گزارش مقایسه ای توریست و گردشگری در سال 2017 توسط انجمن جهانی اقتصاد (World Economic Forum) در چارچوب ابتکار سیستم رشد اقتصادی و اجتماعی (Economic Growth and Social Inclusion System Initiative) و آینده سیستم پویای اجتماعی (Future of Mobility System Initiative) بصورت دوسالانه منتشر می شود. اطلاعات و داده هایی را که توسط مجمع اقتصادی جهانی جمع آوری شده، داده های این گزارش را تشکیل داده اند.
در این مقاله ما قصد داریم به بررسی موضوعی این گزارش با نگاه بخصوص به ایران بپردازیم. امید است که تلاش تیم دریاتور مورد قبول شما واقع گردد.

با ما همراه باشید؛

گزارش مقایسه ای گردشگری و جهانگردی در سال 2017 (بخش اول)

در دهه های گذشته، ثابت شده است که مسافرت و گردشگری و اکوسیستم فعال آن روند قابل توجهی از رشد اقتصادی کشور ها را بخود اختصاص داده است که مقدار آن بیش از 10٪ تولید ناخالص جهانی و 1 در 10 شغل فعال این سیاره محسوب می شود.

نسخه 2017 گزارش توریست و گردشگری((T & T (Travel & Tourism)، آخرین شاخص مقایسه ای گردشگری (TTCI) را در این سال نشان می دهد. در این گزارش TTCI 136 اقتصاد جهان را بررسی می کند. (Travel & Tourism Competitiveness Index)

شاخص های گزارش مطابق موراد زیر تقسیم بندی و بررسی شده اند:

 

در نمودار زیر روند روبه رشد صنعت گردشگری در دنیا را میتوان مشاهده کرد.

 

با توجه به نمودار بالا میتوان گفت که در حقیقت، از زمان بحران مالی جهانی، هزینه های توریستی کشورهای در حال توسعه سریعتر از هزینه های کشورهای پیشرفته رشد داشته است و می توان پیش بینی کرد این روند در سال های آینده ادامه می یابد (به شکل زیر نگاه کنید). بازارهای در حال توسعه و در حال ظهور نه تنها به بازارهای بزرگتر تبدیل می شوند، بلکه آن ها نیز با افزایش رقابت در T & T خود را به عنوان مقصد جذاب تر برای توسعه بخش های T & T معرفی می کنند.

در لیست زیر می توانید کشورهایی که بیشترین بهبود را در فهرست رقابت مسافرتی و گردشگری سال 2017 داشته اند را ببینید (می توانید رده آنها را با سال 2015 مقایسه کنید)

با توجه به نمودارهای بالا می توان به ارزش صنعت گردشگری در اقتصاد کشور ها پی برد.
متاسفانه این بنگاه بزرگ اقتصادی در کشور ما بسیار مهجور مانده و ما از سودی که این صنعت به روایت نمودارهای فوق در اقتصاد جهان دارد محروم مانده ایم.

حال بگذارید به نگاه آماری که گزارش در خصوص ایران دارد در زمینه های مختلف بپردازیم .
مطابق گزارش فوق ایران در مجموع در رتبه 93 دنیا قرار دارد که رتبه شایسته برای کشور وسیع با منابع طبیعی و فرهنگی و جاذبه های توریستی متعدد نیست، اما خبر خوب این است که نسبت به سال 2015 ایران رشدی چهار پله ای داشته است.

در لیست زیر 20 کشور برتر گردشگری دنیا را میتوانید مشاهده کنید

در جدول زیر میتوان شاخص های تجات، امنیت، سلامت، نابع انسانی و توسعه فناوری های نو را برای خاور میانه مشاهده کرد:

جدول زیر در ادامه جدول قبل شاخص های اولویت انتخاب توریست، مراودات بین المللی، قیمت مسافرت، محیط زیست، زیرساخت حمل و نقل هوایی، زیرساخت زمینی و بنادر، زیرساخت خدمات گردشگری، منابع طبیعی، منابع فرهنگی و تجارت مورد بررسی قرار گرفته است.

 

مطابق شاخص های فوق رتبه ایران در بین 139 کشور بررسی شده در زمینه های مختلف به شکل زیر محاسبه شده است :

1- محیط کسب و کار و تجارت  (رتبه ایران  79)

در زیر 20 کشور برتر این زمینه مشاهده می شود. 

2- امنیت  (رتبه ایران  87)

در زیر 20 کشور برتر این زمینه مشاهده می شود.

3- سلامت و بهداشت  (رتبه ایران  93)

در زیر 20 کشور برتر این زمینه مشاهده می شود. 

4. منابع انسانی و بازار کار  (رتبه ایران  105)

در زیر 20 کشور برتر این زمینه مشاهده می شود. 

ادامه مطلب در بخش دوم قرار گرفته است.

جهت تماشای بخش دوم این مقاله اینجا کلیک کنید