کمتر شهری در دنیا می توان پیدا کرد که امکانات رفاهی شهر هلسینکی را دارا باشید. این شهر در دهه های اخیر همواره در میان برترین شهرهای دنیا از نظر شاخص کیفیت زندگی می باشد. دریاتور در مطلب زیر پایتخت کشور فنلاند را به طور کامل به شما معرفی می کند.

با ما همراه باشید؛

 

هلسینکی یکی از بهترین شهرهای دنیا برای زندگی

هلسینکی (Helsinki) پایتخت و بزرگترین شهر کشور فنلاند می باشد که از جمعیت 5.4 میلیونی این کشور حدود 1،2 میلیون نفر را در منطقه شهری خود جایی داده است. البته جمعیت خود این شهر که در جنوب فنلاند قرار دارد 642،045 نفر است. این شهر با شهرهای وانتا، اسپو و سیپو که در مجاورت خود قرار دارد نزدیک به یک سوم جمعیت فنلاند را در خود جای داده اند. هلینسکی بعد از استکهلم و اسلو سومین شهر بزرگ شمال اروپا می باشد.
هلسینکی در 80 کیلومتری استونی، 400 کیلومتری شرق استکهلم و 390 کیلومتری غرب سن پترزبورگ واقع شده است و ارتباطات تاریخی نزدیک با این سه شهر دارد.

در سال 2011 نشریه معتبر مونوکل بریتانیا شاخص زندگی در هلینسکی را در بالاترین سطح خود اعلام کرد و در ردیف 5 شهر برتر دنیا قرار داد. یکی از ویژگی های این شهر وجود مسیر های متعدد پیاده روی و دوچرخه سواری می باشد. گردش در این شهر ساحلی به دلیل تمرکز شهرسازی بسیار راحت می باشد، بسیاری از کافه ها در نزدیکی بازار شهر می باشند و شما به راحتی در زمان خرید می توانید در هنگام استراحت به این کافه ها بروید.

تاریخ شهر هلسینکی

پادشاه سوئد هلسینکی را در ساحل کنونی رودخانه قدیمی بنا نهاد، فنلاند در آن زمان متعلق به سوئد بود. در سال 1640 هلسینکی به مکان کنونی که Vironniemi می باشد، انتقال داده شد. در 200 سال اول هلسینکی شهرستانی معمولی و کوچک بود. در دوران جنگ بزرگ شمالی در سال 1710، دو سوم ساکنین هلسینکی بر اثر ابتلا به بیماری طاعون جان خود را از دست دادند. روسیه در سده 1700 میلادی و در زمان جنگ سوئد و روسیه، دوباره هلسینکی را به تصرف خود درآورد. در سال 1748 کار ساخت و ساز قلعه یا دژ دریایی ویاپوری Viapori  در محل کنونی قلعه فنلاند آغاز شد. ساختن این قلعه باعث افزایش جمعیت شهرستان و پر رونق شدن داد و ستد شد.

سوئد در طی سال های 1809 – 1808 در طی جنگ با روسیه ناحیه شرقی کشور را از دست داد. روس ها در سال 1808 هلسینکی و ویاپوری را تصرف کردند و شهرستان هلسینکی در طول جنگ دچار آتش سوزی شد. در سال 1812 الکساندر اول تزار روسیه، هلسینکی را پایتخت فنلاند کرد. زمانی که فنلاند در سال 1917 استقلال یافت. در ماه آوریل 1918، نیروهای آلمانی که وارد فنلاند شده بودند حاکمیت هلسینکی را به نیروهای سفید واگذار کردند. در طی جنگ جهانی دوم و در سالهای 1944-1939 اتحاد جماهیر شوروی سابق هلسینکی را بمباران کرد ولی بدلیل وجود نیروهای ضد هوایی خوب فقط صدمات کمی به این شهر وارد آمد. در سال 1946 مناطق جدیدی به هلسینکی الحاق یافت و مساحت این شهرستان تقریبا هشت برابر افزایش یافت. جمعیت این شهرستان بسرعت زیاد شد و در نواحی الحاق یافته به این شهرستان در طی سال های 1980-1950 مناطق فراوان در حومه این شهرستان ساخته شدند.

آب‌ و‌ هوا هلسینکی

ماه جولای گرم‌ترین ماه سال در هلسینکی است و میانگین دمای هوا ۱۷ درجه سانتی‌گراد است. فوریه سردترین ماه سال و میانگین دمای هوای آن منفی ۶ درجه سانتی‌گراد است. بهترین ماه برای شنا در دریا، ماه آگوست است که میانگین دمای دریا ۱۳ درجه است. هلسینکی آب و هوای مرطوبی دارد با تابستان هایی گرم و زمستان هایی که در ژانویه و فوریه دمایشان به زیر 5 درجه سلسیوس می رسد. با این وجود، به خاطر عرض جغرافیایی، طول روز در زمستان کمتر از شش ساعت است و هوای بسیار ابری در این وقت سال به میزان تاریکی می افزاید. در مقابل تابستان ها طول روز به 19 ساعت می رسد. بالاترین دمایی که تا کنون به ثبت رسیده 31.6 درجه در 18 جولای 1945 و پایین ترین دما 34.3- درجه در 10 ژانویه 1987 بوده است

فرهنگ هلسینکی

بزرگترین موزه تاریخی در هلسینکی موزه ملی فنلاند است که مجموعه ای تاریخی گسترده ای را از دوران ماقبل تاریخ تا قرن بیست و یکم را در خود جای داده. یکی دیگر از موزه های مهم تاریخی، موزه شهر هلسینکی است که بازدید کنندگان را با تاریخ 500 سال اخیر این شهر آشنا می کند. علاوه بر موزه های دیدنی این شهر دارای گالری های هنر بی نظیری نیز می باشد، از جمله این گالری ها می توان به Ateneum Art Museum و classical Finnish art اشاره کرد. 

شهر هلسینکی دارای سه تئاتر بزرگ است: تئاتر ملی فنلاند، تئاتر شهر هلسینکی و تئاتر سوئدی. دیگر تئاتر قابل توجه در شهر تئاتر الکساندر می باشد. در زمینه موسیقی این شهر دارای دو سالن موسیقی بزرگ به نام های ارکستر فیلارمونیک هلسینکی و ارکستر سمفونی رادیویی فنلاند می باشد. نکته دیگر درباره موسیقی شهر سبک هوی متال است که بسیار در کشور فنلاند مورد توجه قرار گرفته است. 

یکی از مشهور ترین رویدادهای دنیا جشنواره هلسینکی می باشد. فستیوال هلسینکی بزرگترین رویداد هنری کشور فنلاند به شمار می آید که هر سال در اواخر تابستان برگزار می شود. این رویداد در سال ١٩۶٨ به شکل فعلی خود تاسیس شد. هدف این رویداد در دسترس قراردادن هنر برای عموم به شمار می آید. این فستیوال برنامه ای متنوع از رویدادها را به همراه تجربه هایی از موسیقی کلاسیک تا موسیقی ملل و موسیقی پاپ، از نمایش درام تا رقص معاصر، و از هنر تجسمی تا فیلم و رویدادهای کودکان در سراسر شهر ارائه می نماید. بیش از ٢٩۵٠٠٠ بازدید کننده از این رویداد بازدید می کنند و امکان تجربه هنر در این رویداد برای همگان فراهم است.

گردشگری هلسینکی

هلسینکی شهری دریایی است، شهری که از مجموعه جزایر متصل به دریای بالتیک در خلیج فنلاند تشکیل شده است. خیابان‌ها و راه‌های منحنی که در اطراف خلیج شکل گرفته، پل‌هایی که شما را به جزایر دیگر می‌برند. این شهر با توجه به ظرفیت بالای خود کمتر مورد توجه گردشگران قرار گرفته است، پیش بینی می شود در دهه های آینده این شهر بسیار مورد توجه توریست ها قرار گیرد.

در زیر ما نام چند نمونه از دیدنی هی هلسینکی را برای شما قرار داده ایم؛
خیابان مانرهایم (Mannerheimintie)
موزه‌ی ملی هنر فنلاند (Ateneum)
موزه‌ی ملی فنلاند (Kansallismuseo)
فنلاندیا هال (Finlandia Hall)
پارک مرکزی هلسینکی (Central Park)
مارکت اسکوئر (Market Square)
سیومنلینا (Suomenlinna)
جزیره سوراساری (Seurasaari)

منبع: en.wikipedia.org