در ادامه معرفی کشورهای قاره اروپا به یک کشور کوچک در شمال این قاره رسیده ایم. لوکزامبورگ در منطقه Benelux قرار گرفته که شامل کشورهای هلند، بلژیک و لوکزامبورگ هستند. این سه کشور از رفاه بالایی در زندگی برخوردار است. دریاتور در مطالب گذشته دو کشور هلند و بلژیک را به شما معرفی کرده و و حالا نوبت به سومین کشور این منطقه یعنی لوکزامبورگ رسیده است.

با ما هراه باشید؛

 

لوکزامبورگ کشوری ثروتمند و کوچک در اروپا

لوکزامبورگ (Luxembourg) کشوری کوچک در شمال اروپا به پایتختی لوکزامبورگ. پایتخت این کشور به همراه بروکسل و استراسبورگ یکی از سه پایتخت اصلی اتحادیه اروپا می باشد. این کشوره محل دادگاه اصلی اروپا نیز می باشد. لوکزامبورگ با آلمان، فرانسه و بلژیک مرز مشترک دارد. این کشور با توجه به جمعیت 602 هزار نفری‌ خود از کشورهای ثروتمند اروپایی به حساب می‌آید. لوکزامبورگ یکی از با ثبات ترین کشورهای دنیا در زمینه های سیاسی و اقتصادی بوده.
شهر لوکزامبورگ پایتخت این کشور با تهران دو ساعت و نیم اختلاف زمان دارد. زبان های گوناگونی در این کشور صحبت می گردد، از مهمترین آن ها می توان به آلمانی، فرانسوی و لوکزامبورگی اشاره کرد. 

مختصری از تاریخ لوکزامبورگ

به خاطر موقعیت لوکزامبورگ، این کشور باستانی قرن‌ها را در جنگ گذرانده است. خاندان سلطنتی لوکزامبورگ که در سال ۹۶۳ به وسیله زیگفری تأسیس شد، چهار فرمانروا از امپراتوری مقدس روم را شامل می‌شد. یکی از آن ها، شارل چهارم بود که در ۱۳۵۴ لوکزامبورگ را به سطح دوک نشین ارتقا داد. این دوک نشین در ۱۴۴۳ با بورگاندی متحد شد.
بعد از ۳۰۰ سال محاصره سخت و نبردهای خونین، دژ لوکزامبورگ بر اساس معاهده اوترخت (۱۷۱۳) به اتریش واگذار، و پس از آن بر اساس صلح نامه کامپو فورمیو به فرانسه ملحق شد. بعد از کنگره وین (۱۸۱۵) لوکزامبورگ به‌عنوان ملک شخصی به ویلیام اول، پادشاه هلند، واگذار شد.
لوکزامبورگ در ۱۸۳۹ استقلال یافت و بخش غربی این کشور باستانی به بلژیک داده شد. عهدنامه لندن در ۱۸۶۷ بی‌طرفی دائمی دوک نشین را اعلام کرد. ارتش آلمان در ۱۹۱۴ و ۱۹۴۰ این بی‌طرفی را نقض کرد. بعد از جنگ جهانی دوم لوکزامبورگ نقش مهمی در تأسیس بنلوکس، ناتو، و جامعه اروپا داشت.

سیاست این کشور

براساس قانون اساسی سال ۱۸۶۸، قدرت اجرایی در دست دوک اعظم و کابینه است. دوک اعظم می‌تواند قوه قانون‌گذاری را منحل کند که در آن صورت باید در طول سه ماه انتخابات برگزار شود. مجلس نمایندگان لوکزامبورگ از شصت نماینده تشکیل شده است که مستقیماً از طریق انتخابات برای یک دوره پنج ساله انتخاب می‌شوند.
لوکزامبورگ از اعضای مؤسس اتحادیه اقتصادی اروپا (اکنون اتحادیه اروپا) بود. این کشور همچنین در پیمان شنگن شرکت داشت که نام آن از روستای شنگن لوکزامبورگ گرفته شده است و هدف آن آزادسازی جابجایی شهروندان در کشورهای عضو است.
در سال ۲۰۱۳ اگزاویه بتل از حزب دموکراتیک به عنوان نخست وزیر لوکزامبورگ انتخاب شد و به نخست‌وزیری ۱۸ ساله ژان-کلود یونکر پایان داد.
مجلس نمایندگان لوکزامبورگ در سال ۲۰۱۴ ازدواج همجنس‌گرایان را در این کشور قانونی کرد.

اقتصاد لوکزامبورگ

لوکزامبورگ یک کشور توسعه یافته با اقتصاد پیشرفته، که یکی از بالاترین تولیدات ناخالص داخلی را در اروپا دارا می باشد. لوکزلمیورگ دارای زمین های غنی از سنگ آهن می باشد و در اوایل قرن بیستم به استخراج این سنگ ها پرداخت، مقر ArcelorMittal بزرگترین تولید کننده فولاد در دنیا در این کشور قرار دارد. در دهه 1970 پس از سقوط صنعت فولاد این کشور وارد بخش بانکداری شد و امروزه یکی از مراکز مالی برتر دنیا می باشد.

جغرافیای لوکزامبورگ

مساحت این کشور 998 کیلومتر مربع است. مناطق پست این کشور در گوت‌لاند واقع است که دو سوم مساحت این کشور را در برمی‌گیرند و دارای جمعیت بیشتری هستند و مناطق مرتفع در یک سوم شمالی کشور که اوسلینگ نام دارد و دارای جمعیت محدودی است. سردترین و مرتفع‌ترین شهر در لوکزامبورگ وایسوامپاخ است.

آب و هوای لوکزامبورگ

لوگزامبورگ آب و هوای نسبتا معتدلی دارد و تفاوت فصل‌‌ها در این کشور چشمگیر نیست. تابستان‌های این کشور گرم و زمستان‌های آن خنک هستند. بین ماه‌های نوامبر و فوریه دمای هوا به زیر صفر درجه هم می‌رسد. مجموع بارش باران در سال به ۳۲ اینچ هم می‌رسد. فصل توریستی در لوکزامبورگ از ماه مه تا اکتبر طول می‌کشد زمانی که آب و هوا در بهترین شرایط خود قرار دارد. اگر می‌خواهید از زیبایی‌های طبیعی نهایت لذت را ببرید، فصل پاییز و ماه اکتبر را انتخاب کنید. 

فرهنگ لوکزامبورگ

تقریباً نیمی از جمعیت این کشور را خارجی ها تشکیل دادند و به همین دلیل دارای فرهنگ های گوناگونی نیز می باشد. فرهنگ این کشور بیشتر برگرفته از هسایگانش می باشد. 
موزه های این کشور از شهرت مناسبی برخوردار است، از موزه می توان به موزه تاریخ شهر لوکزامبورگ، موزه هنرهای مدرن و موزه ملی تاریخ نظامی اشاره کرد.
نکته جالب درباره فرهنگ این کشور این است که پایتخت این کشور اولین شهری بود که برای دو بار به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا شناخته شده است (در سال های 1995 و 2007).

در این کشور فستیوال های گوناگونی برگزار می گردد. فستیوال Pricetemp یکی از بهترین جشنواره برای عاشقان موسیقی می باشد. در زیر ما نام تعدادی از فستیوال های مشهور این کشور را قرار داده ایم.

Buergbrennen – Bonfire Day
Bretzelsonndeg – Pretzel Day
Maundy Thursday – Clatter
Whit Tuesday in mid-May
Summer wine festivals
Festival de Wiltz
Vianden Medieval Festival
Nut Market
Christmas Holidays and New Year’s Day
Liichtmëss
Dräikinneksdag – Three King’s Day

گردشگری لوکزامبورگ

لوکزامبورگ را می توان یک مقصد لوکس سفر دانست. در دهه های اخیر زیر ساخت های بسیار خوبی برای گردشگران ساخته شد و خود دلیلی بر افزایش میزان مسافر لوکزامبورگ بوده. شهر لوکزامبورگ در ردیف شهرهای میراث جهانی یونسکو قرار دارد که خود سبب جذب توریسم است.

در زیر ما نام تعدادی از دیدنی های این کشور را برای شما قرار داده ایم؛

ربع قدیمی (The Old Quarter)
موزه‌ی ملی تاریخ و هنر (National Museum of History and Art)
اشترناخ (Echternach)
باک و روزنه‌های شهر (The Bock and the City Casements)
دیوارهای کورنیش (The Walls of the Corniche)
میدان گیوم دوم (Place Guillaume II)
صومعه‌ی بندیکتی (Benedictine Abbey)
آردنس لوکزامبورگ (Luxembourg Ardennes)
قلعه‌ی بورشاید (Bourscheid Castle)
حمام‌های موندورف و موزل (the Moselle)
قلعه‌ی بورشاید (Bourscheid)
پارک ملی سور بالا (Upper Sûre Natural Park)
لاروشت (Larochette)
والفردانژ (Walferdange)

منبع: en.wikipedia.org