یکی دیگر از کشورهای اروپایی که شاخص زندگی در آن بالا می باشد، فنلاند است.، این کشور یکی از با ثبات ترین کشورهای دنیا در زمینه اقتصادی است. فنلاند در منطقه اسکاندیناوی گرفته و همواره مقصدی بسیار عالی برای مهاجران بوده است. دریاتور در مطلب زیر شما را با این کشور زیبا و رویایی آشنا می کند.

با ما همراه باشید تا با فنلاند بیشتر آشنا شوید؛

 

 

فنلاند کشوری دیگر در منطقه اسکاندیناوی

جمهوری فنلاند (Republic of Finland) کشوری در شمال اروپا در منطقه اسکاندیناوی، این کشور در حدود 5.5 میلیون نفر جمعیت دارد. شهر تهران با هلسینکی پایتخت فنلاند یک ساعت و نیم اختلاف زمان دارد. نکته جالب درباره فنلاند این است که حدود 1.4 میلیون از جمعیت این کشور در کلانشهر هلسینکی زندگی می کنند. دو زبان فنلاندی و سوئدی در این کشور رسمیت دارند. ۸۹٫۳۳ درصد از مردم کشور فنلاندی زبان هستند و سوئدی در چند منطقه ساحلی در غرب، جنوب، و منطقه خودگردان اُلند صحبت می‌شود.

از نظر مساحت، فنلاند هشتمین کشور در اروپا و پس از جمهوری کنگو شصت و پنجمین کشور در جهان است. فنلاند از نظر جمعیت کم تراکم‌ترین کشور در اتحادیه اروپا به‌شمار می‌آید. فنلاند از سده دوازدهم تا آغاز سده نوزدهم جزئی از سوئد بود و پس از آن در دوره‌ای تبدیل به یک دوک‌نشین بزرگ خودگردان در امپراتوری روسیه شد و این وضعیت تا انقلاب روسیه ادامه یافت.

این کشور هر ساله یکی از کشورهایی است که در صدر جدول کیفیت بالای زندگی در جهان قرار می‌گیرد. فنلاند یکی از کشورهایی می باشند که روند صنعتی شدن را به خوبی سپری کرد، از 1950 تا به امروز این روند روبه رشد ادامه دارد. فنلاند یکی از کشور هایی می باشد که در شاخص های آموزش و پرورش، آزادی های مدنی، آزادی مطبوعات، توسعه انسانی و کیفت زندگی بسیار بالا می باشد.

مختصری از تاریخ فنلاند

پیشینیان مردم کنونی فنلاند یعنی فین‌ها در اواخر قرن اول و در اوایل قرن دوم میلادی مهاجرت خود را از ساحل جنوبی خلیج فنلاند به سوی فنلاند آغاز کردند. در سده دوازدهم، فنلاندی‌ها برای حفظ خود در مقابل دشمنانشان، به ویژه روس‌ها، از سوئد کمک خواستند و بدین گونه فنلاند به تصرف سوئد درآمد. فنلاند در طی جنگ‌های پی در پی میان روسیه و سوئد صدمات سختی دید. سوئد در سال ۱۸۰۹ فنلاند را به الکساندر یکم (روسیه) تسلیم کرد.

دراوائل قرن نوزدهم نهضت استقلال طلبی به رهبری کسانی چون روزنبرگ نیرو گرفت. در سال ۱۸۶۳ زبان فنلاندی رسمیت یافت. از اواخر قرن نوزدهم نهضت روسی سازی فنلاند بوسیله تزار نیکلای دوم آغاز شد ولی منجر به مقاومت شدید فنلاندی‌ها و اعتصابات عمومی گردید. در سال ۱۹۰۱ مردم فنلاند دارای مجلس قانونگذاری و حق رأی شدند. پس از جنگ جهانی دوم به ویژه با آغاز نیمه دوم سده بیستم، فنلاند وضع طبیعی خود را به دست آورد و با وجود روابط تلخ گذشته با شوروی، هم اکنون دارای روابطی دوستانه با این کشور است. فنلاند رشد اقتصادی و اجتماعی خوبی دارد و توانسته در سال‌های اخیر به کشوری پیشرفته تبدیل شود.

سیاست این کشور

نظام سیاسی فنلاند جمهوری است که بر اساس مجلس اداره می‌شود. رئیس جمهور مسئول معرفی نخست وزیر است و کابینه را نخست وزیر اداره می‌کند. نخست وزیر و کابینه‌اش باید بتوانند از مجلس رأی اعتماد بگیرند. مجلس این کشور ۲۰۰ کرسی دارد که نمایندگان آن برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شوند. رئیس جمهور که مسئولیت اصلیش هدایت سیاست‌های خارجی است، هر شش سال یکبار توسط انجمن انتخاباتی برگزیده می‌شود. سن رأی در این کشور ۱۸ سالگی است و رأی دادن حق عمومی است.

قوه قضائیه فنلاند مستقل از قوای دیگر می‌باشد و این قوه از نهادهای وزارت دادگستری، دیوان عالی و دیوان عالی اداری برخوردار است. سیستم دادگستری فنلاند شامل دادگاه‌های عمومی جهت دادرسی شکایات و جرائم و نیز دیوان‌عالی به عنوان عالی‌ترین مرجع قضائی نظارت بر پایبندی قضات بر قانون، رفتار مجرمان قضایی و مقامات انتظامی می‌باشد. دیوان‌عالی فنلاند مرکب از رئیس و تعدادی دادستان می‌باشد. آن دسته از موضوعات اداره قضائی که بر طبق مواد خاص باید باز سوی دیوان عالی عمل گردد از قبل توسط وزارت دادگستری تهیه شده و جهت اجراء به دیوان عالی تسلیم می‌گردد.
دیوان عالی اداری فنلاند شامل رئیس و تعدادی دادستان ذی‌ربط می‌باشد. در صورت نیاز به تغییر قوانین قضائی یا نیاز به اصلاح و متمم قوانین، دیوان عالی و دیوان عالی اداری مشترکاً پیشنهادهای مربوطه را تسلیم رئیس‌جمهور نموده تا مقدمات قانون گذاری آن فراهم گردد.

جغرافیای فنلاند

فنلاند بین طول جغرافیایی ۲۲ تا ۳۲ درجه شرقی و عرض جغرافیایی ۶۰ تا ۷۰ درجه شمالی قرار دارد. فنلاند از شمال با نروژ، از شرق با روسیه، از غرب با سوئد همسایه است. خلیج بوتنی در غرب، خلیج فنلاند در جنوب و دریای بالتیک در جنوب غربی آن قرار دارد. هلسینکی در جنوبی‌ترین نقطه کشور قرار دارد اما از همه پایتخت‌های جهان به شمال نزدیکتر است. فاصله هلسینکی تا سرحد شمالی کشور در حدود ۱۱۲۰ کیلومتر است. مرز شمالی فنلاند نزدیک به انتهای جنوبی آب دره‌های سواحل اقیانوس منجمد شمالی است اما خود آب دره‌ها در باریکه‌ای از خاک نروژ قرار گرفته‌اند. فنلاند به اقیانوس منجمد شمالی راه ندارد.

فنلاند سرزمینی است پَست، مشتمل بر چندین دریاچه و ۸۶ درصد کشور پوشیده از جنگل‌های توندرا و تایگا است. رشته کوه‌های آن اغلب در نیمه شمالی واقع شده‌اند. بزرگ‌ترین دریاچه فنلاند سایمای بزرگ نام دارد که ۴۳۷۷ کیلومتر مربع مساحت آن است. طولانی‌ترین رود فنلاند نیز کمی یوکی با ۴۸۳ کیلومتر درازا است. این کشور ۲۰۰۰۰ جزیره دارد. تابستان فنلاند بسیار درخشنده و گرم و کوتاه و زمستان آن بسیار تاریک، سرد و بسیار بلند دارد. در لاپلند در شمال فنلاند به مدت دو ماه تمام در زمستان خورشید طلوع نمی‌کند و در تابستان نیز دو ماه غروب آفتاب وجود ندارد.

قرار داشتن یک سوم از خاک فنلاند در بالای مدار شمالگان، این کشور را پس از ایسلند، به شمالی‌ترین کشور جهان مبدل ساخته است. در شمالی‌ترین نقطه فنلاند تابستان‌ها خورشید برای ۷۳ روز غروب نمی‌کند و همه ۲۴ ساعت روز هوا روشن است. در زمستان نیز ۵۱ روز خورشید طلوع نمی‌کند. به علت نامساعد بودن آب و هوای شمال فنلاند، جمعیت بسیار کمی در این مناطق زندگی می‌کند. بخشی از زمین‌های فنلاند مردابی است. تابستان‌های این کشور کوتاه است اما در عوض روزهای تابستان آن بسیار طولانی است. به همین جهت کشاورزان فنلاند در همان مقدار زمین کشاورزی خود خوب عمل می‌کنند. محصولات کشاورزی آن‌ها عبارت است از جو دوسر، سیب‌زمینی، گندم و جو. بسیاری از روستاهای فنلاند روستاهای لبنیاتی است.

آب و هوای فنلاند

فنلاند دارای آب و هوایی بسیار سرد می باشد. در فصل زمستان همواره برف بر روی زمین های این کشور دیده می شود، در برخی مناطق این کشور درجه هوا در زمستان به 30 درجه سانتی گراد زیر صفر نیز می رسد. فصل بهار در مناطق جنوبی فنلاند در اواخر ماه مارس و در مناطق شمالی فنلاند در اواخر ماه آوریل آغاز می شود. هوا در بهار معمولاً هنوز سرد است، ولی از زمستان گرم تر است. درجه حرارت هوا در فصل تابستان در مناطق جنوبی فنلاند تقریباً 20 درجه بالای صفر و در مناطق شمالی فنلاند تقریباً 15 درجه بالای صفر است. ماه های فصل تابستان در فنلاند عبارتند از ژوئن، ژوئیه و آگوست. گرمترین ماه ژوئیه است که در آن درجه حرارت هوا در روز معمولاً به بالای 20 درجه می رسد. در فصل تابستان هوا در فنلاند در هنگام غروب و شب هم روشن است. فصل پائیز معمولاً در اواخر ماه آگوست یا اوایل ماه سپتامبر آغاز می شود. هوا خنک است و معمولاً بارانی است و باد می وزد.

اقتصاد فنلاند

با اینکه فنلاند به‌عنوان یکی از کشورهای عضو منطقه یورو به صورت رسمی در رکود اقتصادی به سر می‌برد، ولی وضع اقتصاد این کشور بهتر از سایر کشورهای منطقه یورو بود. اقتصاد فنلاند وابستگی فراوانی به صادرات دارد و بحران اقتصادی سایر کشورهای اروپایی تأثیر زیادی روی صادرات این کشور گذاشته است. فنلاند تنها کشور منطقه یورو است که بر اساس اعلام سه نهاد مطرح مالی در زمینه اعتبار و درستی سنجی، از وضع باثبات برخوردار است. از نظر شاخص فساد اقتصادی، فنلاند سال‌های زیادی به عنوان کشور نمونه که کمترین فساد اقتصادی را داشته، معرفی شده است. دو میلیون و ۶۸ هزار نیروی کار در این کشور وجود دارد و نرخ بیکاری در آن ۶٫۶ درصد است. نرخ تورم فنلاند در سال ۲۰۰۷ میلادی ۲٫۷ درصد بود.

تولید ناخالص داخلی فنلاند ۱۸۵٫۹ میلیارد دلار است که ۲٫۵ درصد آن در بخش کشاورزی، ۳۱٫۷ درصد آن در بخش صنعت و ۶۵٫۹ درصد آن در بخش خدمات تولید می‌شود. صادرات این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، آهن‌آلات، الوار، کاغذ و خمیر کاغذ است که به کشورهای آلمان، سوئد، روسیه، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و هلند صادر می‌شود. واردات این کشور شامل مواد غذایی، نفت خام و فراورده‌های آن، مواد شیمیایی، تجهیزات حمل و نقل، آهن و فولاد، ماشین‌آلات، پارچه و الیاف پارچه و پشم است که از کشورهای آلمان، روسیه، سوئد، هلند، چین، بریتانیا  و دانمارک است.

فرهنگ فنلاند

کشور فنلاند در زمینه ادبیات دارای نویسندگان بزرگی می باشد، ادبیات فنلاند را می توان به دو بخش جداگانه تقسیم کرد، عصری مربوط به دوران استعمار که نویسدگان و شاعرانی همانند یوهان لوودیف رونبرگ و زکریس تپلیوس در این کشور می نوشتند و عصر دیگری که مربوط به بعد از استقلال می باشد، عصر بعد از استعمار مربوط به نوشته های مدرن است، مانند میکا والتاری. فرانس امیل سیلانپای نویسنده ای فنلاندی است که در سال 1939 برنده جایزه نوبل ادبیات شد.

می توان موسیقی این کشور را در گذشته مربوط به موسیقی مذهبی دانست ولی امروزه سبک موسیقی هوی متال بسیار مورد توجه مردم این کشور قرار گرفته است. هوی متال سبک منتخب مردمان فنلاند است. نسبت بندهای هوی متال به جمعیت، بالاترین مقدار را در جهان دارد. بند لردی که با پوشش‌های هیولا گونه و برنده شدن مسابقه آهنگ یوروویژن شناخته می‌شود یکی از بندهای معروف فنلاند به حساب می‌آید. از بندهای نامی دیگر می‌توان به نایت ویش، Insomnium و Children of Bodom اشاره کرد.

در فنلاند فستیوال های گوناگونی برگذار می گردد که بیشتر آن ها مربوط به موسیقی می باشد. در زیر ما نام برخی از این جشنواره ها را برای شما قرار داده ایم؛

PORI JAZZ
KUHMO CHAMBER MUSIC FESTIVAL
KIHVELI SOIKOON, HANKASALMI
SASTAMALA GREGORIANA – EARLY MUSIC FESTIVAL
JOROINEN MUSIC FESTIVAL
MÄNTTÄ ART FESTIVAL
ORIVESI SUMMER FESTIVALS
FULL MOON DANCE FESTIVAL, PYHÄJÄRVI
TAMPERE THEATRE FESTIVAL

آموزش و تحصیل در فنلاند

فنلاند به عنوان یکی از بهترین ها و شاید بهترین نظام آموزشی دنیا شناخته می‌شود. نظام آموزشی فنلاند سیستمی برابر طلب بدون هیچ گونه شهریه‌ای می‌باشد. در مدرسه به دانش آموزان تمام وقت نهار رایگان داده می‌شود. برنامه‌های آموزش پیش دبستانی که عمدتاً در مهد کودک‌ها به کودکان رده‌های سنی ۰ تا ۶ سال ارائه می‌گردد. علاوه براین، مراکز مراقبتی روزانه خانوادگی نیز جهت نگهداری و مراقبت از کودکان مادران شاغل دایر می‌باشند. کودکان رده‌های سنی ۶ تا ۷ سال نیز قادر به پیگیری آموزش خود در مراکز پیش دبستانی یا مدارس جامع می‌باشند. مدارس جامع، مدارسی می‌باشند که آموزش در آن ۹ سال به طول می‌انجامد. در این مدارس هم چنین آموزش پیش دبستانی به کودکان رده سنی ۶ سال عرضه می‌گردد.

مقطع تکمیلی متوسطه LUKIO، که مدت زمان سه سال آموزش عمومی به طول انجامیده و سرانجام به آزمون نهایی سراسری منتهی می‌گردد. آموزش مقدماتی حرفه‌ای که در مدارس فنی وحرفه‌ای تخصصی یا چند رشته‌ای ارائه می‌شود. آموزش عالی فنی و حرفه‌ای که معمولاً در دانشکده‌های تخصصی عرضه می‌گردد که می‌توان یا پس از مدرسه جامع یا پس از اتمام تحصیلات مقطع متوسطه درآن حضور یافت. مدارک کار آموزی دوره‌های مذکور به صورت روش جایگزین عرضه می‌شود.

از سال ۲۰۱۶، تمام مدارس این کشور شمال اروپا نظام آموزشی جدید را با عنوان «یادگیری پدیده محور» در پیش خواهند گرفت. برای نمونه، دانش آموزان کلاس چهارم یک مدرسه علاقه دارند تا همراه با معلم‌های خود تاریخ تکامل تلفن‌های هوشمند را بررسی کنند. برای بررسی این موضوع، وقتی صحبت از این می‌شود که چرا مردم از تلفن همراه استفاده می‌کنند، ریاضیات و آمار به کار گرفته می‌شوند و برای فهمیدن اینکه پیامک چگونه شیوه نگارش مردم را تغییر داده پای ادبیات به میان می‌آید. به این ترتیب، دانش‌آموزان بسرعت با موضوع ارتباط برقرار می‌کنند.

ما در زیر برخی از برترین دانشگاه های فنلاند را برای شما نام برده ایم؛

دانشگاه هلسینکی (University of Helsinki)
دانشگاه آلتو (Aalto university)
دانشگاه فنلاند شرقی (University of Eastern Finland)
دانشگاه تامپره (University of Tampere)
دانشگاه اولو (University of Oulu)
دانشگاه تورکو (University of Turku)
دانشگاه ییواسکیلا (University of Jyväskylä)
دانشگاه آبو (Abo akademi university)
دانشگاه تکنولوژی لاپرنتا (Lappeenranta university of technology)
دانشگاه تکنولوژی تامپر (Tampere university of technology)
دانشگاه علمی کاربردی آرکادا (Arcada University of Applied Sciences)
دانشگاه علمی کاربردی آلاند (Aland University of Applied Sciences)
دانشگاه علمی کاربردی سنترا (Centria University of Applied Sciences)
دانشگاه علمی کاربردی هاگا هلیا (Haaga-Helia University of Applied Sciences)
دانشگاه علمی کاربردی هامک (Häme University of Applied Sciences)

گردشگری فنلاند

فنلاند یکی از کشورهایی می باشد که مقصد توریست هایی است که عاشق ورزش های زمستانی هستند. 
در زیر ما نام تعدادی از دیدنی های فنلاند را برای شما قرار داده ایم؛

لیوی (Levi)
شهر تامپره (Tampere)
مجمع‌­الجزایر آلند (Aland)
شهر صنعتی کمی (Kemi)
زتورکو (Turku)
پروو (Porvoo)
ساونلینا (Savonlinna)

منبع: en.wikipedia.org