاگ، فستیوال موزیک الکترونیک، جشنواره‌ی خیابانی دیستورشن، فستیوال عکس کپنهاگ، جشنواره‌ی غذا و آشپزی کپنهاگ و … .

گردشگری کپنهاگ

گردشگری یکی از مهمترین هدف های اقتصادی این شهر است و بخش عمده ای از اقتصاد این شهر را پوشش می دهد. بندر این شهر در شب ها میزبان بسیاری از مسافران می باشد که در هنگام قدم زدن به کافه/بارها نیز سری می زنند. از سال 2009 تا 2013 نزدیک به 47 درصد صنعت گردشگری شهر پبشرفت کرده است. از گردشگاه‌های اصلی این شهر می‌توان از خیابان استروگت نام برد که یک مرکز خرید به‌ صورت خیابان‌های پیاده‌ رو بسیار طولانی است. این خیابان طولانی‌ترین خیابان خرید در دنیا است. نکته دیگر درباره این خیابان این است که رکورد طولانی‌ترین نمایش مد (CatWalk) دنیا هم در همین خیابان شکسته شد.

در زیر ما نام برخی از دیدنی های کپنهاگ را برای شما قرار داده ایم؛

ساختمان پارلمان / فلکتین (Folketing)
پارک تفریحی تیوولی (Tivoli Gardens)
جزیره اسلوس هولمن (Slotsholmen)
موزه ملی دانمارک (National Museum of Denmark)

قلعه‌ی کرونبورگ (Kronborg)
گالری ملی دانمارک (Statens Museum for Kunst)
باغ‌های گیاه‌شناسی (Botanisk Have)
بندر نیهاون (Nyhavn)

منبع: en.wikipedia.org