می توان بیروت را یکی از بهترین شهر های زیبای و گردشگری دنیا دانست. این شهر با دارا بودن فرهنگ های متفاوت همواره مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. دریاتور در مطلب زیر این شهر زیبا را به طور کامل به شما معرفی می کند.

با ما همراه باشید؛

 

بیروت شهری در ساحل دریای مدیترانه

بیروت (Beirut) بزرگترین شهر و پایتخت لبنان، از بندرهای برجسته شرق دریای مدیترانه است که در شبه جزیره‌ از کوه پایه های لبنان در میانگاه کشور جای گرفته. بیروت از مراکز مهم فرهنگی در شرق جهان عربی است، شهری کهن و باستانی است که نامش در لوحه های عمارنه یاد شده و از سده پنجم پیش از میلاد سکونت پذیر است. بیروت، مرکز بازرگانی برجسته فینیقی ها بوده‌ است. در دوران باستان، در عصر امپراتوری های سلوکیان، رومیان و بیزانس شکوفا شد و رشد یافت.

منطقه کلان بیروت، دربرگیرنده شهر و حومه آن در سال ۲۰۱۲ در حدود ۲ میلیون نفر جمعیت داشت. نخستین اشارات تاریخی به این منطقه در نامه های تل العمارنه از مصر باستان پیدا شده که مربوط به سده ۱۵ پیش از میلاد است. از آن تاریخ، بیروت سکونت پذیر بوده است و از فرهنگ های گوناگون اثرهای مهم بر جای دارد.

سیاست بیروت

این شهر که روزگاری پاریس خاورمیانه خوانده می‌شد، در خلال جنگ های داخلی لبنان صدمات بسیاری دید. دولت پس از جنگ با بازسازی زیربنایی کشور روبرو بود. پس از پیروزی نخست وزیر رفیق حریری در انتخابات ۱۹۹۲، وی برنامه ۱۴ میلیارد دلاری بازسازی کشور، هوریزون ۲۰۰۰، را آغاز کرد. این برنامه بر بازسازی بیروت تا تبدیل آن به مرکز اقتصادی خاورمیانه استوار است.

تاریخ این شهر

اولین بار در نامه های باستانی مصری، تل العمارنا، متعلق به قرن پانزده پیش از میلاد نام برده شده و پس از آن نیز بطور متمادی منطقه ای مسکونی بوده است.
بیروت از قدیمی‌ترین شهرهای خاورمیانه به شمار می آید. آثار مهمی از دوره‌های مصری، فنیقی، یونانی، رومی، بیزانسی، ایرانی و عثمانی در این شهر کشف شده است. در زمان فنیقی‌ها بندری در سواحل فنیقیه بوده که از آن با نام بروتا در کتیبه‌های تل العَمارنه یاد شده است. در این عهد بیروت شهر کوچکی بود که شهر معروف بیبلوس (جُبیل امروزی) آن را تحت‌الشعاع قرار داده بود.
در حدود ۲۰۰ پیش از میلاد، آنتیوخوس سوم بر بطلمیوس پنجم پیروز شده و بیروت را ضمیمه قلمرو سلوکی‌ها و سوریه کرد. با پیروزی مسلمانان، دوران تازه‌ای برای بیروت آغاز شد.

دیدنی های بیروت

موزه ملی بیروت (The National Museum of Beirut)
کلیسای بانوی ما، حریصا (Our Lady of Lebanon)
صخره‌های کبوتر (Pigeon Rocks)
موزه سرسق (Sursock Museum)
حمام‌های رومی (Roman Baths)
میدان شهدا  (Martyrs’ Square)
بعلبک (Baalbek)

منبع: en.wikipedia.org