قاره آفریقا برای بسیاری از ایرانیان مکانی غریبه محسوب می گردد. کمتر ایرانی این قاره را در فهرست مکان هایی برای سفر قرار می دهند. آفریقای جنوبی یکی از بهترین مقاصد سفر در میان بسیاری از گردشگران دنیا می باشد. دریاتور در زیر قصد دارد این کشور را که در قاره آفریقا قرار دارد را به طور کامل به شما معرفی کند.
با ما همراه باشید تا درباره آفریقای جنوبی بیشتر بدانید؛

 

آفریقای جنوبی کشوری مملو از طلا

آفریقای جنوبی (South Africa) کشوری در جنوب آفریقا که حدود 56 میلیون نفر جمعیت دارد و در سواحل دو اقیانوس اطلس و هند واقع شده است. جمهوری آفریقای جنوبی با کشورهای نامیبیا، بوتسوانا، زیمبابوه، موزامبیک، سوازیلند و لسوتو هم مرز است. این کشور دارای سه پایتخت جداگانه می باشد، قوه مجریه در پرتوریا، پارلمان در کیپ تاون، و قوه قضائیه در بلوم فونتین مستقر است. پرجمعیت‌ترین شهر جمهوری آفریقای جنوبی شهر بزرگ ژوهانسبورگ است.

جمهوری آفریقای جنوبی (Republic of South Africa) به دو دلیل تکاملی متفاوت را نسبت به دیگر کشورهای آفریقایی تجربه کرده‌ است. اول اینکه مهاجرت از اروپا کمی بعد از این که کمپانی هند شرقی هلند ایستگاهی در مکان امروزی کیپ تاون ایجاد کرد، آغاز شد. دوم اهمیت راهبردی آبراه کیپ است که با بسته شدن کانال سوئز در طی جنگ ۶ روزه اهمیت آن بیشتر مسجل شد و همچنین منابع کانی غنی این منطقه باعث اهمیت بیشتر این کشور در میان کشورهای غربی بخصوص در اواخر سده نوزدهم شد که بعدها در دوران جنگ سرد اهمیت بیشتری پیدا کرد. به دلیل مهاجرت آفریقای جنوبی از لحاظ نژادی بسیار متنوع است. بزرگ‌ترین جمعیت‌های دورگه و اروپایی و هندی در آفریقا در این کشور مستقر هستند. سیاه پوستان آفریقای جنوبی کمتر از ۸۰ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند.

این کشور از معدود کشورهای آفریقایی است که در آن هیچ وقت کودتا نشده و انتخابات منظم در طول یک سده اخیر در آن برگزار شده است. با این حال اکثریت سیاهپوستان تا سال ۱۹۹۴ دارای حق رای نبود. این کشور از اعضای بنیان گذار اتحادیه آفریقا است و بزرگترین اقتصاد را در میان اعضای آن دارد. سازمان ملل، اتحادیه کشورهای همسود، سازمان تجارت جهانی، صندوق بین‌المللی پول، گروه ۷۷ و گروه ۲۰ از دیگر سازمان‌های بین‌المللی است که آفریقای جنوبی در آن‌ها عضویت دارد.

آفریقای جنوبی ۱۱ زبان رسمی دارد. ۹ زبان از زبان‌های آفریقایی خانواده بانتو و دو زبان اروپایی، یکی زبان آفریکانس که از هلندی ریشه گرفته و زبان اکثریت سفیدپوستان و دورگه‌های این کشور است و دیگری زبان انگلیسی که در تجارت و عرصه عمومی استفاده زیادی دارد اما فقط پنجمین زبان پرگویشور در خانه‌هاست. اغلب از آفریقای جنوبی به عنوان ملت رنگین‌کمان یاد می‌کنند، این اصطلاح را اسقف اعظم دسموند توتو خلق کرد و بعدها رئیس جمهور آفریقای جنوبی نلسون ماندلا از آن به عنوان استعاره‌ای برای توصیف پیشرفت‌های جدید تنوعات فرهنگی نشات گرفته از ایدئولوژی آپارتاید استفاده کرد.

مختصری از تاریخ آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی دارای تعدادی از قدیمی‌ترین آثار باستانی موجود در قاره آفریقا است. سنگواره‌های بسیاری در غارهای استرک‌فونتاین، کرومدرای و ماکاپانسگات وجود دارند که نشان می‌دهند که آسترالوپتسین از سه میلیون سال پیش در آنجا حضور داشته اند. تاریخ نوشتاری آفریقای جنوبی با شرح دریانوردان اروپایی که از راه‌های بازرگانی هند شرقی می‌گذشتند آغاز می‌شود. نخستین دریانورد اروپایی که موفق شد از این آبراه گذر کند، کاوشگر پرتغالی بارتلومیو دیاس در سال ۱۴۸۸ میلادی بود. 

آپارتاید روز به روز در جهان باعث جنجال بیشتر می‌شد و به تحریم‌های خارجی کشورهای غربی و شورش و سرکوب های داخلی انجامید. از سرکوب شدید توسط دولت متشکل از سفیدپوستان و مقاومت، اعتصاب، راهپیمایی، اعتراض و خرابکاری توسط احزاب ضد آپارتاید به ویژه کنگره ملی آفریقا (ANC) دیر زمانی ادامه یافت. در سال ۱۹۹۰ دولت حزب ملی نخستین گام برای مذاکره کناره گیری از قدرت را با لغو ممنوعیت کنگره ملی آفریقا و دیگر نهادهای سیاسی چپ گرا برداشت و نلسون ماندلا را بعد از ۲۷ سال زندان آزاد کرد. قوانین آپارتاید به تدریج از کتاب‌های قانون حذف شدند و اولین انتخابات چند نژادی در سال ۱۹۹۴ برگزار شد. حزب ANC با اکثریت آراء پیروز انتخابات شد و از آن زمان تاکنون قدرت را در دست داشته است.

سیاست این کشور

آفریقای جنوبی ۲ مجلس دارد: شورای ملی استان‌ها با ۹۰ عضو و مجمع ملی آفریقای جنوبی با ۴۰۰ عضو. اعضای مجلس عوام برحسب جمعیت انتخاب می‌شوند. نصف اعضا از طریق لیست ملی و نصف دیگر از طریق لیست استان‌ها انتخاب می‌شوند. ۱۰ عضو برای نمایندگی هر استان در شورای انتخابات بدونن توجه به جمعیت آن استان انتخاب می‌شود. هر دو مجلس هر ۵ سال یک بار برگزار می‌شود دولت در مجلس عوام تشکیل می‌شود و رهبر حزب اکثریت در مجلس ملی رئیس جمهور می‌شود.

اقتصاد آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی بزرگترین صادرکننده طلا در جهان است و دارای ۴۰ درصد از کل ذخائر طلای جهان و ۲۸ درصد از کل تولید طلا در جهان می‌باشد. این کشور از تولیدکنندگان عمده اورانیوم، سنگ سرمه، پلاتین و زغال سنگ (که سه چهارم نیاز کشور به انرژی را تأمین می‌کند)، الماس، آلومینیوم و سیلیکات آلومینیوم، پنبه نسوز، کروم، مس، سنگ آهن، سرب، منگز، فسفات، سیلیکوم، نقره، تیتانیوم، روی و غیره می‌باشد. بخش صنعتی شامل صنایع شیمیایی، غذایی، نساجی، وسایل نقلیه موتوری و مهندسی برق است. کشاورزی و دامداری نیز یک سوم صادرات آفریقای جنوبی را تشکیل می‌دهد و تولیدات آن شامل میوه، پشم و ذرت است. سطح زندگی در این کشور در قاره آفریقا بالاترین است ولی توزیع آن میان سفید پوستان و غیر سفید پوستان بسیار نابرابر است. انصراف بعضی از سرمایه گذاران خارجی تلاش به سوی خود کفایی را افزایش داده است.

جغرافیای آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی در جنوبی‌ترین قسمت قاره قرار دارد و دارای خط ساحلی طویلی است که ۲٬۵۰۰ کیلومتر طول دارد و با مرز دو اقیانوس اطلس و هند ساحل مشترک دارد. مساحت این کشور ۱٬۲۱۹٬۹۱۲ کیلومتر مربع است. در داخل آفریقای جنوبی فلات کارو که به شکل بوته زاری با تراکم جمعیت کم و منطقه‌ای کوهستانی بزرگ است، وجود دارد که به سمت شمال غرب در کنار صحرای کالاهاری خشکتر است؛ ولی خط ساحلی شرقی پر آب و دارای آب و هوایی مطبوع و شبیه به مناطق استوایی است.

ژوهانسبورگ در مرکز فلاتی مرتفع با ارتفاع ۱٬۷۴۰ متری قرار دارد و سالانه شاهد ۷۶۰ میلیمتر باران است. آفریقای جنوبی بیش از ۲۰۰۰۰ گیاه مختلف یا ۱۰ درصد از انواع گیاهان زمین را داراست که تنوع زیستی آن را غنی تر می‌کنند. غالب ترین زیست محیط علفزار مخصوصاً در فلات مرتفع است جایی که انواع علف ها، بوته های کوچک و درختان اقاقیا که اکثراً توسط شترها خورده شده اند یا سفید شده اند غالب پوشش گیاهی را شکل می‌دهند.

آب و هوای آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی دارای آب و هوای متنوعی است و دارای صحرای خشک مشرف به نامیبیا تا آب و هوای مطبوع نیمه استوایش نزدیک مرز موزامبیک است. گر چه آفریقای جنوبی نیمه خشک محسوب می‌شود ولی تنوع آب و هوایی جالبی به مانند تنوع موقعیت طبیعی خود دارد. منتهی الیه جنوب غرب آفریقای جنوبی آب و هوایی مدیترانه‌ای با زمستان‌های مرطوب و گرم و تابستان‌هایی خشک دارد.

فرهنگ آفریقای جنوبی

به علت تنوع نژادی در کشور آفریقای جنوبی، فرهنگ ” واحدی ” در این کشور نمی‌توان یافت. موسیقی آفریقای جنوبی نیز بسیار متنوع است. بسیاری از نوزاندگانی که در دوران آپارتاید به زبان انگلیسی یا آفریکانس می‌خوانده‌اند سبک منحصر به فردی با نام واتیو (Kwaito) را پدید اورده‌اند. از میان این افراد می‌توان به برندافاسی اشاره کرد. که با آهنگ “Weekend Special” که به زبان انگلیسی خواند به شهرت رسید. از دیگر خوانندگان معروف می‌توان به لیدی اسمیت بلک مامبازو اشاره کرد و همچنین سوتو استرینگ کوارتت که موزیک کلاسیک را به سبک آفریقایی اجرا می‌کند. 

اکثریت جمعیت سیاه پوست این کشور هنوز در مناطق روستایی زندگی می‌کنند و از زندگی ساده و فقیرانه‌ای برخوردارند. با این وجود موسیقی، و رقص سنتی توسط همین مردم زنده مانده است و هر چه سیاه پوستان شهری یا غرب زده می‌شوند فرهنگ و سنت شان کمرنگ تر می‌شود. اغلب سیاه پوستان شهرنشین علاوه بر زبان ماروی خود زبان انگلیسی یا آفریکانس صحبت می‌کنند متکلمان به زبان هایب خویسان که به زبان‌های رسمی نیستند بسیار اندک هستند.

گردشگری آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی در دهه های اخیر بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. این کشور با دارا بودن طبیعتی بسیار زیبا و سواحل دیدنی میزبان مسافران بسیاری می باشد. در سالیان اخیر هتل های بسیار لوکسی نیز در کشور ساخته شده است.

در زیر ما نام برخی از دیدنی های آفریقای جنوبی را برای شما قرار داده ایم؛

کیپ تاون (Cape Town)
ساحل سنگی (Boulders Beach)
پارک ملی کروگر (Kruger National Park)
سافاری در حیات وحش (Safaris)
کوه تیبل (Table Mountain)
غار کنگو (Cango Cave)
گاردن روت (Garden Route)
پرتوریا (Pretoria)
شهر آفتاب (Sun city)
بندر الیزابت (Port Elizabeth)
دوربان (Durban)
پارک ملی فیل‌های آدو (Addo Elephant National Park)
ژوهانسورگ (Johannesburg)

منبع: en.wikipedia.org